WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Suplementy na rzeźbę

13 sierpień 2021

Okres wakacji to dla wielu osób trenujących siłowo czas „żniw”. Zrzucamy wtedy zbędne kilogramy tkanki tłuszczowej, złapane w okresie masowym wraz z dodatkowymi kilogramami mięśni, tak aby odpowiednio wyeksponować naszą świeżą muskulaturę na plaży, czy w wakacyjnym kurorcie. Dojście do tego momentu, kiedy możemy pochwalić się wynikami masy, nie jest jednak takie proste, gdyż najpierw czeka nas okres redukcji, podczas którego musimy zadbać o to, by spalić tłuszcz nie niszcząc przy okazji naszych mięśni. Dieta na rzeźbę to podstawa, przydałyby się jednak jeszcze właściwe suplementy na mięśnie. Jaka suplementacja na rzeźbę będzie najlepsza i co może nam zapewnić?

Same suplementy na rzeźbę nie wystarczą – dieta na rzeźbę

Zanim przejdziemy do kwestii jaką jest suplementacja na rzeźbę, należy na samym początku jasno powiedzieć: niestety, nie został jeszcze opracowany taki preparat, który zrzuci za nas tłuszcz, albo bez ćwiczeń pomoże nam na przyrost mięśni. Podstawą dobrego treningu jest dieta, która zbilansowana właściwie sprawi, że zrzucimy tłuszcz lub zyskamy masę mięśniową i nawet jeśli nasz plan treningowy zostanie dopracowany w najmniejszych szczegółach, nie mamy co liczyć na satysfakcjonujące efekty. Zanim więc sięgniemy po jakiekolwiek odżywki, przyjrzyjmy się najpierw, czy nasz jadłospis wygląda tak, jak powinien. Jeśli naszym priorytetem jest rzeźba, czyli wyeksponowanie muskulatury spoczywającej pod warstwą tłuszczu, niezbędny jest deficyt kaloryczny, czyli jedzenie mniejszej ilości kalorii, niż ta, o którą dopomina się nasz organizm. 

Jeśli nasz organizm nie otrzyma wystarczającej ilości energii z pożywienia, sięgnie on do naszych zapasów w ciele, czyli tłuszczu – w efekcie będziemy mogli cieszyć się szczuplejszą sylwetką. Jednak smutną wiadomością w tej sytuacji jest to, że tłuszcz nie jest jedynym miejscem, gdzie nasze ciało znajdzie potrzebne mu substancje odżywcze, gdyż w ich poszukiwaniu zwróci się także po mięśnie. Nie da się temu zapobiec, a część naszych ciężko wypracowywanych mięśni po prostu zniknie. Właśnie po to przydają się suplementy na rzeźbę – zmniejszają one ryzyko utraty zbyt dużej ilości masy mięśniowej. Jaka suplementacja na rzeźbę zapobiegnie katabolizmowi?

Suplementy na rzeźbę – kreatyna

Suplementy na mięśnie to bardzo szeroka gama produktów, jeśli jednak zerkniemy do różnych rankingów, okaże się że najczęściej polecana jest właśnie kreatyna. Nic dziwnego, gdyż to najlepiej przebadany ze wszystkich suplementów i przy okazji przynoszący jedne z najlepszych efektów. Kreatyna składa się z trzech aminokwasów, glicyny, argininy i metioniny i można ją znaleźć w wielu różnych formach, takich jak jabłczan kreatyny czy monohydrat. Niezależnie od rodzaju suplementu, działanie kreatyny jest podobne – wiąże ona wodę w naszych mięśniach, co poprawia ich wygląd, kondycję oraz wytrzymałość. Dodatkowo, ten suplement pomaga nam budować dodatkowe włókna mięśniowe, dzięki czemu efekty naszego treningu będą widoczne szybciej. Te wszystkie zalety kreatyny sprawiają, że to jeden z najlepszych suplementów nie tylko na rzeźbę, ale także dla osób, które zastanawiają się jak zwiększyć masę mięśniową.

Spalacze tłuszczu

Zostawmy na chwilę odżywki na mięśnie i przyjrzyjmy się popularnym ostatnio spalaczom tłuszczu. Czy te produkty rzeczywiście działają? Tak jak zostało napisane we wstępie, podstawą udanej redukcji jest po prostu dieta i deficyt kaloryczny – bez tych rzeczy nie mamy co liczyć na odsłonięcie naszego 6-cio paka na plaży. Nie ma żadnego magicznego produktu, który spali tłuszcz za nas. Jednakże spalacze tłuszczu będą dobrym wsparciem dla naszego organizmu. Jak one działają? 

Spalacze tłuszczu zazwyczaj mają działanie termogeniczne, co oznacza, że zwiększają temperaturę naszego organizmu, powodując większy wydatek energetyczny na jego ochłodzenie. Naturalnym spalaczem tłuszczu jest choćby kapsaicyna, którą znajdziemy w ostrych papryczkach. Przy wyborze właściwego produktu, warto kierować się właśnie tym, czy zawiera w składzie tę substancję. 

Suplementacja na rzeźbę – aminokwasy

Aminokwasy rozgałęzione, czyli popularne BCAA, to jedna z podstaw suplementacji na redukcji. Nie pomogą nam może na przyrost mięśni, jednak nie takie jest ich zadanie – aminokwasy mają przede wszystkim zabezpieczyć naszą tkankę mięśniową przed nadmiernymi procesami katabolicznymi, czyli innymi słowy mają pomóc nam zachować jak najwięcej z wypracowanej wcześniej masy w okresie redukcji. BCAA poprawia wydajność organizmu i jego regenerację, co jest niezwykle istotne podczas okresu zbijania wagi – ze względu na deficyt kaloryczny, nasz organizm może cierpieć na braki w składnikach odżywczych, których potem może użyć do odżywienia naszych mięśni. Suplementacja aminokwasami eliminuje ten problem, sprawiając że dotrwamy do końca redukcji z największą możliwą ilością mięśni. 

Suplementy na rzeźbę – podsumowanie

Dobrze przeprowadzona redukcja pomoże nam wyeksponować wypracowaną muskulaturę w pełnej okazałości i jest zwieńczeniem wielu godzin spędzonych na siłowni. Podstawą zrzucania wagi nie jest jednak trening a dieta i to o niej powinniśmy głównie pamiętać, kiedy planujemy swój okres „rzeźbienia”. Niestety wraz z tłuszczem utracimy nieco mięśni i jest to nieuniknione. Decydując się na właściwą suplementację, straty będą mniejsze, a my będziemy mogli cieszyć się idealnie wypracowaną sylwetką.  

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, DIETETYKA

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?
DIETETYKA

Jeść, by schudnąć

Jeść, by schudnąć
DIETETYKA, SPORT W ŻYCIU

Ćwiczenia podczas okresu - podpowiadamy jak trenować i co jeść

Ćwiczenia podczas okresu - podpowiadamy jak trenować i co jeść

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu