WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Owijka do rakiety - jak wybrać i wymieniać owijki w paletkach do badmintona?

19 sierpień 2020

Ważnym elementem rakiety do badmintona jest owijka do rakiety. Jak dobrać owijkę, aby zapewniała dobrą przyczepność? Dlaczego na owijkę bazową musi nałożyć owijkę wierzchnią? Sprawdź, na czym polega wybór owijek oraz jak założyć owijkę w kilku prostych krokach.


Jak wybrać owijki do rakiety?

Po wyborze rakiety do badmintona przychodzi czas na zakup owijki, a właściwie: dwóch owijek. Na rączce rakiety montujemy bowiem owijkę bazową oraz owijkę wierzchnią. Wszystko po to, aby zwiększyć precyzyjność chwytu.

Owijka bazowa to owijka, którą mocuje się bezpośrednio do rękojeści rakiety. Jest gruba (ok. 2 mm grubości), posiada specjalne dziurki, tzw. perforację, które mają za zadanie wchłaniać pot i odprowadzać wilgoć. Na tę owijkę zakłada się jeszcze cienką owijkę wierzchnią (0,4-0,7 mm grubości). Jej zadaniem jest ochrona owijki bazowej. Dodatkowo pozwala na lepsze czucie rakiety, a więc zwiększa precyzyjność uderzeń. Owijki wierzchnie dzielą się na suche i mokre. Te mokre określa się “klejącymi” i choć nazwa nie jest zachęcająca, to właśnie ta właściwość sprawia, że owijka dobrze zbiera pot, a rakieta nie wyślizguje się z dłoni.

Kupują owijki do gry w badmintona, zwracamy uwagę na:

  • przyczepność,
  • zbieranie wilgoci,
  • trwałość,
  • cenę.

Owijki dość szybko się zużywają, ale nie jest to drogi sprzęt. Regularne wymienianie owijek zapewnia lepszą grę i higienę.

Owijki – jak je wymieniać?

Owijki do rakiet badmintonowych wymieniamy tak często, jak jest to potrzebne. Wszystko zależy od tego, jak często gramy. Moment, w którym potrzebna jest zmiana, zauważymy podczas używania rakiety. Jeśli owijka zacznie mieć obniżoną absorpcję potu i słabszą przyczepność albo wyraźnie będzie brudna i zużyta, to czas na wymianę.

Na początek z rakiety do badmintona zdejmujemy starą owijkę i ją wyrzucamy. Odklejamy z rączki górną taśmę w taki sposób, aby usunąć ją w całości, bez pozostawiania brudu i lepich kawałków. Następnie otwieramy nową owijkę, odkładając w bezpieczne miejsce dołączoną do zestawu taśmę klejącą. Rozwijamy całą owijkę, a rakietę trzymamy rączką do góry ręką niedominującą. Owijkę zakładamy ręką dominującą lekko ją naciągając na trzon, a potem obracając rakietą delikatnie owijamy ją owijką, kierując się ku główce. Zaczynamy od jednego pełnego obrotu wokół trzonu, a potem lekko zmieniamy kąt nachylenia. Owijka musi być cały czas naprężona. Potem odcinamy nożyczkami nadmiar owijki.

Początkującym założenie owijki zajmuje ok. 15 minut. Jeśli podczas nakładania pojawiają się wybrzuszenia, należy poprawić owijkę. Z czasem dojdziemy do wprawy! Na pewnym etapie owijki zmienia się kilkoma ruchami podczas przerwy w meczu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BADMINTON

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?
BADMINTON

Wymiary boiska do badmintona - jakie są prawidłowe wymiary boiska?

Wymiary boiska do badmintona - jakie są prawidłowe wymiary boiska?
BADMINTON

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu