WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać buty do biegania po górach?

09 September 2021

Biegi górskie i terenowe nabrały dużej popularności w naszym kraju. Jednak zdrowe i bezpieczne uprawianie tego rodzaju aktywności wymaga właściwego przygotowania, jak i odpowiednio dobranego, dedykowanego obuwia. Jakie zatem buty do biegania po górach wybrać? Omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z butami trailowymi!

Podeszwa – dostosowana do trudnych warunków

Podstawowym atrybutem butów do biegania w górach jest podeszwa. W zależności od rodzaju gór, po jakich zamierzasz biegać, dobrać możesz nieco inny rodzaj obuwia trailowego. W końcu zdecydowanie inne podłoże występuje np. w skalistych Tatrach, a inne w łagodniejszych Pieninach czy Bieszczadach. Jakie występują tu zależności?

Inne buty na skały, inne na błota i trawy

Buty do biegania po górach skalistych wyróżniają się znacznie bardziej rozbudowanym, gęstszym i grubszym bieżnikiem. Takie ukształtowanie podeszwy gwarantuje przede wszystkim lepszą przyczepność na nierównych skałach i kamieniach. Co więcej, zapobiega dostawaniu się kamieni do przestrzeni pomiędzy wypustkami bieżnika. Odpowiednie obuwie do biegania po skalistym terenie oferuje Decathlon.

Nieco inna podeszwa będzie natomiast charakterystyczna dla butów do biegania po miękkim podłożu. W przypadku biegów np. na terenie Bieszczad, lepiej sprawdzi się obuwie o nieco rzadszym bieżniku, ale charakteryzującym się dłuższymi, miękkimi wypustkami. Taki bieżnik lepiej „wgryzie” się w powierzchnię i zapewni lepszą przyczepność – także podczas deszczów i ulew. Dobór obuwia powinien być więc uzależniony również od tego, po jakiego rodzaju terenie górzystym zamierzasz biegać. Decathlon oferuje obuwie idealne dla osób planujący tego typu aktywność.

para biegająca w terenie

Drop – dla lepszej amortyzacji!

Buty do biegania w terenie górskim, podobnie jak zwykłe obuwie dedykowane biegaczom, powinno posiadać tzw. drop. Drop jest różnicą pomiędzy poziomem ułożenia pięty, a palców osoby noszącej obuwie – przy czym pięta standardowo jest układana nieco wyżej. W przypadku początkujących biegaczy zaleca się drop o wysokości od 6 – 12 mm. Osoby zaawansowane korzystają z niższego, nawet 4 mm dropu.

Dlaczego to tak ważne? Dzięki spadkowi stopa układa się w taki sposób, by kontakt z podłożem miało przede wszystkim śródstopie. Zapewnia to znacznie większą amortyzację podczas biegu, odciążając tym samym stawy biegacza – np. stawy kolanowe. Drop zapewnia też więcej powierzchni amortyzującej w okolicach pięty, poprawiając komfort biegu.

Buty do biegania po górach – jak wybrać wytrzymałe obuwie?

Bez względu na to, czy planujesz biegi po górach skalnych, czy także po terenie o miękkim, powinieneś wybrać buty o zwiększonej wytrzymałości. Cholewka powinna być szczególnie odporna na otarcia (co jest najważniejsze w górach skalistych), a cała powierzchnia musi cechować się większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Warto zwrócić też uwagę, by tego typu konstrukcja była wzmocniona w okolicach palców, by uchronić je przed ewentualnymi kontuzjami.

buty do biegów w terenie

Odpowiedni dobór rozmiaru!

Abyś miał pewność, że Twoje buty do biegania po górach będą dobrze spełniały swoje funkcje, musisz zdecydować się na egzemplarz dobrze dopasowany do Twojej stopy. Przyjmuje się, że pomiędzy czubkiem buta a Twoimi palcami powinna znajdować się przestrzeń o długości 1 cm. Pamiętaj: buty nie powinny Cię obcierać, a każdy dyskomfort będzie systematycznie obniżał przyjemność z treningów.

Zwróć też uwagę na system wiązania. Powinien on dobrze usztywniać Twoją stopę i zapewniać maksymalny komfort. Bardzo ważny jest także rozbudowany, miękki język. Jego zadaniem jest utrzymywanie stopy podczas zbiegania ze wzniesień, co okaże się niezwykle istotne podczas górskich treningów. Zwróć uwagę również i na ten element.

Buty nawet na trudne warunki pogodowe!

Jeśli planujesz gruntowne, mocne treningi bez względu na warunki pogodowe, Twój wybór powinien paść na wodoodporne buty do biegania w terenie górskim. Powszechne są na rynku buty wyposażone w nieprzepuszczalną membranę Gore-Tex, jednocześnie gwarantującą właściwą wentylację stopy. Dlaczego to takie ważne?

Mianowicie przesiąknięta woda, w połączeniu z potem, może być szkodliwa dla stopy i sprzyjać np. rozwojowi bakterii i grzybów na skórze. Mogłoby to zahamować treningi i obniżyć ich komfort. Planując zakup obuwia, należy wziąć pod uwagę również i niniejszy aspekt.

Wybierz najlepsze buty!

Jakie powinny więc być buty do biegania po górach? Jak wybrać idealny model? Przede wszystkim powinieneś ustalić teren, po jakim będziesz biegał i dobrać odpowiedni bieżnik. Zwróć też uwagę na wzmocnienia, drop, jak i wentylację buta. Niemniej ważne, by obuwie dobrze leżało na stopie i gwarantowało jej stabilność. Dzięki temu Twoje treningi będą komfortowe i efektywne!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, BIEGANIE, BIEGANIE W TERENIE

Tętno a spalanie tłuszczu. Jakie tętno do spalania tłuszczu podczas biegania?

Tętno a spalanie tłuszczu. Jakie tętno do spalania tłuszczu podczas biegania?
BIEGANIE W TERENIE

Jak wybrać buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu

Jak wybrać buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu
BIEGANIE W TERENIE

Trening dla biegacza na orientację

Trening dla biegacza na orientację

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu