WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Dieta IF – post przerywany – na czym polega i kto ją może stosować?

19 lipiec 2021

Dieta IF (Intermittent Fasting) jest prosta. Oddzielasz w niej okresy, w których jesz, od tych, w których nie jesz wcale. To właśnie sprawia, że często bywa nazywana postem przerywanym. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy są zbyt zabiegani, by jeść regularnie czy zawracać sobie głowę liczeniem kalorii.

Okienko żywieniowe – dlaczego to działa?

Dietetycy od lat rekomendują regularne, niewielkie posiłki jako sposób na zdrową przemianę materii. Jednak w odpowiedzi na rosnącą falę otyłości, coraz popularniejszy staje się inny trend – dieta post przerywany. Jest skuteczna, ponieważ jest naturalna. Nasi przodkowie nie mieli dostępu do jedzenia non stop i wychodziło im to na zdrowie.

Dla kogo jest post przerywany?

Dieta IF zdobywa coraz więcej zwolenników wśród różnych grup wiekowych. Dzieje się tak, ponieważ ci, którzy ją stosowali, widzą szereg plusów i wciągają w to najbliższych. Rezygnując z jednego posiłku i przedłużając okno żywieniowe do 12 godzin, możesz schudnąć w zdrowy i zrównoważony sposób. Oczywiście bez efektu jojo!

Dieta IF – najważniejsze zasady

Jak wspomnieliśmy na wstępie, system jest prosty. Jasno i kategorycznie oddziel okresy, w których jesz, od tych, w których nic nie jesz. To wystarczy – już jesteś na poście przerywanym! Pozwól ciału złapać naturalny rytm, delikatnie przedłużając przerwy między posiłkami. Już 12 godzin bez jedzenia pozwala oczyścić się naszemu ciału i zacząć chudnąć.

Post kontrolowany, czyli liczysz godziny, a nie kalorie

Wiemy już, że aby dieta IF mogła działać, trzeba ściśle oddzielić od siebie okresy sytości i głodu. Swój czas możemy podzielić na dwa sposoby. Albo podchodzimy do tego

w skali doby, albo tygodnia. W pierwszym przypadku mamy kilkanaście godzin postu, w drugim są to dni. Warto wypróbować obie opcje, by wiedzieć, która naturalnie do nas pasuje.

Najpopularniejsze schematy diety IF – 16/8

W tym schemacie przez 16 godzin w ciągu doby pościsz, a przez pozostałe 8 jesz swobodnie to, na co masz ochotę. W czasie przerwy możesz napić się kawy lub soku, ale każdy konkretniejszy posiłek kończy ten etap. Maksymalne w tym wariancie 16 godzin przerwy od jedzenia można osiągnąć, stopniowo wydłużając przerwy między posiłkami. Ważne, aby w czasie jedzenia nie objadać się! Takie podejście zrujnuje każdą dietę.

Tryb umiarkowany 12/12

Od tego kroku warto zacząć swoją przygodę z dietą IF. Jak już mówiliśmy, 12 godzin przerwy od pokarmów zapewnia pierwsze pozytywne efekty diety. Gdy będziemy się jej trzymać, możemy zrzucić aż 3,5 kg w niespełna trzy miesiące. To zdrowa utrata wagi w tempie, które chroni od tak częstego w dietach efektu powrotu do starej wagi i dawnych nawyków. Tę dietę naprawdę da się polubić!

Wariant wojownika 20/4

To opcja dla odważnych i zaprawionych w postach. To także styl odżywiania najbliższy naszym przodkom. Wojownik mógł bowiem jeść dopiero po polowaniu. Bardzo ważne jest jednak, aby do tego schematu dochodzić stopniowo. Należy też bardzo dobrze wykorzystać 4 godziny, w czasie których możemy jeść. Aby zachować zdrowie, musimy w tym czasie zmieścić dwa pełnowartościowe posiłki. W tym koniecznie jeden ciepły.

Wariant tygodniowy 5:2

Specjaliści od postu przerywanego radzą wypróbować ten wariant wszystkim, którym jednodniowe głodówki nigdy nie sprawiały problemu. Ta opcja diety IF zakłada 5 dni, w których przyjmujemy potrzebną nam ilość kalorii. Dwa dni w tygodniu głodujemy, pijąc przy tym dużo wody. Soki są w tym czasie dozwolone. Jeśli jednak skusimy się na choć jeden posiłek, post trzeba uznać za zakończony.

Schemat eat-stop-eat 6:1

W tym przypadku nasza dieta zakłada utrzymanie minimum 12 godzin przerwy między posiłkami przez kolejnych 6 dni. Ponieważ efekt uzyskamy, rezygnując już z jednego posiłku, na przykład kolacji, jest to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy boją się postów. Efekt może ich pozytywnie zaskoczyć i będą chcieli więcej.

Okienko żywieniowe – kwestie bezpieczeństwa

Posty i głodówki od zawsze wywoływały kontrowersje i ogniste spory. Badania naukowe potwierdzają jednak niezbicie, że czasowe powstrzymywanie się od posiłków jest dla nas zdrowe. Brak efektu jojo i zrównoważona utrata wagi przekonują coraz więcej osób do tego typu diet. Aby przekonać się, czy działają, trzeba spróbować na własnym ciele.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
FITNESS

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu