WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower dla 12 latka – jak wybrać odpowiedni model?

08 kwiecień 2022
#PORADY

Jak właściwie wybrać rower dla 12-latka? Jak sprawić, by twoja pociecha była zadowolona z pojazdu? Jak właściwie dobrać najbardziej bezpieczny sprzęt? Poznaj najważniejsze informacje! Dobór rowerów dziecięcych jest prosty, gdy jest mowa o naprawdę małych dzieciach. Kilkulatek nie ma tak skomplikowanych wymagań. Nie narzeka tak bardzo i tym samym łatwiej jest wybrać mu rower. Tymczasem kupno roweru dla 12-latka to nierzadko nie lada wyzwanie. Nastolatkowie mają już często upatrzone wymarzone rowery górskie. Co jednak nie zawsze ułatwia proces, zwłaszcza gdy dana maszyna jest poza naszym budżetem lub nie do końca odpowiada na realne potrzeby.

Jak sobie poradzić z opisanym problemem? Co zrobić, aby kupić najlepszy sprzęt, którym dziecko mogłoby się długo cieszyć i mieć prawdziwą przyjemność z jazdy? Jakie są kluczowe parametry techniczne związane z wyborem roweru dla 12-latka, o których warto pamiętać? Zapoznaj się z przedstawionymi tu kluczowymi radami i podejmij przemyślaną decyzję zakupową.

Sprawdź: Rowery dla dzieci w sklepie internetowym Decathlon

jaki rower dla dwunastolatka

Rower dla 12-latka a specyfikacja techniczna sprzętu

Na początek zajmijmy się podstawowymi kwestiami technicznymi takimi jak rodzaj hamulców, przerzutki oraz ogólna budowa rowerów przeznaczonych dla nastoletnich dzieci. Jeżeli mowa jest o hamulcach, zasada, którą powinieneś się kierować w procesie zakupowym, jest bardzo prosta. Hamulce rowerowe powinny zapewniać dziecku komfort. To oznacza, że jeżeli mały rowerzysta lepiej radzi sobie z hamulcami ręcznymi, właśnie na takie warto się zdecydować. Natomiast jeżeli bardziej komfortowe są dla niego hamulce nożne, warto postawić właśnie na takie rozwiązanie. Przede wszystkim powinny być wygodne i intuicyjne.

Następna ważna kwestia techniczna to przerzutki oraz napęd rowerowy. W ostatnim czasie większą popularnością zaczynają cieszyć się pojazdy, w których postawiono na rezygnację z tylnego napędu. Koncentracja na jednym kole może pozornie wydawać się ryzykowana, ale może okazać się to dobrym wyjściem. Korzystanie z jednej przerzutki zamiast z dwóch jest dla wielu bardziej wygodne. Właśnie to sprawia, że to rozwiązanie znajduje zastosowanie w rowerach przeznaczonych dla dorosłych użytkowników. Nie ma przy tym powodu, by nie było wygodne dla młodszych rowerzystów. Ponownie – wiele zależy od preferencji twojego dziecka.

Rower dla 12-latka a kwestia ram i kół

Kolejny istotny aspekt techniczny, o którym należy pamiętać, to właściwa rama oraz rozmiar kół. Gdy mowa jest o tym pierwszym elemencie, warto zauważyć, że dziś coraz bardziej popularne stają się ramy aluminiowe. Wbrew pozorom konstrukcja roweru oparta na aluminium nie musi oznaczać, że jest on mniej stabilny i wytrzymały. Jednak z pewnością będzie on lżejszy, co może znacząco poprawić komfort jazdy.

A co z kołami i rozmiarem ramy? Na jaką wielkość tego elementu warto postawić w przypadku roweru przeznaczonego dla dwunastolatka? Najbardziej odpowiednie powinny być rowery, w których średnica kół wynosi 24 lub 26 cali. Mniejsze rowery bez dwóch zdań będą nieodpowiednie dla dziecka w takim wieku. To, czy lepsza będzie opcja dwudziestoczterocalowa, czy też dwudziestosześciocalowa, zależy rzecz jasna od konkretnych parametrów użytkownika. Dlatego też warto przymierzyć dokładnie różne modele, będąc w sklepie. Tak, aby pozycja dziecka na siodełku była w pełni wygodna.

rower dla dziecka 12 lat

Rower dla 12-latka a nietypowa kwestia, o której łatwo zapomnieć!

Jak można było dostrzec w powyższych akapitach, tym co często się przewijało, było dopasowanie pojazdu do skonkretyzowanych wymiarów i preferencji dziecka. I to jest właśnie nieoczywista, a bardzo istotna kwestia, o której czasem rodzice zapominają. Pamiętaj, że rower, który kupujesz, jest rowerem nie dla ciebie, a dla dziecka!

Co za tym idzie, czasem należy odłożyć na bok osobiste zapatrywania na kwestie techniczne czy też te związane z bezpieczeństwem. Znalazłeś idealny twoim zdaniem kask rowerowy, który ma właściwy europejski atest? Bardzo dobrze, ale cóż z tego, jeżeli twoje dziecko uważa ów kask za brzydki i nie chce go założyć? A dwunastolatka wszak już tak łatwo nie przekonasz, że tylko twój wybór jest właściwy. Musisz liczyć się z jego zdaniem. W istocie bowiem nie kupujesz już roweru dla dzieci, lecz sprzęt dla dorastającej osoby. To nie rowerek biegowy! Teraz twoje dziecko to domorosły adept jazdy na rowerze w formie MTB czy innej. Tym samym czasem warto zrezygnować z niektórych pomysłów, nawet takich jak przesadne zabezpieczenie rowerowe, by dostroić zakup do preferencji pociechy. Co naturalnie nie oznacza, że należy zupełnie zapominać o bezpieczeństwie.

Rower dla 12-latka a akcesoria rowerowe

Warto także pamiętać o odpowiednim doborze różnorakich akcesoriów, które będą stanowiły wartościowe uzupełnienie sprzętu. Mowa tu nie tylko o kasku, ale i o bagażnikach rowerowych, dzwonku, oświetleniu, ale także innych rzeczach. Zaliczać się do nich może też odzież rowerowa, która może mieć istotny wpływ na wygodę. A tym samym na przyjemność, którą będzie czerpać twój dwunastolatek z użytkowania jednośladu.

Ważne mogą być buty rowerowe, rękawiczki rowerowe, a także spodenki rowerowe czy koszulki. Zadbaj o to, by twoja pociecha mogła cieszyć się w pełni rowerowym doświadczeniem. Jeżeli zależy ci na rozwoju jego rowerowej pasji i na tym, by cieszyło się sportem i zdrowiem, warto pamiętać także o takich drugoplanowych kwestiach.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Czy można myć rower na myjni?

Czy można myć rower na myjni?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu