WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Skutki odwodnienia organizmu - na co zwracać uwagę?

15 maj 2020
#PORADY

Odwodnienie organizmu to groźny stan, nawet jeśli jest lekkie. Jeśli ubytek wody przekracza chociażby 2 proc. masy ciała, to jest on już niebezpieczny dla zdrowia. Początkowe objawy odwodnienia organizmu są czasem niezauważalne: chce nam się pić (albo i nie), nasz mocz zmienia kolor, jesteśmy zmęczeni i ospali. W skrajnych przypadkach odwodnienia organizmu możemy stracić przytomność. Poznaj skutki odwodnienia.


Jakie skutki odwodnienia organizmu odczuwamy najpierw?

Pierwszym objawem jest oczywiście pragnienie. Jeśli czujesz, że chce ci się pić i masz lekko wzdęty brzuch, to oznacza, że już jesteś lekko odwodniony. Nie ma co jednak panikować na tym etapie, ponieważ chociażby każdy trening, na którym nie pijesz wody, będzie powodował lekkie odwodnienie. Dlatego np. na wybiegania powyżej godziny warto brać ze sobą butelkę wody czy pełny bukłak do biegania, ale jeśli nasz trening jest krótszy, to wystarczy po jego zakończeniu po prostu wypić szklankę wody (lub tyle, ile potrzebujemy). Na co dzień możemy zapominać o tym, żeby się nawadniać, więc nawet jeśli nie czujemy pragnienia, to starajmy się regularnie sięgać po szklankę z wodą.

Kolejnym etapem odwodnienia jest zmiana w kolorze lub ilości moczu. Jeśli mocz jest ciemnożółty lub pomarańczowy albo w ogóle rzadko korzystamy z łazienki, to znak, że musimy pić więcej wody. Kiedy nie uzupełnimy wody w organizmie, to zaczniemy odczuwać zmęczenie i senność. Nasz mózg będzie gorzej pracował, możemy mieć wrażenie “ociężałości”. Niektórzy określają ten stan jako “wolniejsze kojarzenie faktów”. Jeśli jesteś na tym etapie odwodnienia, koniecznie sięgnij po wodę!

Fot 1. Materiał własny

Skutki dłuższego odwodnienia organizmu

Każde zignorowanie powyższych objawów może doprowadzić do bólu głowy oraz zmiany elastyczności skóry. W tym przypadku można wykonać prosty test – uszczypnij swoją skórę na wierzchu dłoni. Przytrzymaj ją w ten sposób przez kilka sekund. Jeśli po tym skóra szybko wróci do poprzedniego stanu, to jesteś dobrze nawodniony. Jednak jeżeli wolno wraca do swojego kształtu, to jest znak odwodnienia organizmu. Z powodu picia za mało wody możemy być także rozdrażnieni.

Długotrwały stan odwodnienia organizmu może prowadzić do ostrych zaburzeń w jego funkcjonowaniu. Opuchnięty język, utrudnione mówienie i poruszanie się, a nawet utrata przytomności świadczą o tym, że doprowadziliśmy do bardzo poważnego odwodnienia. Oczywiście nikt nie robi takich rzeczy celowo, ale niekiedy takie rzeczy jak:

  • biegunka,
  • brak możliwości napicia się wody przez długi czas,
  • długotrwała i wysoka gorączka,

mogą sprawić, że niestety będziemy odwodnieni. Skutki odwodnienia organizmu są dobrze znane wielu uczestnikom maratonów (choć organizatorzy mają obowiązek zapewnić punkty regeneracyjne, to podczas biegu w maratonie i tak dochodzi do odwodnień). Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do maratonu, to koniecznie poznaj lepiej zagadnienie dobrego nawodnienia i odwodnienia organizmu.

Fot 2. Materiał własny

Co robić, kiedy już doprowadzimy do odwodnienia organizmu?

Kiedy zauważysz pierwsze objawy odwodnienia, jak najszybciej musisz uzupełnić płyny. Możesz wypić tyle wody, ile potrzebujesz (np. wodę z cytryną albo pomarańczą), ale polecane są także niesłodzona herbata oraz rozcieńczone soki. Ważne! W przypadku odwodnienia nie można uzupełniać braków zbyt gwałtownie (np. pijąc litr wody naraz), ponieważ nie da nam to dobrych efektów.

Poważne odwodnienie organizmu wymaga konsultacji lekarskiej. Z kolei ostre odwodnienie, skutkujące utratą przytomności i brakiem możliwości dalszego poruszania się, wymaga hospitalizacji. W takich przypadkach może być konieczne podawanie osobie odwodnionej glukozy lub lub roztworu chlorku sodu. Nie należy lekceważyć nawet małego odwodnienia.

Najlepiej jest w ogóle nie doprowadzać do odwodnienia organizmu:

  • pijąc minimum 2,5 litra wody dziennie,
  • uzupełniając płyny po lub w trakcie treningu.

Skutki odwodnienia organizmu mogą być lekkie, ale jeśli przez kilka dni będziemy pić za mało wody, to zauważymy, że czujemy się gorzej, nasze wyniki treningowe się pogarszają, a skóra traci elastyczność. Woda, napój hipotoniczny, izotoniczny, hipertoniczny – sięgajmy regularnie po te płyny, jeśli poważnie myślimy o swoim zdrowiu i o sporcie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, DIETETYKA

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?
DIETETYKA

Jeść, by schudnąć

Jeść, by schudnąć
DIETETYKA, SPORT W ŻYCIU

Ćwiczenia podczas okresu - podpowiadamy jak trenować i co jeść

Ćwiczenia podczas okresu - podpowiadamy jak trenować i co jeść

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu