3 fakty o maltodekstrynie, o których nie miałeś pojęcia! 

09 lipiec 2018

Wszyscy, którzy w swoim życiu trenowali/trenują słyszeli na pewno o maltodekstrynie. Czym właściwe jest ta dziwnie brzmiąca substancja. Czy trzeba się jej bać?

Odkryj 3 fakty o niej!

#1 Cukry dzielimy na proste i złożone, a terminy te odnoszą się do liczby jednostek cukru w cząsteczce. Te pierwsze składają się tylko z jednej lub dwóch cząsteczek cukru (na przykład sacharoza - cukier spożywczy). Te drugie natomiast są cząsteczkami znacznie większymi i składają się z połączonych ze sobą licznych cząsteczek (na przykład skrobia). A pomiędzy nimi znajduje się właśnie maltodekstryna (od 3 do 10 cząsteczek cukru).

dieteyka decathlon

Fot 1. Materiał własny | Meltodekstryna jest popularnie stosowana jako środek spulchniający i zagęszczający w wysokoprzetworzonych produktach

#2 Maltodekstrynę otrzymujemy z mąki ryżowej, kukurydzianej albo owsianej. Jest popularnie stosowana jako środek spulchniający i zagęszczający w wysokoprzetworzonych produktach - sosach, deserach, produktach dla dzieci, puddingach i napojach słodzonych. Maltodekstryna sprawdza się jako dobry „wypełniacz", gdyż dodana do wody, zwiększa swoją objętość, dzięki czemu produkt ostateczny jest dużo większy.

#3 Maltodekstryna jest bardzo łatwo przyswajalna przez organizm. Stąd zastosowanie tej substancji w żywności dla sportowców, w szczególności do spożycia przed treningiem lub zawodami (w odżywkach węglowodanowych) lub w czasie regeneracji po wysiłku (w odżywkach węglowodanowo-białkowych). Sportowcy popijając napój z dodatkiem maltodekstryny, szybciej uzupełniają zapasy glikogenu w mięśniach podczas treningu. Poza tym produkty z jej dodatkiem są mniej słodkie, a zawierają więcej cukru w porównaniu do sacharozy, stąd ich duża wartość w uzupełnianiu energii przed lub po wysiłku. W 100 g odżywki znajduje się około 350 kcal i najlepiej spożywać ją okołotreningowo i nie więcej niż 70 g dziennie.

dieteyka

Fot 2. Materiał własny | Maltodekstryna ma zastosowanie w żywności dla sportowców, w szczególności do spożycia przed treningiem lub zawodami

Nie można jednoznacznie określić czy maltodekstryna jest dobra czy zła.

Z jednej strony możemy ją znaleźć w produktach, które są bardzo przetworzone, więc nie jest przez to wartościowa pod względem zawartości składników odżywczych. Posiada też wysoki indeks glikemiczny (wyższy od cukru spożywczego), powoduje więc nagłe podwyższenie poziomu glukozy we krwi i nadmierny wyrzut insuliny. Powinny na nią uważać osoby chorujące na cukrzycę typu I, ze skłonnością do tycia.

Z drugiej natomiast strony odżywki z dodatkiem maltodekstryny to bardzo łatwo przyswajalne źródło energii dla sportowców. Pozwalają na szybkie uzupełnienie zapasów energii przed wysiłkiem oraz na skutecznie regenerowanie się organizmu po ciężkim treningu.

A Ty, czy wiedziałeś, czym jest maltodekstryna? Jesz produkty z jej dodatkiem ?

Napisz jakie są Twoje doświadczenia związane z jej spożywaniem :)

 AUTOR: Marcelina Karbowiak

https://www.decathlon.pl/dietetyk.html
Polub artykuł
Komentarze
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu