WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Nadwyrężony nadgarstek - objawy i leczenie. Jak poradzić sobie ze sportowym przeciążeniem ręki?

23 lipiec 2020
#PORADY

Ból nadgarstka może mieć mnóstwo przyczyn. Jeśli jednak trenujemy z intensywnym użyciem nadgarstka – np. grając w tenisa, squasha albo wykonując trening siłowy – możemy doprowadzić do przeciążenia nadgarstków. To bolesna przypadłość, jednak jeśli szybko zareagujemy, to można ją całkowicie wyleczyć. W przyszłości trzeba jednak uważać, aby ponownie nie doprowadzić do nadwyrężenia.


Objawy nadwyrężonego nadgarstka

Istnieją grupa sportów, w której nadgarstki szczególnie narażone są na przeciążenia. To m.in. gra w squasha albo gra w tenisa. Na kontuzje nadgarstków narażeni są także pięściarze i narciarze. Jeśli podczas treningu lub po treningu czujemy przeszywający ból w nadgarstku, mogą być to objawy przeciążenia. Często pojawia się też uczucie drętwienia ręki oraz opuchlizna. Osoby zmagające się z nadwyrężeniem mają problem ze swobodnym, bezbolesnym poruszaniem dłońmi. 

Jeśli podejrzewamy, że zmagamy się z przeciążeniem nadgarstka, zgłośmy się do lekarza w celu potwierdzenia naszych podejrzeń. Przede wszystkim nie ignorujmy bólu, ponieważ ignorowany z czasem będzie albo narastał, albo powracał w najmniej oczekiwanych momentach. Tym samym wykluczy nas z większości aktywności sportowych – nawet z biegania. Z prostego powodu – rozgrzewka biegowa zakłada wymachy rękoma. 

Fot 1. Materiał własny

Przeciążenie ręki – jak sobie z tym poradzić?

Pierwszym krokiem jest wizyta u ortopedy i potwierdzenie naszych przypuszczeń. Warto zrobić prześwietlenie, aby wykluczyć inne przyczyny bólu. W momencie odczuwania nawet lekkiego bólu nadgarstka należy przerwać treningi i zawiesić je do momentu całkowitego ustania dolegliwości. Sportowcom poleca się stabilizatory na nadgarstki na czas powrotu do pełnej sprawności. Często już po ustaniu dolegliwości stosuje się stabilizatory i opaski podczas treningów, aby odciążyć nadgarstki przed ponownym wystąpieniem bólu. 

W momencie najmniejszego bólu osobom zmagającym się z przeciążeniem nadgarstka podaje się leki przeciwbólowe, a także przeciwzapalne i rozluźniające. W domu warto wykonać okład z lodu (nie bezpośrednio na skórę, tylko przez warstwę materiału ochronnego). Znanym domowym sposobem na opuchliznę nadgarstków jest okład z liści kapusty lub maść z rozmarynem.

Co robić, aby w przyszłości nie doprowadzić do nadwyrężenia nadgarstka podczas sportu?

Warto podjąć pracę z fizjoterpautą po wyleczeniu przeciążenia. Wykonywanie zalecanych ćwiczeń wzmocni nadgarstki i da możliwość powrotu do aktywności sportowej. Przed treningami, takimi jak gra w tenisa czy kickboxing konieczne jest rozgrzanie dłoni, jak i całego ciała. Jeśli czujemy, że któryś nadgarstek ciągle jest “słabszy”, to zaleca się trenowanie w stabilizatorach. 

Z kolei kiedy tylko poczujemy nawet lekki nawrót przypadłości, należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia planu leczenia. Nadwyrężony nadgarstek da się skutecznie wyleczyć i z reguły nie wymaga to wiele czasu, jeżeli zareagujemy odpowiednio szybko i zrobimy wymaganą przerwę w treningach.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
FITNESS, FIZJOTERAPIA

Ćwiczenia na ból pleców i kręgosłup - TOP 4 najlepszych ćwiczeń

Ćwiczenia na ból pleców i kręgosłup - TOP 4 najlepszych ćwiczeń
FIZJOTERAPIA

Naciągnięcie mięśnia łydki – objawy i leczenie

Naciągnięcie mięśnia łydki – objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu