WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

02 lipiec 2021

Mazury to obszar składający się z niemal 2600 przepięknych jezior i ogromu urokliwych zakątków. To wspaniała kraina zarówno na krótki urlop, jak i na dłuższy wypoczynek. Prezentujemy 20 najciekawszych miejsc, jakie możesz znaleźć w tym niezwykłym rejonie Polski. Proponowana przez nas kolejność jest w pełni przypadkowa!

1. Wilczy Szaniec – dla miłośników historii

To właśnie tutaj 20 lipca 1944 roku przeprowadzony został zamach na życie przywódcy III Rzeszy, Adolfa Hitlera. Miasteczko bunkrów znajduje się 8 km na wschód od miejscowości Kętrzyn. Jest to jedno z ciekawszych miejsc, jakie oferują mazury. Polecane jest przede wszystkim wszelkim miłośnikom historii.

2. Suchy Róg

To wyjątkowa, kameralna miejscowość nad jeziorem Śniardwy, zachwycająca spokojem i pięknym widokiem na największe, polskie jezioro. Jest to idealne miejsce dla wyciszenia, jak i np. do wędkowania. To jeden z ciekawszych, choć mniej popularnych zakątków, jakie oferują mazury. Atrakcje tego typu są nieocenione!

3. Krutynia

To jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Rzeka Krutynia rozciąga się na terenie blisko 100 km i mija piękną Puszczę Pilską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. To idealne miejsce dla wypoczynku rodzinnego, jak i wypadku kajakowego z przyjaciółmi!

4. Puszcza Borecka

Wspaniały rezerwat przyrody na pojezierzu Ełckim. Jakie oferuje ona atrakcje? Mazury z tej perspektywy to przede wszystkim kontakt z dziką przyrodą, występują tu bowiem żubry, łosie, wydry, a nawet wilki. Przepiękne miejsce dla każdego miłośnika natury i zieleni. Warto zabrać ze sobą lornetkę!

5. Święta Lipka

Bez względu na przekonania religijne, ta „Częstochowa na Mazurach” stanowi wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju miejsce. Sanktuarium maryjne nieopodal Kętrzyna imponuje barokowym stylem i przepychem, stanowiąc nie lada atrakcję turystyczną na mazurach!

6. Jezioro Jeziorak

Najdłuższe jezioro w Polsce (długość 28 km) to jeden z najpiękniejszych obszarów, jakie oferują mazury. Atrakcje tego obszaru to przede wszystkim rewelacyjne warunki do żeglugi, jak i przepiękny rejon dla każdego miłośnika żaglowych statków. To godne polecenia miejsce znajdujące się w zachodniej części mazur. Przede wyruszeniem w rejs nie zapomnij, by wyposażyć się w odpowiedni sprzęt żeglarski!

7. Ryn

To przepiękna, kameralna miejscowość nad jeziorem ryńskim, cechujące się intrygującym portem i wspaniałym Zamkiem Ryn (obecnie funkcjonującym jako hotel). To wyjątkowy zakątek, który łączy zarówno ciszę i spokój, wraz z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi i możliwością spędzenia czasu w wielu przyjemnych restauracjach. Idealne miejsce na spacer nawet w lekkim obuwiu sportowym lub w sandałach!

8. Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych polskich zamków, którego datowanie przypada na połowę XIV wieku. Wybudowany w stylu gotyckim charakteryzuje się pięknym projektem zewnętrznym, jak i intrygującymi zdobieniami wewnętrznymi – takimi jak np. sklepienia kryształowe. Będąc w okolicach Olsztyna, koniecznie musisz tu przyjechać!

9. Mosty w Stańczykach

Mazury to nie tylko jeziora, ale także ciekawe zabytki. Dowodem tego są zabytkowe mosty kolejowe (nazywane też akweduktami) w Stańczykach, które powstały w 1917 i 1918 roku. Stanowią one niezwykle urokliwy widok, intrygująco wpisując się w piękny krajobraz. Cudowne miejsce na odwiedziny!

10. Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Jeden z najwspanialszych zabytków architektury gotyckiej, stanowiący nie lada atrakcje. Mazury mogą poszczycić się tym wspaniałym zamkiem z czerwonej cegły, powstałym w XIV wieku. To bez wątpienia imponujący obiekt zarówno dla miłośników historii, jak i zwykłych turystów.

11. Twierdza Boyen

Twierdza powstała w latach 1844-1856, leżąca w zachodniej części Giżycka. Charakterystyczna budowla w kształcie gwiazdy jest świetnie zachowana i stanowi nie lada gratkę dla każdego sympatyka militariów. To bez wątpienia jedno z ciekawszych miejsc, jakie oferują Mazury!

12. Mrągowo

Urokliwe miasto, które zachwyca zarówno doskonałym dostępem do sprzętów wodnych, jak i życiem kulturowym. Stanowi doskonałą bazę wypadową, jak i cechuje się atrakcyjną zabudową. Mrągowo słynie też z pięknie położonego amfiteatru nad jeziorem Czos. Musisz tu zawinąć!

13. Jezioro Łuknajno

Przepiękne jezioro będące jedną z najcenniejszych, europejskich ostoi ptactwa wodnego. Miejsce to zachwyca absolutnie niepowtarzalnymi walorami przyrodniczymi, które zachwycą każdego turystę. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na mazurach!

14. Mikołajki

Powszechnie nazywane Perłą Mazur, stanowią jedną z najpiękniejszych okolic w tej części kraju. Położone nad Jeziorem Mikołajskim zachwycają nie tylko piękną zabudową, ale też bogatym życiem kulturowym i doskonałym zapleczem dla każdego miłośnika żeglugi i szant. To bez wątpienia jedyna w swoim rodzaju miejscowość!

15. Zamek Krzyżacki w Giżycku

Położony w przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin oraz Kisajno. Obecnie funkcjonuje jako hotel, ale wciąż imponuje ciekawą zabudową, jak i pięknymi wnętrzami. Zamek przeszedł generalny remont i został w dużej mierze odbudowany w XXI wieku.

16. Piramida w Rapie

Co oferują Mazury? Atrakcje mogą zaskoczyć niejednego turystę! Na uwagę zasługuje Piramida w Rapie, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku jako grobowiec dla rodziny von Fahrenheid. Wokół tego miejsca nadbudowano również wiele intrygujących, dość mrocznych legend. Warto o nich posłuchać od mieszkańców!

17. Reszel

Niepozorne miasto, które może nie jest tak popularne jak Zamość, Kazimierz Dolny, czy Sandomierz, ale które zachwyca przepiękną architekturą. Warto tu zobaczyć wyjątkowy most gotycki, czy też Zamek biskupów warmińskich. Swoim urokiem zachwyca także przepiękna starówka. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast, jakie posiadają Mazury!

18. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

W Olsztynku znajduje się przepiękny skansen, prezentujący głównie XIX wieczną, wiejską zabudowę. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce, które warto zobaczyć na terenie Mazur. Urok tego miejsca jest niepowtarzalny, a ponadto zdecydowanie wzbogaca ono o wiedzę historyczną!

19. Ruciane-Nida

Niewielkie miasteczko położone nad jeziorem Nidzkim oraz nad jeziorem Guzianka Wielka. Ruciane-Nida zarówno zachwycają kameralnym nastrojem, jak i pięknymi widokami nad brzegami jezior. Miasteczko jest jednocześnie bardzo dobrą bazą wypadową dla dalszej żeglugi.

20. Kanał Elbląski

Licząca ponad 150 km żeglowna droga wodna jest nie tylko pięknym doświadczeniem przyrodniczym. Kanał ten stanowi również wspaniały zabytek techniki, uznany za jeden z siedmiu polskich cudów. To bez wątpienia jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc na mazurach!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Jakie spodnie w góry zimą?

Jakie spodnie w góry zimą?
TURYSTYKA / TREKKING

Jakie buty w góry zimą?

Jakie buty w góry zimą?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu