WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak i czym naciągać rakiety: instrukcja krok po kroku

02 sierpień 2016

Gdy nasza gra staje się coraz dynamiczniejsza, szybsza i mocniejsza, naciąg zaczyna się szybciej zużywać. Jest to nieodłączny element tego sportu, ale i powód do zadowolenia. W końcu przy lekkich uderzeniach naciąg byłby prawie nienaruszony!

Częstym problemem tenisistów-amatorów jest wybór naciągu do rakiet tenisowych oraz moc naciągnięcia. Praktycznie co druga osoba, która przynosi nam do sklepu rakietę do naciągnięcia, nie wie jak mocno ją naciągnąć.

Klienci często nie wiedzą nawet, jak rakieta była poprzednio serwisowana oraz jaka jest różnica w parametrach naciągnięcia. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z poniższym wpisem dla nikogo nie będzie już tajemnicą, jakiego typu naciągu używać albo jak mocno naciągnąć rakietę.

Typy naciągów rakiety tenisowej

  • Jednowłókniste – jego głównymi cechami są wytrzymałość i sztywność. Dzięki temu ryzyko, że pęknie w trakcie gry jest mniejsze. Niestety, komfort gry i siła, jaką można osiągnąć przy jego pomocy, jest o wiele niższa niż w przypadku pozostałych naciągów. Ten typ polecany jest osobom doświadczonym i często zrywającym naciąg.
  • Wielowłókniste – typ naciągu, który powstał jako tańszy i wytrzymalszy odpowiednik naciągu naturalnego. Posiada niższe parametry niż naciągi naturalne, ale znacznie lepsze niż jednowłókniste czy nylonowe. Emituje również mniej drgań. Jego budowa polega na połączeniu wielu włókien tworzących jedną całość. Polecany osobom rekreacyjnie grającym w tenisa oraz cierpiącym na urazy ręki.
  • Naturalne – jakościowo najlepsze naciągi. Ich właściwości pozwalają na uzyskanie najlepszych rezultatów. Siła oraz komfort gry w porównaniu z innymi naciągami jest największa, a emitowane drgania są stosunkowo niewielkie. Niestety cierpi na tym żywotność, bowiem ten typ naciągów bardzo często pęka. Odstraszyć może również cena – powyżej 100 zł.
  • Nylonowe – jest to typ naciągu będący, kombinacją naciągu jednowłóknistego z wielowłóknistym. Składa się z jednowłóknistego rdzenia, otoczonego wieloma włóknami. Siła, jaką generuje, oraz komfort gry są większe niż w przypadku naciągu poliestrowego, ale mniejsze niż w przypadku wielowłóknistych odpowiedników. Jego wytrzymałość jest trochę lepsza niż naciągu naturalnego, ale gorsza niż jedno i wielowłóknistych.
  • Hybrydowe – sposób ten polega na naciągnięciu rakiety dwoma różnymi rodzajami naciągu. Przeważnie w celu zwiększenia wytrzymałości i kontroli oraz utrzymania siły i komfortu na struny pionowe naciąga się naciąg jednowłóknisty, a na struny poziome wielowłóknisty. Naciąg hybrydowy nie jest typem naciągu, a jedynie sposobem naciągnięcia.

Jaki naciąg rakiet tenisowych?

Najlepszymi naciągami do gry w tenisa są naciągi naturalne. Niestety ich koszt i żywotność mogą doprowadzić do bankructwa. Tych naciągów używają przede wszystkim dobrze zarabiający zawodnicy. Z tego powodu producenci wynaleźli naciągi wielowłókniste, która mają przypominać osiągami naturalne odpowiedniki, kosztować mniej i mieć dłuższą żywotność. Ten typ polecany jest przede wszystkim osobom grającym rekreacyjnie, z urazami ręki lub skłonnością do nich.

Naciągi jednowłókniste zapewniają świetną wytrzymałość i kontrolę nad piłką kosztem siły i ilości wytwarzanych drgań. Polecane są więc osobom doświadczonym i często zrywającym naciąg. Kompromisem między kontrolą i siłą, a więc między jedno, a wielowłóknistymi naciągami, jest nylon. Jego żywotność nie jest też z najwyższej półki, ale może to jest właśnie rozwiązanie dla Ciebie? Z wyborem naciągu jest podobnie jak z wyborem rakiety do tenisa, powinien on odpowiadać przede wszystkim naszemu stylowi gru.

Siła naciągu rakiety w kg

Jeśli chodzi o moc naciągania to sprawa jest dosyć prosta, ale warto też trochę poeksperymentować by znaleźć wartość najbardziej komfortową dla siebie. Rakiety tenisowe naciągane są w przedziale 18-29 kg (o niższych lub wyższych nie słyszałem, a już na pewno nie w profesjonalnym tenisie). Im wyższa wartość, tym słabsze uderzenie i większa kontrola, natomiast im niższa wartość, tym mocniejsze uderzenie, ale mniejsza jego precyzja.

Większość rakiet posiada na ramie wartości podane w kg lub lbs z zalecaną mocą naciągnięcia rakiety. Powinniśmy więc oscylować w tym przedziale, stosując powyższą zasadę oraz własny styl gry.

W przypadku rakiet do squasha przedział wartości naciągu wynosi to 8-13 kg (przeważnie 10-13 kg).

Mam nadzieję, że to Wam oszczędzi bólu głowy przy stoisku z naciągami i do sklepu udacie się wiedząc już czego szukacie Jak zwykle w przypadku pytań lub wątpliwości piszcie śmiało! Adam

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BEZ KATEGORII

15 zachowań, które spotkasz tylko u pływaków

15 zachowań, które spotkasz tylko u pływaków
BEZ KATEGORII

Dlaczego warto zacząć jeździć konno?

Dlaczego warto zacząć jeździć konno?
BEZ KATEGORII

Kilka zasad, które dobrze znać, zanim wybierzesz się w góry

Kilka zasad, które dobrze znać, zanim wybierzesz się w góry

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu