WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kasprowy Wierch - szlaki i przygotowanie na wejście na Kasprowy

19 sierpień 2020

Wejście na Kasprowy i zejście z Kasprowego to prawdziwa wyrypa! Warto jednak podjąć ten wysiłek, ponieważ widoki na szczycie wynagrodzą nam cały trud. Jakim szlakiem najlepiej dostać na na Kasprowy Wierch? Jakie szlaki idą z Kasprowego, jeśli chcemy podjąć dalszą wędrówkę? Poznaj najpopularniejsze trasy na Kasprowy Wierch i dowiedz się, czy warto wjeżdżać na ten szczyt kolejką.


Kasprowy Wierch – duma Tatr!

Kasprowy Wierch to jeden z najpiękniejszych szczytów polskich Tatr. Liczy sobie 1987 m n.p.m. i co roku przeżywa prawdziwe oblężenie turystów w okresie wakacyjnym. Latem tworzą się kolejki zarówno do wejścia na szczyt, jak i do wjazdu koleją (mimo wysokich cen biletów). Dlatego jeśli zależy nam na większej swobodzie na szlaku na Kasprowy, zaplanujmy zdobywanie tej góry wczesną jesienią, wiosną lub zimą.

Północne stoki Kasprowego Wierchu opadają do Doliny Bystrej i Doliny Gąsienicowej, a południowe do Doliny Cichej. Na samym szczycie Kasprowego umiejscowione jest Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. To najwyżej położony budynek w Polsce! Wejście na Kasprowy Wierch pozwoli nam zobaczyć go z bliska, ale prawdziwą wisienką na torcie są widoki rozciągające się ze szczytu.

Wejście na Kasprowy Wierch. Jakie szlaki idą na Kasprowy?

Na Kasprowy wierch dostaniemy się kilkoma szlakami. Możemy tam dojść:

 1. Szlakiem zielonym. Zaczyna się w Kuźnicach i prowadzi przez Myślenickie Turnie. Prowadzi pod trasą kolejki linowej. To bardzo popularny i często zatłoczony szlak. Czas wejścia na górę: 3h 30 minut. Bez większego przygotowania kondycyjnego doliczamy do tego czasu +/- 1h.
 2. Szlakiem niebieskim. Przez Boczań, Skupniów Upłaz i Halę Gąsienicową. W Murowańcu szlak zmienia się na żółty. Czas wejścia na górę: 3h 30 minut, z czego 90 minut idziemy szlakiem żółtym bezpośrednio od schroniska Murowaniec.
 3. Szlakiem żółtym.
 4. Lub opcjonalnie wjechać kolejką z Kuźnic. Idzie przez  Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową,a  rozpoczyna się w Kuźnicach (przy budce TPN). To właśnie tam należy zawsze kupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Czas przejścia: 4h.

Jeśli planujemy dłuższą wycieczkę, zapewne zainteresują nas szlaki z Kasprowego. Z tego szczytu można wyruszyć na:

 • Giewont,
 • Czerwone Wierchy,
 • do Doliny Pięciu Stawów,
 • w kierunku Świnicy,
 • na Zawrat,
 • Orlą Perć.

Możliwości jest mnóstwo, jednak pamiętajmy, że Tatry to tzw. małe Alpy – czyli naprawdę wymagające góry! Niech was nie zwiedzie to, że codziennie na wyżej wymienione szczyty wychodzi po kilka tysięcy turystów. Nie bez powodu TOPR co chwila wyrusza na interwencję. Pamiętajmy o przygotowaniu, zwłaszcza o dobrych butach trekkingowych do chodzenia po górach. To podstawa bezpieczeństwa na szlaku na Kasprowy i nie tylko na tej trasie. Można przemyśleć zabranie ze sobą kijków trekkingowych ułatwiający strome podejście.

buty trekkingowe

Jak przygotować się na wejście i zejście z Kasprowego Wierchu?

Kasprowy Wierch to wysoka i trudna góra. Chociaż nierzadko na szczycie zobaczymy… turystów w klapkach i lekkich sandałach, nie zapominajmy, że zapewne oni wjechali tutaj kolejką. Jeśli chcemy wejść na Kasprowy Wierch o własnych nogach, zadbajmy o:

 • porządny sprzęt (dobre obuwie, odzież),
 • zapas wody i jedzenia (na Kasprowym jest restauracja, ale wejście na szczyt to niekiedy kilka godzin, bez pożywienia łatwo opaść z sił),
 • posiadanie apteczki, która powinna zawierać kilka rzeczy na wyprawę góry,
 • dobre zabezpieczenie w razie wypadku: w telefonie zapiszmy numer do TOPR, zainstalujmy bezpłatną aplikację Ratunek, nigdy nie wychodźmy w góry bez powiadomienia o tym innych osób.

Oczywiście niezbędna będzie też kondycja. Nie ma opcji na zdobycie Kasprowego bez codziennego ruchu lub treningów. Jeśli będziemy uparci, prawdopodobnie wejdziemy na szczyt bez kondycji, ale zajmie nam to znacznie dłużej niż powinno. Dodatkowo zamiast cieszyć się widokami, będziemy usiłowali desperacko złapać oddech. Dlatego przed wyjazdem na trasy w Tatrach warto poćwiczyć trekkingi w nieco spokojniejszych górach, np. Górach Świętokrzyskich albo Bieszczadach. Szczególnie w Bieszczadach można znaleźć mocne wyrypy, które pozwolą nam wyrobić górską kondycję.

kobieta w kurtce turystycznej

Czy warto iść szlakiem na Kasprowy Wierch czy lepiej pojechać kolejką?

Kolejka na Kasprowy Wierch jest jedyną wysokogórską kolejką kabinową w Polsce. Powstała w 1936 roku. Jest niezwykle popularna i niestety droga, ale wielu turystów wciąż woli stać kilka godzin w kolejce do kolejki, ponieważ podczas wjazdu widoki zapierają dech w piersiach. To, czy lepiej nam będzie wjechać kolejką na Kasprowy, czy też zdobyć ten szczyt o własnych siłach, zależy tylko od nas. Z jednej strony wjazd jest rzeczywiście kuszący: wygodny i pozwalający podziwianie widoków w nietypowy sposób. 

Z drugiej strony trudne, górskie wędrówki mają swój niepowtarzalny smak i wejście na Kasprowy smakuje zupełnie inaczej, kiedy to, czy damy radę zależy tylko od nas! Poczucie dumy i satysfakcji po wejściu na wysokość prawie 2 000 metrów jest czymś niesamowitym. Jeśli pozwalają nam na to zdrowie i kondycja, wybierzmy jeden ze szlaków na Kasprowy i cieszmy się pięknymi widokami przez długie godziny. Pamiętajmy jednak, aby zabrać w góry cały niezbędny sprzęt oraz nałożyć na siebie dobrą odzież trekkingową. To kwestia naszego bezpieczeństwa i wygody. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu