WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Leave no trace - nie zostawiaj śladów na szlaku! 7 zasad górskich wędrówek

16 wrzesień 2020

Lubisz górskie wędrówki i chętnie się do nich przygotowujesz? Na szlaku czujesz się jak w domu, ale nikt nie odkryłby tam śladów twojej obecności? Zapewne stosujesz w praktyce filozofię „Leave no trace” (nie zostawiaj śladów), nawet o tym nie wiedząc. Polega ona na poszanowaniu natury oraz innych wędrowców, tak by nie naruszać piękna naszej ukochanej Ziemi. Ruch ten, silnie rozwinięty w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ku naszej uciesze zyskuje popularność także w Polsce. Przestrzegaj poniższych 7 złotych zasad leave no trace, by mieć pewność, że jesteś odpowiedzialnym wędrowcem głęboko szanującym środowisko!


Leave no trace: po pierwsze planuj górskie wędrówki

Planowanie wyprawy z wyprzedzeniem może się wydawać oczywiste. A jednak wielu wędrowców pomija ten etap. Za każdym razem zapoznaj się z obowiązującymi przepisami i specyfiką miejsc, które będziesz przemierzał.

Sprawdź też prognozę pogody i na tej podstawie dobierz odpowiednie wyposażenie. Zabierz ze sobą jak najmniej rzeczy, by zminimalizować ilość odpadów. W plecaku trekkingowym w góry zaplanuj kieszeń na odpady (upewnij się, że śmieci nie wypadną na szlak). Staraj się też unikać okresów szczytowej frekwencji na niektórych szlakach. A dla własnego komfortu i bezpieczeństwa nałóż dobrze dopasowane buty turystyczne.

Leave No Trace Zasada nr.2: Grupa znajomych wyjeżdżających na biwak powinna być mała!

Zejście ze szlaku w miejsca, po których nikt wcześniej nie chodził, jest zawsze kuszące. Może jednak naruszać piękno dziewiczego obszaru. Tam, gdzie to możliwe, wybieraj istniejące szlaki (warte odwiedzenia są m.in. trasy w Tatrach), skalne płyty, suchą trawę i śnieg w zależności od pory roku. Uważaj tylko na pęknięcia i szczeliny!

W uczęszczanych miejscach, jeśli tworzysz bazę wypadową, rozbijaj obóz ponad 70 metrów od rzek i jezior, by chronić ich brzegi. W żaden sposób nie modyfikuj otoczenia. Jeśli miejsce nie jest odpowiednie, wybierz inne, kilka metrów dalej. Ogranicz swoje obozowisko do minimum. Wreszcie wędruj w małych grupach, w maksymalnie 4-6 osób, gęsiego, by nie przemierzać szlaku jak buldożer.

W dzikich obszarach nie zbierajcie się wszyscy w jednym punkcie, by nie tworzyć nowych miejsc kempingowych, i unikajcie zniszczonych niedawno okolic, aby dalej ich nie pustoszyć.

Leave No Trace Zasada nr.3: Nie zostawiaj śladów, czyli prawidłowo utylizuj odpady

Nie pozostawiaj za sobą niczego: wszystko, co bierzesz na wędrówkę, musi z tobą wrócić. Dotyczy to także odpadów biodegradowalnych. Niekoniecznie znasz otaczający cię ekosystem, a wyrastająca z wyrzuconego przez ciebie ogryzka jabłoń prawdopodobnie nie będzie dobrym pomysłem. Zawsze zabieraj też ze sobą zużyty papier toaletowy i ogólnie produkty higieniczne. Pamiętaj, że skórka owocu będzie się rozkładać 6 miesięcy, guma do żucia 5 lat, niedopałek papierosa 15 lat. Z kolei pełen rozkład puszki zajmie 500 lat, plastikowej butelki 1000 lat i wreszcie butelki szklanej – 4000 lat!

Jeśli jesteś na wielodniowej wędrówce i absolutnie musisz iść za potrzebą, najlepiej będzie wykopać latrynę o głębokości 20 cm w odległości ponad 70 m od obozowiska, a po napełnieniu – zasypać ją i zakamuflować. W tym celu zabierz ze sobą saperką, np. kilof turystyczny Quechua.

Na koniec pamiętaj, że woda jest cenna – nie zanieczyszczaj rzek. Zużytą wodę, koniecznie pozbawioną chemikaliów, wylewaj ponad 70 m od biegu rzeki. Używaj biodegradowalnego mydła. Istnieją bardzo kompaktowe, wielofunkcyjne produkty przeznaczone zarówno do mycia naczyń, jak i do higieny osobistej.

Leave No Trace Zasada nr.4: Na szlaku podczas wędrówek górskich nic nie zabieraj!

Jakkolwiek piękne byłyby znalezione na szlaku kwiaty, nie dotykaj ich, ogranicz się do patrzenia. To samo dotyczy wytworów działalności człowieka – chrońmy nasze dziedzictwo, by nasze dzieci i dzieci ich dzieci mogły cieszyć oczy tymi samymi pejzażami.

Ogranicz budowanie do minimum. Entuzjaści land artu muszą dobrze poznać środowisko, które odwiedzają, zanim zechcą wyrazić swą kreatywność. Przyjemna dla oka spontaniczna konstrukcja może spowodować wiele długotrwałych szkód!

Leave No Trace Zasada nr.5: Uważaj na wpływ ognia

Według 5 zasady “Leave No Trace” Po długim, ciężkim dniu zasługujesz na kilka pieczonych pianek. Jednocześnie ogranicz rozpalanie ognisk do absolutnego minimum. Pozostawiają one nieusuwalne ślady w krajobrazie! Zamiast nich wybierz małą kuchenkę turystyczną. Zawsze sprawdź, czy rozpalanie ognia jest dozwolone, i korzystaj z palenisk używanych już wcześniej przez innych. Rozpalaj niewielki ogień, a po ugaszeniu zawsze rozpraszaj zimny popiół.

Leave No Trace Zasada nr.6: Wędrowanie po górach? Tak, jeśli szanujesz dziką przyrodę

Kolejną zasadą “Leave No Trace” będzie utrzymywanie bezpiecznej odległości od dzikich zwierząt. Pamiętaj, że to ich dom, w którym ty jesteś gościem. A jeśli znajdziesz zwierzę, które wydaje się porzucone, nie ingeruj. Matki opiekujące się potomstwem kierują się wysoko rozwiniętym węchem – nie osłabiaj tej więzi, głaszcząc młode.

Podobnie nigdy ich nie karm, gdyż wpływa to na ich zachowanie i zdolność przetrwania bez ludzi, narażając je na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników. A skoro o drapieżnikach mowa, panuj nad swoim psem, jeśli wędruje z tobą. Wreszcie odpowiednio przechowuj jedzenie, by nie przyciągać zwierząt nocą, zmieniając tym samym ich dietę, a samemu zostając bez pożywienia – to sytuacja niekorzystna dla obu stron. Jeszcze większą czujność zachowaj w okresie rozrodczym oraz zimą.

Leave No Trace Zasada nr.7: Nie zostawiaj śladów – pozostaw na szlaku tylko dobre wrażenie

Pamiętaj, że możesz nie być sam na szlaku. Szanuj innych wędrowców i uprzyjemniaj im wyprawę, pozdrawiając ich z uśmiechem. Ustępuj drogi tym, którzy mają trudności na szlaku. Jeśli spotkasz osoby podróżujące konno, zejdź na bok i zaczekaj, aż cię miną. Nawet bowiem świetnie wyszkolony koń może się czegoś wystraszyć, narażając na niebezpieczeństwo jeźdźca oraz ciebie, jeśli wierzgnie w twoją stronę. I na koniec: ciesz się odgłosami natury, nie zagłuszaj ich zbyt głośną rozmową.

Czy działasz w zgodzie z filozofią „Leave no trace”? Podziel się z nami w komentarzu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Jakie spodnie w góry zimą?

Jakie spodnie w góry zimą?
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu