WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

25 październik 2020
#PORADY

Góry w Karpatach to wyjątkowo zróżnicowane pasma. Jadąc w Karpaty, możemy wybrać łagodne Bieszczady albo wysokie Tatry ze strzelistymi szczytami i ostrymi podejściami. Możemy też zwiedzić wyjątkowy pod względem przyrodniczym Beskid Niski bądź inne z kilkunastu pasm, które wchodzą w skład polskich Karpat. Poznaj najpopularniejsze szczyty i pasma górskie w Karpatach!


Jakie pasma górskie Karpat znajdują się w Polsce?

Karpaty – jeden z najbardziej zróżnicowanych, najpiękniejszych i najbardziej rozległych łańcuchów górskich na świecie. O tym, jak ogromne są to góry świadczy fakt, że tylko 9,63 proc. ogólnej powierzchni Karpat znajduje się w Polsce. Na tym “małym” wycinku znajdziemy zarówno majestatyczne Tatry, jak i łagodne i niskie Bieszczady.

Dlatego jeśli mówimy o “wyjeździe w Karpaty”, koniecznie musimy uwzględnić, o jakie pasmo górskie nam chodzi. Każde ma bowiem inny klimat i specyfikę. Pasma górskie Karpat, które znajdują się w Polsce, to: popularne Tatry, oblegane Pieniny, nieco mniej znane Beskidy (Śląski, Mały, Makowski, Żywiecki, Wyspowy, Sądecki, Niski), Gorce, Bieszczady oraz Góry Sanocko-Turzańskie.

Co warto zobaczyć w polskich Karpatach?

Rekordy popularności biją oczywiście Tatry – zarówno polskie, jak i słowackie, ponieważ wiele szlaków rozciąga się na granicy dwóch państw. Dlatego jeśli postanowiliśmy wyjechać w Tatry słowackie, pamiętajmy o ubezpieczeniu. Szczytami, które trzeba koniecznie zdobyć podczas tej wycieczki będą m.in. Rysy, Rohacze, Krywań czy Świnica. Tatry to góry wysokie i wymagają odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Nagrodą za wysiłek na szczytach będą wspaniałe widoki, możliwość podziwiania wyjątkowej przyrody oraz niesamowita energia gór, którą można poczuć tylko na tak dużych wysokościach.

Kolejnym pasmem, które naprawdę jest warte zobaczenia są Pieniny. Jako miejscowość “wypadową” najprościej jest wybrać Szczawnicę. Stamtąd jest blisko do takich punktów, jak piękny i łatwy w przejściu wąwóz Homole, szczyt Sokolicy czy legendarne Trzy Korony. To właśnie w Pieninach znajduje się słynna sosna, która wydaje się rosnąć wbrew prawom fizyki na szczycie Sokolicy. Jeśli szukamy czegoś mnie obleganego przez turystów, to zwróćmy uwagę na wszystkie pasma Beskidów. Szczególnie spokojnym pasmem jest Beskid Niski. To góry, które dają raczej mało widoków (ze szczytów), ale pozwalają na ciekawe trekkingi bez tłumów i w pięknym otoczeniu przyrody.

Kilka pasm górskich Karpat obejmuje Główny Szlak Beskidzki. Taka wyprawa, któr zajmuje średnio 21 dni, to świetna opcja na poznanie różnorodności i piękna polskich Karpat – od Beskidu Śląskiego aż po Bieszczady.

Jak przygotować się na wyjazd w Karpaty?

Wszystko zależy od tego, które pasmo górskie wybraliśmy jako cel swojej podróży. Jednak zawsze i wszędzie podstawą będą: odpowiednie buty trekkingowe, odpowiednia do pory roku odzież, wygody plecak oraz dobrze wyposażona apteczka. Przed wyjściem na szlak koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody, czas przejścia trasy oraz zapisać w telefonie numer alarmowy do TOPR oraz GOPR. Warto też zainstalować bezpłatną aplikację Ratunek.

Idąc w Tatry Wysokie, zabierzmy ze sobą sprzęt do via ferraty (jeśli umiemy się nim posługiwać). W tym przypadku musimy mieć dobrą kondycję i wytrzymałość. Przed wyjściem poinformujmy kogoś, dokąd idziemy i kiedy zamierzamy wrócić. A na szlaku pamiętajmy o tym, aby nie zostawiać śladów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Jakie spodnie w góry zimą?

Jakie spodnie w góry zimą?
TURYSTYKA / TREKKING

Jakie buty w góry zimą?

Jakie buty w góry zimą?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu