WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

14 luty 2019
#PORADY

Istnieją różne rodzaje czekanów, o różnych kształtach i różnych długościach. Jaki czekan wybrać dla siebie?


Czekany różnią się między sobą przede wszystkim kształtem i długością, które różnią się w zależności od uprawianej aktywności. Jaki czekan najlepiej wybrać dla siebie?

1. Czekan do zimowej turystyki wysokogórskiej

Do tej aktywności, czyli takiej, jaką najczęściej uprawia się w Tatrach między październikiem a połową kwietnia, najlepiej wybrać czekan turystyczny. Czym się on charakteryzuje? Jest to czekan z prostym, dość długim styliskiem (60-70 cm), ponieważ będzie on służył nam głównie do podpierania. Ten rodzaj czekana jest odpowiedni do użytku na zboczach o nachyleniu poniżej 30 stopni. W ofercie Simond by Decathlon dla tego rodzaju aktywności przeznaczono popularny model Simond Ocelot, dostępny w dwóch długościach: 60 i 68 cm.

Fot 1. Materiał własny | Czekan Ocelot

Natomiast do nieco bardziej zaawansowanej zimowej turystyki wysokogórskiej lub alpinizmu przeznaczony jest model Naja Light. Posiada on lekko wygięte stylisko o średniej długości (55-60 cm). Ten bardzo uniwersalny rodzaj czekana może być używany zarówno do podpierania, jak i z wykorzystywaniem ostrza – w przypadku stromych zboczy o nachyleniu do 50-60 stopni. Dostępna jest wersja z młotkiem oraz łopatką.

2. Czekan do wspinaczki mixtowej i lodowej

Do zboczy nachylonych od 60 do 90 stopni wybierzemy czekan krótki (50 cm) z mocno wygiętym styliskiem i bardzo technicznym ostrzem typu banan. Czekany wspinaczkowe używane są najczęściej w czterech rodzajach terenu: w lodzie, śniegu, skale i zmrożonej trawie. Dostępne są w dwóch wersjach: z łopatką do ciosania lodu lub odkopywania śniegu ze szczelin oraz z młotkiem do osadzania haków.

Fot 2. Materiał własny | Czekan Simond Anaconda

Istnieją również modele dedykowane do wspinaczki lodowej lub drytoolingu, o jeszcze bardziej wygiętym stylisku oraz bardziej profilowanym uchwycie. Ułatwia to między innymi wspinanie w przewieszeniu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja  Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać śpiwór?

Jak wybrać śpiwór?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu