WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

4 mity na temat mięśni

18 listopad 2019
#PORADY

Jeżeli chodzi o ćwiczenia mięśni, czasami trudno jest stwierdzić, które rady i ostrzeżenia są prawdziwe. W środowisku kulturystyki krąży wiele legend, które wciąż mają duży wpływ na metody wybierane przez ćwiczących. Aby pomóc Ci wybrać najbardziej skuteczne ćwiczenia, Domyos udziela porad dotyczących 4 błędnych przekonań. Czy Twoje przekonania są prawdziwe, czy nie? Przekonaj się, w jaki sposób skutecznie i prawidłowo wykonywać ćwiczenia mięśniowe.


Mit numer 1: Aby wyrzeźbić sylwetkę, należy wykonywać długie serie treningowe

Jeżeli chcesz pozbyć się tłuszczu pokrywającego mięśnie, czyli rzeźbić je, powinieneś raczej przestrzegać diety. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy wykonujesz krótkie, czy też długie serie treningowe. Krótkie serie, obejmujące duże obciążenia, zapewniają przede wszystkim przyrost masy mięśniowej, natomiast serie długie z mniejszymi obciążeniami umożliwiają ćwiczenie wytrzymałości.

Fot 1. Materiał własny | Krótkie serie, obejmujące duże obciążenia, zapewniają przede wszystkim przyrost masy mięśniowej

W związku z powyższym, oba rodzaje ćwiczeń umożliwiają kształtowanie rzeźby ciała, ale oddziaływując na inne grupy mięśniowe. W celu zapewnienia przyrostu masy mięśniowej, modyfikacja swoich metod treningu mięśniowego nie jest więc konieczna. W okresie przestrzegania diety należy unikać ćwiczeń siłowych z dużymi obciążeniami. Trening tego rodzaju jest zbyt niebezpieczny dla organizmu podczas diety. Zmęczenie spowodowane ograniczeniem ilości kalorii powoduje zwiększenie ryzyka kontuzji.

Mit numer 2: By wykształcić mięśnie, należy spożywać maksymalną ilość protein

Niektóre osoby uważają, że dla prawidłowego kształtowania masy mięśniowej należy zapewnić swojemu organizmowi maksymalną ilość protein. Nie jest to prawdą! Profesjonalni kulturyści spożywają nawet 500 g protein dziennie, jednak w przypadku osób początkujących, a nawet ćwiczących systematycznie, absolutnie nie jest to konieczne. Jaka jest prawidłowa dawka? Od 1,8 do 2,2 g protein na każdy kilogram wagi ciała. Dla przykładu, jeżeli ważysz 85 kg, powinieneś spożywać od 153 g (85 x 1,8) do 187 g (85 x 2,2) protein. Przekroczenie tej ilości jest absolutnie bezcelowe i nie przyczyni się w żaden sposób do zapewnienia większej skuteczności ćwiczeń mięśniowych.

Fot 2. Materiał własny | Jaka jest prawidłowa dawka? Od 1,8 do 2,2 g protein na każdy kilogram wagi ciała

Mit numer 3: By czynić postępy, trzeba ćwiczyć z większym obciążeniem

Nie należy słuchać rad osób, które zapewniają osiągnięcie lepszych rezultatów nieodpowiednimi metodami. Podczas ćwiczeń mięśniowych nie należy stosować zbyt dużych ciężarów. Należy zatrzymać się wcześniej: podnosić ciężary, które są odpowiednie dla użytkownika, ale nie więcej. W ten sposób unikniesz kontuzji i zapewnisz sobie krótszy czas wypoczynku. Nie zapominaj, że zawsze należy dobierać obciążenia w zależności od swojego poziomu.

Fot 3. Materiał własny | Dobierz ciężar do wagi swojego ciała!

Jeżeli obciążenia są zbyt duże, ćwiczenia będą wykonywane nieprawidłowo, co może doprowadzić do kontuzji. Osoby początkujące powinny absolutnie koniecznie zwiększać obciążenia stopniowo, aby ich organizm mógł się do nich przyzwyczaić. Należy przestrzegać identycznego programu ćwiczeń przez 4 do 6 tygodni przed zwiększeniem obciążeń.

Mit numer 4: Podczas ćwiczeń mięśniowych należy wykorzystywać przede wszystkim ciężar własnego ciała

Wykorzystywanie ciężaru własnego ciała stanowi doskonały sposób, aby urozmaicić swoje ćwiczenia i poprawić formę. W przypadku ćwiczeń tego rodzaju ryzyko kontuzji mięśniowych jest mniejsze, a wewnętrzne części ciała (mięśnie głębokie) wzmacniają się w sposób bardziej intensywny. Niestety, ćwiczenia te nie są wystarczające, aby czynić postępy i przejść na następny poziom.

Fot 4. Materiał własny | Ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała są bardzo dobre. Natomiast w dłuższej perspektywie czasu mogą nie pozwolić Ci na osiąganie zamierzonych efektów

Mięśnie szybko przyzwyczają się do ciężaru Twojego ciała, który oczywiście jest ograniczony – w ten sposób rezultaty uzyskiwane po pewnym czasie będą coraz mniejsze, bez jakichkolwiek dalszych postępów. Aby poczynić postępy i stymulować przyrost masy mięśniowej, musisz stosować odpowiednie obciążenia. Jakie jest rozwiązanie? Jedynie ćwiczenie z odpowiednimi ciężarami!

Przekonania prawdziwe lub nie – nie słuchaj niesprawdzonych informacji dotyczących ćwiczeń mięśniowych. Czy Ty także masz jakieś doświadczenia lub dobre rady, którymi chciałbyś podzielić się z nami?

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
CROSS TRENING, FITNESS

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej
CROSS TRENING, FITNESS

Jak oddychać podczas treningu siłowego?

Jak oddychać podczas treningu siłowego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu