WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

14 luty 2019
#PORADY

Istnieją różne rodzaje czekanów, o różnych kształtach i różnych długościach. Jaki czekan wybrać dla siebie?


Czekany różnią się między sobą przede wszystkim kształtem i długością, które różnią się w zależności od uprawianej aktywności. Jaki czekan najlepiej wybrać dla siebie?

1. Czekan do zimowej turystyki wysokogórskiej

Do tej aktywności, czyli takiej, jaką najczęściej uprawia się w Tatrach między październikiem a połową kwietnia, najlepiej wybrać czekan turystyczny. Czym się on charakteryzuje? Jest to czekan z prostym, dość długim styliskiem (60-70 cm), ponieważ będzie on służył nam głównie do podpierania. Ten rodzaj czekana jest odpowiedni do użytku na zboczach o nachyleniu poniżej 30 stopni. W ofercie Simond by Decathlon dla tego rodzaju aktywności przeznaczono popularny model Simond Ocelot, dostępny w dwóch długościach: 60 i 68 cm.

Fot 1. Materiał własny | Czekan Ocelot

Natomiast do nieco bardziej zaawansowanej zimowej turystyki wysokogórskiej lub alpinizmu przeznaczony jest model Naja Light. Posiada on lekko wygięte stylisko o średniej długości (55-60 cm). Ten bardzo uniwersalny rodzaj czekana może być używany zarówno do podpierania, jak i z wykorzystywaniem ostrza – w przypadku stromych zboczy o nachyleniu do 50-60 stopni. Dostępna jest wersja z młotkiem oraz łopatką.

2. Czekan do wspinaczki mixtowej i lodowej

Do zboczy nachylonych od 60 do 90 stopni wybierzemy czekan krótki (50 cm) z mocno wygiętym styliskiem i bardzo technicznym ostrzem typu banan. Czekany wspinaczkowe używane są najczęściej w czterech rodzajach terenu: w lodzie, śniegu, skale i zmrożonej trawie. Dostępne są w dwóch wersjach: z łopatką do ciosania lodu lub odkopywania śniegu ze szczelin oraz z młotkiem do osadzania haków.

Fot 2. Materiał własny | Czekan Simond Anaconda

Istnieją również modele dedykowane do wspinaczki lodowej lub drytoolingu, o jeszcze bardziej wygiętym stylisku oraz bardziej profilowanym uchwycie. Ułatwia to między innymi wspinanie w przewieszeniu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja  Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Wejście na Gerlach. Jak się przygotować na szlak na Gerlach?

Wejście na Gerlach. Jak się przygotować na szlak na Gerlach?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu