WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wejście na Gerlach. Jak się przygotować na szlak na Gerlach?

03 grudzień 2020
#PORADY

Na Gerlach nie prowadzi znakowany szlak turystyczny. Wszystkie trasy prowadzące na szczyt, a jest ich kilka, można pokonać tylko w asyście przewodnika górskiego. Koszt wynajęcia przewodnika oscyluje w granicach od 300 do 400 euro. Nie można zdobywać Gerlachu samodzielnie. Jest to trudny i wymagający szczyt, który zweryfikuje nasze umiejętności wspinaczkowe i kondycję. Jednak widoki ze szczytu warte są wszystkich wysiłków.


Gerlach – najwyższy szczyt Tatr…

… a także całych Karpat. Zlokalizowany jest na Słowacji, w bocznej grani Tatr Wysokich. Liczy sobie 2655 m npm. Należy do Korony Europy. Wejście na niego jest trudne, ale warte wysiłku. Ze szczytu Gerlachu rozciąga się widok na panoramę Tatr Wysokich. Można podziwiać w oddali (przy dobrej pogodzie) wcześniej zdobyte szczyty, takie jak Zawrat albo Świnica

Podczas wędrówki granią Gerlachu można dostrzec także resztki samolotu. To miejsce katastrofy z 1944 roku. Samolot przerzucał przerzucał partyzantów, niestety nie udało mu się ominąć prawidłowo szczytu. 

Jaki szlak prowadzi na Gerlach?

Oficjalnie na szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Na górę można wejść kilkoma drogami wspinaczkowymi. Musimy jednak wynająć przewodnika, aby z nich skorzystać. Gerlach nie jest najtrudniejszym możliwym szczytem (w końcu to nie Kazbek), ale nie można go bagatelizować. Konieczność wynajęcia przewodnika to niejako patent słowackich służb ratunkowych na zmniejszenie liczby interwencji. Koszt przewodnika wynosi od ok. 300 do 400 euro. Wszystko zależy od pory roku oraz liczby osób. Jeden przewodnik zabiera na szlak maksymalnie trzech wędrowców.

Wszystkie zorganizowane wycieczki zaczynają się w Śląskim Domu, czyli schronisku turystycznym zlokalizowanym w Dolinie Wielickiej. Śląski Dom znajduje się zaledwie 2 km od dworca kolejowego Tatranská Polianka. Ogromna część wypraw na Gerlach zaczyna się w Zakopanem lub w Bukowinie Tatrzańskiej. Polegają na spotkaniu z przewodnikiem w tych miejscach, a następnie zorganizowanym przejeździe do Doliny Wielickiej. 

Po krótkim odpoczynku po podróży następuje atak na Gerlach. Najpopularniejszą trasą (taką, która jest stosunkowo łatwa) jest szlak idący przez Wielicką Próbę. Trasy trudne prowadzą drogą Martina lub ferratą Gypsiego. Niezależnie od trasy konieczny będzie sprzęt do via ferraty. W teorii osoby obeznane z podstawami wspinaczki poradzą sobie bez niego, ale asekuracja i tak musi być!

Jak przygotować się do ataku na Gerlach?

Długość całej trasy, czyli wejścia i zejścia to od ośmiu do dziewięciu godzin. Różnica wysokości, jeśli zaczynamy od schroniska Śląski Dom, wynosi 1100 metrów. Trasa zawsze jest trudna technicznie. Posiada dużą ekspozycję. Wymaga dobrej kondycji i obeznania z wysokimi górami. Każdy, kto planuje zdobyć Gerlach, powinien posiadać doświadczenie we wspinaczce. Da się zdobyć ten szczyt i bez niego, ale chodzi przecież o bezpieczeństwo. 

Sprzęt wspinaczkowy zazwyczaj dostarcza nam przewodnik, ale możemy mieć własne rzeczy. Ważne, aby były w dobrym stanie i spełniały swoją rolę. Pozostałe wyposażenie to:

  • plecak turystyczny górski o pojemności maks. 30 litrów (nie ma sensu brać większego plecaka),
  • kurtka przeciwdeszczowa,
  • odzież trekkingowa,
  • kijki trekkingowe – mogą ułatwić podejście na pewnych etapach, ale oczywiście nie używamy ich cały czas,
  • zapas jedzenia i wody,
  • czołówka,
  • dobre buty górskie,
  • apteczka.

Przed podjęciem decyzji o zdobyciu Gerlachu warto poćwiczyć swoje umiejętności i kondycję na prostszych szlakach. Trasy w Tatrach są zróżnicowane i dają mnóstwo okazji do wyrobienia obycia górskiego. Jeśli wybieramy się w Tatry do naszych sąsiadów, pamiętajmy o wykupieniu ubezpieczenia w Tatry słowackie. W razie wypadku nie będziemy musieli płacić za koszty udzielania nam pomocy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja  Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu