WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Naciąganie rakiety do badmintona - jaką siłę naciągu wybrać?

13 styczeń 2021
#PORADY

Naciąg w rakiecie do badmintona wymieniany jest za pomocą specjalnej maszyny, dedykowanej do serwisowania rakiet. Dlatego nie powinno się próbować wymieniać naciągu samodzielnie, tym bardziej, że należy odpowiednio dobrać jego siłę. W zależności od tego, czy nacią oscyluje w górnych czy dolnych granicach, zmienia się dynamika gry. Dowiedz się, jak dobrać siłę naciągu w rakiecie stosownie do swoich umiejętności i potrzeb.


Jakie znaczenie ma siła naciągu w rakiecie do badmintona?

Naciąg w rakiecie wymieniany jest przez firmy, które posiadają specjalny sprzęt do serwisowania rakiet do badmintona. Nawet jeśli mamy możliwość samodzielnej wymiany naciągu, to lepiej zostawić ją w serwisie. Dzięki temu mamy pewność, że rakieta została naciągnięta z odpowiednią siłą. Samodzielnie możemy wymienić owijkę do rakiety, gdzie ewentualny błąd zadecyduje co najwyżej o jakości treningu. Tymczasem dobra siła naciągu:

  • dostosowana jest do poziomu danej gracza,
  • gwarantuje powtarzalność uderzeń i lepszą kontrolę nad rakietą,
  • zapewnia dobre czucie dynamiki.

Źle wymieniony naciąg w najlepszym wypadku odbierze nam komfort z gry, a w najgorszym doprowadzi do przegranego meczu. Przyjmuje się, że grubszy naciąg jest trwalszy, a cieńszy ma znacznie krótszą żywotność. Wynika to z faktu, że cienki naciąg będzie łatwo ulegać pęknięciom pod wpływem nieczystych uderzeń, a tych na początku nauki nie brakuje. Dlatego grubsze strony dedykowane są osobom początkującym. A jak ma się do tego siła ich naciągnięcia? Może się wahać od 8 do 15 kg:

  • 8-10 kg (dolne granice) – taka siła naciągu pozwala na dobre tłumienie drgań przenoszonych na ramę, ale nie daje dobrej kontroli uderzeń, więc zalecana jest dla dzieci i początkujących,
  • 12,5- 15 kg (środkowe i górne granice) – im większe naprężenie, tym wyższe wibracje i lepsza kontrola uderzeń, taka siła naciągu zalecana jest zaawansowanym graczom, kontrolującym technikę uderzeń.

Środkowe granice dają kompromis między kontrolą uderzeń i dynamiką gry.

Jak zachowuje się naciąg podczas gry w badmintona?

Naciąg rakiety badmintonowej podczas gry najpierw odkształca się wskutek uderzenia lotki, a następnie wraca do swojej pierwotnej formy. Lekkie naciągnięcie strun wydłuża moment odkształcenia. 

Z czasem naciąg z powodu nieustającego odkształcania się traci swoje naprężenie. Dochodzi też do wyrobienia się tzw. wżer, czyli trwałych odkształceń na skrzyżowaniu strun pionowych i poziomych. Naciąg zaczyna się przecierać i jeśli nie zostanie wymieniony na czas, pęknie w trakcie gry. 

Dlatego trzeba go regularnie wymieniać w prawidłowy sposób. Najczęstszym błędem popełnianym podczas wymiany naciągu jest ustawienie zbyt dużej albo zbyt małej siły. 

Kiedy wymienić naciąg w rakiecie?

Wszystko zależy od poziomu zaawansowania i intensywności treningów. Często i intensywnie używana rakieta będzie szybciej traciła swoje właściwości niż rakieta z naciągiem, który w porównaniu nie przyjmuje zbyt wielu uderzeń. Naciąg w rakiecie można wymieniać dwa-trzy razy w ciągu roku lub częściej (w zależności od potrzeby). 

Nie powinno się czekać, aż naciąg sam pęknie. Dzięki regularnej wymianie zwiększy się komfort treningów oraz łatwiej będzie opanowywać technikę prawidłowych uderzeń. Naciąg naturalnie się zużywa i niszczeje, dlatego warto o niego dbać także na co dzień, nie wystawiając go na skoki temperatury. Przy odpowiednim traktowaniu sprzęt posłuży nam naprawdę długo.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BADMINTON

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?
BADMINTON

Wymiary boiska do badmintona - jakie są prawidłowe wymiary boiska?

Wymiary boiska do badmintona - jakie są prawidłowe wymiary boiska?
BADMINTON

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu