WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ubezpieczenie w Tatry Słowackie. Gdzie kupić ubezpieczenie górskie?

05 październik 2020
#PORADY

Koszty ratownictwa w Tatrach Słowackich pokrywane są przez ratowanego lub jego bliskich. A koszt pracy ratowników na Słowacji jest wysoki – to nawet 500 euro za godzinę akcji. Na szczęście można tych kosztów uniknąć. Podstawą jest uważanie na siebie, jednak jak wiadomo wypadki chodzą po ludziach… niestety zwłaszcza po tych ludziach, którzy chodzą po górach. Dlatego warto wiedzieć, gdzie kupić ubezpieczenie w Tatry słowackie. Można wykupić jednodniowe ubezpieczenie w góry lub pakiet na kilka dni.


Idziesz w Tatry Słowackie – pamiętaj o ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie w Tatry Słowackie nie jest obowiązkowe. Warto je jednak mieć, ponieważ koszty akcji ratunkowej na Słowacji pokrywane są z kieszeni ratowanego. Za interwencję ratowników TOPR po polskiej stronie Tatr nie musimy płacić, dlatego też często zapominamy o wykupieniu nawet podstawowego pakietu ochrony, przechodząc na stronę słowacką (trasy w Tatrach często biegną na granicy państw). Tymczasem koszt pracy ratowników Horskiej záchrannej služby wynosi 500 euro za godzinę. Koszt uruchomienia śmigłowca – aż 2 000 euro. Większość osób nie jest w stanie pokryć takich kosztów, a wiadomo, że w górach zdarzają się poślizgnięcia i urazy, a nawet zgony.

Jeśli wybieramy sią np. na szlak na Krywań, powinniśmy mieć wykupione chociażby jednodniowe ubezpieczenie górskie. Pokonując szlaki po polskiej stronie Tatr bez wykupionego ubezpieczenia zwracajmy uwagę na to, aby nie przekraczać granicy państwa. Znane są przypadki turystów z lekkimi i średnimi obrażeniami, którzy po doznaniu urazu na stronie słowackiej z pomocą innych osób przechodziły na stronę polską, aby nie zapłacić za pomoc Horskiej Służby. To jednak niebezpieczne działanie (można dodatkowo pogłębić uraz), dlatego odpowiednie zabezpieczenie jest konieczne.

Gdzie i za ile można kupić ubezpieczenie turystyczne w góry?

Ubezpieczenie w góry na Słowację można kupić przez internet w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym. Nie ma zasady, które ubezpieczenie jest najlepsze. Należy kierować się tym, jak szeroki zakres ochrony chcemy posiadać. Podstawowe ubezpieczenie można kupić od 3 zł za dzień, można też znaleźć oferty od 20 do 30 zł dziennie. Ważne, aby polisa obejmowała akcję ratunkową i poszukiwawczą.

Jeśli nie kupiliśmy ubezpieczenia przed wyjazdem, nic straconego. W większości miejsc przed wejściem na szlak można kupić jednodniowe ubezpieczenie na szlaki Tatr Słowackich. Koszt takiego ubezpieczenia wynosi ok. 2 euro. Taka polisa dostępna jest w najbardziej popularnych punktach wejścia na szlaki Słowackiego Raju. W tym przypadku można kupić trzydniowe ubezpieczenia turystyczne w góry za ok. 10 euro na miejscu. Pamiętajmy, że część kosztów leczenia na Słowacji pokryje EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Wyrobienie karty jest bezpłatne i trwa dosłownie chwilę.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w Tatrach Słowackich?

Skorzystanie z ubezpieczenie górskiego zawsze powinno być ostatecznością. Podstawą bezpieczeństwa jest odpowiednie przygotowanie i dobre zaplanowanie wycieczki. Musimy ze sobą zabrać plecak turystyczny, dopasowany do naszych potrzeb. W plecaku powinna znaleźć się specjalnie uzupełniona apteczka na wyprawę w góry. Zależnie od pory roku musimy być też odpowiednio ubrani. Odzież trekkingowa w góry musi być dopasowana do pogody, nie może też być słabej jakości. Absolutną podstawą są dobrane buty trekkingowe

Na tatrzańskie szlaki nigdy nie wybieramy się w lekkich adidasach ani tym bardziej sandałach. Niestety życie pokazuje, że wciąż zdarzają się tacy turyści. O ile na Kasprowym Wierchu ma to jeszcze jakieś uzasadnienie (można tam wjechać koleją), o tyle na innych szczytach jest to zadziwiające. Najprościej mówiąc idąc w góry zabierzmy ze sobą rozsądek, a wszystko będzie dobrze! Dodatkowo przed wyjściem zainstalujmy aplikację Ratunek oraz sprawdźmy pogodę – i możemy ruszać na Tatry Słowackie!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Jakie spodnie w góry zimą?

Jakie spodnie w góry zimą?
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu