WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?

19 czerwiec 2020
#PORADY

Lekarze i specjaliści do spraw zdrowia zgadzają się co do tego, że chodzenie to znakomity sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów: pozwala mięśniom na  spalanie kalorii, poprzez sięganie do zapasów tłuszczu. Czy wiesz jednak, ile czasu trzeba, aby osiągnąć trwałą utratę wagi poprzez marsz?


Utrata wagi i marsz aktywny – jak to zrobić?

Aby zacząć tracić na wadze uprawiając chód sportowy, trzeba osiągnąć « strefę wytrzymałości », zawierającą się w przedziale 60 – 70% tętna maksymalnego. Spalanie kalorii zasila mięśnie, które potrzebują energii – pochodzi ona z tłuszczów.

Aby osiągnąć tę strefę i spalać kalorie, zalecany jest chód w szybkim tempie, z prędkością 5 – 8 km/h.

W uzyskaniu pożądanych rezultatów warto pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu. Najważniejsze będą oczywiście odpowiednie buty do chodzenia czy skarpetki, ale mogą się też przydać rozmaite akcesoria np. krokomierz czy monitor aktywności – zapewni to odpowiedni komfort i frajdę z uprawiania sportu. Dodatkowo dobrze dopasowane produkty do chodzenia zminimalizują ryzyko wystąpienia kontuzji.

Oznaki strefy wytrzymałości w trakcie marszu:

  • twój oddech jest cięższy
               
  • lekko się pocisz
               
  • czujesz, jak twoje ciało pracuje
               
  • przez cały czas jesteś w stanie swobodnie rozmawiać

Jeśli jesteś zdyszany, to znaczy, że Twój chód jest zbyt szybki! Zwolnij, aby wrócić do rytmu, który ci odpowiada.

Trwała utrata wagi a marsz – ile czasu potrzeba?

Aby spalać kalorie pochodzące z tłuszczów i mieć płaski brzuch, musisz koniecznie utrzymać to tempo marszu przez co najmniej 30 – 50 minut, po wcześniejszej rozgrzewce polegającej na 10-minutowym marszu w naturalnym dla Ciebie rytmie.

Przyjmuje się na ogół, że dla osoby ważącej około 70 kg spalanie kalorii to średnio wartość 300 jednostek po godzinie marszu w tempie 6 km/h. Rozbudujesz i wzmocnisz w ten sposób mięśnie (szczególnie mięśnie ud i pośladków, które będą zużywać więcej kalorii, nawet w stanie spoczynku.

Jeśli uprawiamy chód sportowy w celu utraty wagi, pomocne może być stałe kontrolowanie tego, ile ważymy. Dlatego warto zaopatrzyć się w wagę sportową.

Fot 1. Materiał własny

Chód sportowyutrata wagi przez maszerowanie to spalanie tłuszczu, nie mięśni

Jeżeli chcesz zrzucić zbędne kilogramy metodą godzinnych sesji aktywnego marszu, sprawą najistotniejszą jest regularność treningów marszu, dzięki którym nie będziesz tracić masy mięśniowej, którą redukowałbyś, stosując dietę odchudzającą.

Spalanie kalorii w mięśniach odbywa się w sposób naturalny. Im bardziej wzrasta ich masa dzięki ćwiczeniom wytrzymałościowym, tym większe stają się ich potrzeby energetyczne. To pozytywne sprzężenie zwrotne aktywnego marszu, którego warunkiem jest utrzymanie motywacji!

Uwaga: mięśnie swoje ważą i zwiększając ich masę, niekoniecznie zauważysz utratę tkanki tłuszczowej na wadze. Dlatego skup się raczej na zmianach obwodu w talii. To one będą najlepszym wyznacznikiem Twoich postępów w chodzie sportowym. Możesz je łatwo odnotowywać w swoim dzienniku treningowym, po każdej sesji szybkiego marszu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Nordic walking - marsz po zdrowie

Nordic walking - marsz po zdrowie
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu