WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

10 kwiecień 2019
#PORADY

Tempo marszu ma znaczenie! Wystarczy iść niewiele szybciej, aby zwykły spacer zamienił się w najprostszą aktywność fizyczną: chód sportowy. Jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy chodzenie jest lepsze od biegania? Poszerz swoją wiedzę o chodzeniu sportowym!


Chód sportowy – komplementarny sport innych sportów

Chodzenie to najbardziej naturalna forma ruchu dostępna dla każdego. To przecież nic innego jak przemieszczanie się z miejsca na miejsce, które uruchamia wiele chemicznych i fizycznych procesów w naszym ciele, wpływających korzystnie na nasze zdrowie i nie tylko. Kiedy chodzenie staje się sportem, dlaczego warto je uprawiać i jak zacząć? Przeczytaj, o co chodzi!

Jak zamienić zwykłe chodzenie w chód sportowy?

Jeśli chcemy, żeby chodzenie stało się aktywnością sportową, wystarczy podkręcić tempo i zamienić je w aktywny marsz. Bardziej intensywny rytm angażuje prawie wszystkie mięśnie i pozwala pracować nad oddechem oraz wytrzymałością.

Fot 1. Krzysztof Karpiński | Bardziej intensywny rytm angażuje prawie wszystkie mięśnie i pozwala pracować nad oddechem oraz wytrzymałością

Aktywny marsz to sport dla każdego. Dyscyplina ta nie stawia ciału tak dużych wymagań jak inne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Zacząć można w każdym momencie. To sport uprawiany na płaskim terenie. Świetnie nadają się do niego ścieżki spacerowe w parkach czy stadiony. Podczas złej pogody można skorzystać także z bieżni w klubach fitness. Chodzenie jest również świetnym sposobem na powrót do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie od ćwiczeń lub po przebytej kontuzji. Tempo, czas trwania i częstotliwość treningu zależą od nas samych i od celu, jaki chcemy osiągnąć. Prędkość marszu wynosi od 5 do 10 km/h. Trening może trwać nawet kilka godzin, ale warto wiedzieć, że już 30 minut daje wiele korzyści.

Co daje chodzenie sportowe? Efekty chodzenia

Aktywny marsz to bardzo zdrowy nawyk, który wywołuje wiele pozytywnych zmian w Twoim organizmie. Pozwala lepiej dbać o sylwetkę, zdrowie i samopoczucie.

Fot 2. Krzysztof Karpiński | Aktywny marsz może nieść za sobą wiele pozytywnych bodźców dla Twojego zdrowia!

1. Zadbana sylwetka

Podczas aktywnego marszu pracuje większość Twoich mięśni. Ruszasz nie tylko nogami, lecz także angażujesz ramiona. Wchodząc pod górkę, mocniej aktywujesz mięśnie pośladkowe. Właśnie tak modelujesz i wzmacniasz mięśnie nóg, ramion, barków i grzbietu, co wpływa na harmonijną ewolucję sylwetki.

Chodzenie w szybkim tempie powoduje wzrost tętna. Dzięki temu spalasz około 300 – 500 kalorii na godzinę, co pozwala Ci schudnąć. Im szybciej chodzisz, tym łatwiej zrzucasz zbędne kilogramy.

2. Lepsze zdrowie

Aktywny marsz to świetny sposób dbania o zdrowie. Jako sport wytrzymałościowy poprawia krążenie i korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Zapobiega nadciśnieniu, zwiększa ilość dobrego cholesterolu (HDL), a zmniejsza poziom złego (LDL) oraz trójglicerydów, a co za tym idzie – ryzyko chorób serca.

Tego typu aktywność fizyczna wzmacnia kości – poprawia ich gęstość, zapobiegając osteoporozie. Zmniejsza także zapalenie w tkankach, przeciwdziałając chorobie zwyrodnieniowej stawów. Warto wiedzieć, że aktywny marsz nie obciąża stawów tak mocno jak bieganie, ponieważ stopa ma cały czas kontakt z podłożem.

Uprawiając ten sport na zewnątrz, dotleniasz organizm, a podczas słonecznych dni dostarczasz mu witaminę D, dzięki której lepiej wchłania on wapń.

Regularnie treningi wzmacniają naczynia kapilarne i zapobiegają żylakom czy pajączkom oraz pomagają redukować cellulit.

Fot 3. Krzyszto Karpiński | Regularnie uprawiany chód sportowy sprawi, że będziesz w formie

3. Więcej energii

Aktywny marsz poprawia samopoczucie. Ruch uwalnia ciało od napięć i sztywności w stawach i mięśniach oraz wpływa na poprawę kondycji fizycznej. Optymalizuje dotlenienie mózgu, poprawiając produktywność umysłową. Z kolei wydzielanie serotoniny i endorfin łagodzi stres, niweluje lęki i wyzwala pozytywną energię.

Jak przygotować się do chodzenia sportowego?

Podczas uprawiania aktywnego marszu stopa wykonuje pełny ruch przetaczania: od uderzenia piętą aż do wybicia się z przedniej części stopy. Szczególnie podczas tej fazy wygina się naprawdę mocno. Aby w pełni czerpać przyjemność z treningów i odpowiednio zabezpieczyć stopy, warto zadbać o profesjonalne buty z elastyczną podeszwą i dobrą amortyzacją pięty.

Bardzo dobrym modelem dla kobiet są niezwykle lekkie i wygodne buty PW 540 Flex-H+ NEWFEEL. Innowacyjny system Flex-H+ zapewnia dynamikę i komfort stopy podczas fazy wybicia, zaś system Heel Roll pozwala ustabilizować ruch stopy. Przewiewna siateczka mesh pozwala stopom oddychać i zapewnia swobodę ruchów, a wyjmowane wkładki umożliwiają szybkie wysuszenie butów, a także pozwalają na zastąpienie ich wkładkami ortopedycznymi. Buty są w aż czterech kolorach do wyboru!

Fot 4. Materiał własny | Buty PW 540 Flex-H+ NEWFEEL

Chód sportowy – jak zacząć?

Nigdy nie odpuszczaj sobie rozgrzewki. Już kilka prostych ćwiczeń wystarczy, żeby dobrze rozruszać ciało. Zobacz wideo, w którym Robert Korzeniowski pokaże Ci, jak można się rozgrzać.

Marsz zacznij spokojnie. Przez 10 minut idź swoim naturalnym tempem i dopiero potem zacznij przyspieszać, aż do osiągnięcia zamierzonej prędkości.

Fot 5. Krzysztof Karpiński | Pamiętaj o rozgrzewce!

Jak utrzymać motywację do chodzenia 10 km dziennie i innych odległości?

Ważna jest regularność, bo to ona zapewni Ci widoczne efekty. Jeśli chcesz robić postępy, dobrze jest odnotowywać czas treningu i przebyty dystans. Pomocnym urządzeniem jest krokomierz, który zliczy przebyte kroki. Jeśli ich liczba nie przekracza 5000 dziennie, oznacza to siedzący tryb życia. Warto dojść przynajmniej do 10 tys. kroków na dobę, by być w pełni aktywnym.

Brzmi jak wyzwanie? Zdziwisz się, jak szybko je zrobisz. I pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje zadowolenie! 🙂

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CHODZENIE / NORDIC WALKING

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Nordic walking - marsz po zdrowie

Nordic walking - marsz po zdrowie
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu