WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

7 najważniejszych atrakcji Gór Świętokrzyskich

08 czerwiec 2020
#PORADY

Szukasz listy atrakcji znajdujących się w Górach Świętokrzyskich? Podajemy siedem ciekawych miejsc, które powinna odwiedzić każda osoba udająca się w tej rejony! Województwo Świętokrzyskie obfituje w cenne zabytki i miejsca atrakcyjne przyrodniczo. Zatrzymując się w okolicach Kielc zdołamy zwiedzić sporą część z nich w zaledwie jeden weekend. Osoby poszukujące wypoczynku zimą ucieszy informacja, że wszystkie z podanych atrakcji są czynne również o tej porze roku.


1. Jaskinia Raj

Jaskinia Raj na to punkt obowiązkowy na terenie Województwa Świętokrzyskiego. Jest położona na terenie rezerwatu Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich, zaledwie 11 km od Kielc. Swą urodę zawdzięcza bogatej szacie naciekowej, czyli stalaktytom zwisającym z sufitu. Uważana za najpiękniejszą polską jaskinię. Została odnaleziona w 1964 roku przez uczniów Technikum Geologicznego, ale w jaskini można znaleźć ślady bytności człowieka sprzed 50 tysięcy lat. Znajdują się w niej też szczątki mamutów, nosorożców włochatych i innych prehistorycznych zwierząt.

Długość trasy wewnątrz jaskini wynosi 180 metrów, a zwiedzanie jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem. Jaskinia jest otwarta dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 10 – 17, a w soboty i niedziele od 9 do 18. Uwaga! Godziny otwarcia mogą różnić się w zależności od sezonu. Najlepszym sposobem na zwiedzenie Jaskini jest wcześniejsza rezerwacja i opłacenie biletów. Koszt zwiedzania Jaskini wraz z Centrum Neandertalczyka wynosi około 30 zł.

2. Zamek Królewski w Chęcinach

Średniowieczny zamek górujący nad położoną w Górach Świętokrzyskich miejscowością Chęciny. Początki istnienia tej budowli nie są dokładnie znane. Zakłada się, że powstała

w XIII wieku. Władysław Łokietek ulokował w niej centrum swojej władzy. Zamek pełnił ważną funkcję również za czasów Kazimierza Wielkiego. Mieszkała tu m.in.,Adelajda, druga żona tego króla, oraz jego siostra, Elżbieta. Innym sławnym mieszkańcem warowni była królowa Bona.  W XVII i XVIII wieku, podobnie jak wiele cennych budowli w Polsce, uległ zniszczeniom na skutek potopu szwedzkiego i nigdy nie odzyskał swej dawnej świetności. Według legend w lochach zamku znajdują się skarby porzucone przez królową Bonę. Jako że budowla jest położona na górze, to rozciąga się z niej niezwykle malowniczy widok.

W sezonie Zamek w Chęcinach jest otwarty od godziny 9:00 do 19:00. Bilet normalny to koszt 13 zł, a ulgowy 10 zł. Rodziny i posiadacze karty dużej rodziny mogą liczyć na dodatkowe zniżki.

3. Łysica

Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich należy do punktów obowiązkowych wycieczki w te rejony. Jego wysokość wynosi 614 metrów. Jest najniższym szczytem korony gór polskich. Składa się z dwóch wierzchołków o podobnej wysokości, oddalonych od siebie o około 700 m. Według legend u podnóża góry znajdowała się niegdyś ważna słowiańska świątynia, na miejscu której stoi obecnie klasztor bernardynek. Podejście na łysicę zajmuje około 45 minut.

4. Świętokrzyski Park Narodowy

Łysica, jak i owiana legendami o sabatach czarownic Łysa Góra leżą na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Część parku jest objęta ochroną ścisłą, co oznacza, że wszystkie rośliny i zwierzęta na jego terenie podlegają ochronie. Ze względu na wysokie walory przyrodnicze i krajobrazowe z propozycjami uczynienia obszaru łysogór parkiem narodowym wychodzono już na początku XX wieku. Na terenie parku i Gór Świętokrzyskich mamy do dyspozycji kilkadziesiąt szlaków turystycznych o znacznej długości, dlatego przed wyprawą konieczne jest zaopatrzenie się w obuwie trekkingowe lub turystyczne! Na terenie parku znajduje się m.in. Muzeum Przyrodnicze (na terenie dawnych zabudowań opactwa benedyktynów) oraz Bazylika na Świętym Krzyżu.

Za wstęp na niektóre obszary parku obowiązuje opłata 8 zł za jednodniowy bilet normalny i 4 zł za jednodniowy bilet ulgowy.

5. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Najważniejszym miastem Gór Świętokrzyskich są niewątpliwie Kielce. W tym mieście znajdują się liczne zabytki z przeróżnych epok, ale najważniejszym z nich, i jednym z punktów obowiązkowych wycieczki do Gór Świętokrzyskich, jest Pałac Biskupów Krakowskich. Jest to najlepiej zachowana barokowa rezydencja pałacowa z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce. Za projekt budynku i jego dekorację odpowiadali włoscy artyści, zatrudnieni przez ówczesnego biskupa krakowskiego, Jakuba Zadzika. Na terenie pałacu obecnie mieści się Muzeum Narodowe w Kielcach. Można w nim zobaczyć m.in. Galerię Malarstwa Polskiego, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz gabinet numizmatyczny.

Od września do końca kwietnia Muzeum jest otwarte od godziny 9 do 17, a od maja do końca sierpnia od godziny 10 do 18. Bilety na wszystkie wystawy kosztują łącznie 47 zł, a ulgowe 30 zł.

6. Rezerwat przyrody Kadzielnia

Miłośników wycieczek pieszych ucieszy informacja, że na terenie Kielc znajduje się rezerwat przyrody. Najwyższy szczyt rezerwatu to Kadzielnia, góra o wysokości 295 metrów. Rezerwat nie jest wyłącznie dziełem przyrody. Przez lata ludzie wydobywali tu wapień, pozostawiając po sobie głęboki wąwóz. Na terenie Kadzielni znajduje się ponad 25 jaskiń i schronisk skalnych. Ochroną są tu objęte same formacje geologiczne, więc przez teren samego parku nie przebiegają żadne trasy turystyczne. Można go jednak z łatwością podziwiać z okalających rezerwat ścieżek spacerowych. Niektóre z jaskiń na terenie parku są udostępnione do zwiedzania przez turystów. Co bardziej odważni ze zwiedzających mogą też wspinać się na tutejsze formacje skalne. W takim przypadku konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, taki jak kask wspinaczkowy rock simond.

Bilet wstępu na podziemną trasę turystyczną to koszt 14 zł lub 10 zł za bilet ulgowy. Jaskinie są czynne od wtorku do piątku w godzinach 10 – 17, a w sobotę i niedzielę od 11 do 18.

7. Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni

Kolejną często polecaną przez turystów atrakcją w Górach Świętokrzyskich jest położone niedaleko Kielc Muzeum Wsi Kieleckiej. Częścią Muzeum jest Park Etnograficzny, na terenie którego znajdują się barokowy kościół z Rogowa, Dwór z Suchedniowa oraz Organistówkę z Bielin. Ten skansen jest niezwykłą okazją osobistego doświadczenia w jaki sposób żyli ludzie w dawnych czasach. Możemy tu zobaczyć m.in. wiejskie domy z XIX wieku wraz z wyposażeniem, zakład prowincjonalnego fotografa z Wąchocka, sklepik z lat 30 XX wieku, chałupę żydowskiego krawca czy mieszkanie małomiasteczkowego lekarza z okresu międzywojennego.

W sezonie (od maja do czerwca) Park jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 17, a w soboty i niedziele od 10 do 18. W tym okresie wstęp jest bezpłatny w soboty od godziny 8 do 10, ale niedostępne jest wtedy zwiedzanie wnętrz. W pozostałych miesiącach Park może być czynny w nieco innych godzinach. Opłata za wstęp w sezonie letnim wynosi 16 zł za bilet normalny oraz 10 zł za bilet ulgowy. Obowiązują zniżki rodzinne oraz dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Pozostałe atrakcje – Sandomierz, Opatów i Zamek Krzyżtopór

Wszystkie obiekty z listy znajdują się w bliskiej odległości Gór Świętokrzyskich. Wyprawa w góry na weekend nie musi jednak kończyć się wyłącznie na zwiedzaniu ich okolic! Na terenie samego Województwa Świętokrzyskiego, poza terenem gór znajdują się też inne, bardzo znane i cenione atrakcje turystyczne. Są to Opatów (ok. 60 km z Kielc), Sandomierz (90 km) oraz Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (ok. 60 km).

Sandomierz jest wymieniany jako jedno z najpiękniejszych polskich miast. Historycznie pełnił bardzo ważną rolę, a podczas II wojny światowej nie uległ żadnym zniszczeniom, przez co zachowała się jego dawna zabudowa.

Kolejnym bardzo cennym turystycznie miastem Województwa Świętokrzyskiego jest Opatów, gdzie można zwiedzić m.in. system podziemi znajdujących się pod rynkiem. Punktem obowiązkowym dla osób wybierających się w okolice Gór Świętokrzyskich powinien być też Zamek Krzyżtopór. Ta ogromna budowla była swego czasu największym pałacem w całej Europie. Obecnie znajduje się w stanie ruiny, ale same jego potężne mury do dziś wzbudzają respekt zwiedzających.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!
TURYSTYKA / TREKKING

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!
TURYSTYKA / TREKKING

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu