WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Tego nie rób! Czyli 6 najczęstszych błędów związanych z treningiem

17 marzec 2019
#PORADY

Jeśli Twoje treningi są bardzo intensywne, jednak ćwiczenia są wykonywane niepoprawnie pod względem technicznym, prawdopodobnie nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów. 

Bardzo istotne jest, by takich błędów unikać, gdyż wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Niektóre z nich, z pozoru błahe takie jak strój czy nawodnienie potrafią w dużym stopniu wpłynąć na efektywność naszego treningu.

1. BRAK ROZGRZEWKI

Jest to jedno z najbardziej popularnych zjawisk na siłowni – przechodzenie do wykonywania treningu właściwego bez wykonania uprzednio rozgrzewki. Ćwiczenia te mają na celu rozgrzać, uelastycznić mięśnie oraz przygotować organizm do bardziej intensywnego wysiłku. Co dzięki niej osiągniemy?

Jesteśmy bardziej odporni na kontuzje, które są „chlebem powszednim” jeśli chodzi o trening siłowy. Pamiętaj, by przed każdym treningiem poświęcić 10-15 minut na wykonanie serii ćwiczeń rozgrzewających. Spraw by stały się nieodzowną częścią Twojego treningu.

Fot. 1 Materiał własny | Rozgrzewka przed treningiem

2. PRZECIĄŻANIE ORGANIZMU

Wiele osób wciąż nieustępliwie wierzy, że gdy będzie wykonywać jak największą liczbę treningów w tygodniu, wtedy efekty pojawią się znacznie szybciej. Czy mają rację? NIE. Przetrenowanie nie jest zwykłym zmęczeniem, nie pojawia się po wykonaniu jednej jednostki treningowej, lecz po dłuższym okresie, w którym dochodzi do kumulowania się zmęczenia, dlatego w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć.

Jeśli nie zapewnimy sobie odpowiedniego czasu na regenerację, a wciąż będziemy wykonywać intensywne ćwiczenia, prawdopodobne, że i nas dopadnie to zjawisko. Oprócz obniżenia zdolności wysiłkowych pojawią się inne objawy, takie jak brak motywacji, problemy z koncentracją czy uczucie niepokoju.

3. ZŁY STRÓJ

To w czym ćwiczymy, ma wbrew pozorom bardzo duże znaczenie. Dlatego, jeśli masz w planach zakupy sportowe, nie stawiaj na pierwszym miejscu modnego kroju i koloru, tylko przede wszystkim bierz pod uwagę skład produktów – czytaj metki na ubraniach w sklepie. Bawełniane koszulki nie są dobrym pomysłem, ponieważ ten materiał chłonie pot, co spowoduje, że na pewno nie będziemy czuć się komfortowo, a co się z tym wiąże – nie będziemy skoncentrowani na treningu. Tak więc, co wybrać? Najbardziej znanym materiałem jest poliester czy polipropylen.

POLIESTERPOLIPROPYLEN
tkanina syntetycznatkanina syntetyczna
nie chłonie wodynie chłonie wody (posiada kanaliki kapilarne)
nie blaknie i nie traci koloru pod wpływem promieni słonecznychszkodzi mu promieniowanie UV
niska cena, elektryzuje siędo materiału dodaje się jony srebra, które eliminują zapach potu

Tab. 1 Materiał własny | Poliester vs Polipropylen

Fot. 2 Materiał własny | |Top damski Domyos wykonany z poliestru z elastanem

4. ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE

Ile litrów wody dziennie powinniśmy wypić, jeśli jesteśmy aktywni fizycznie?  Podczas samego treningu wypocimy dużą ilość wody, dlatego ważne jest, żeby uzupełnić te straty. Jest to bardzo ważne, bo inaczej może dojść do odwodnienia organizmu. Przyjrzyjmy się temu uważniej:

Kobieta ważąca ok. 70kg gdy chodzi po sklepach w ciągu godziny straci 0,5l wody… 🙂 ale przekładając to na sport, np. w czasie gry w tenisa nawet 2,5l!

Najlepszym rozwiązaniem jest to, by w czasie trwania całego treningu mieć ciągły dostęp do wody i ją popijać, a nie czekać na pragnienie (przynajmniej jedna duża butelka) Podczas bardzo intensywnych ćwiczeń sięgnij po napoje izotoniczne zawierające chlorek sodu lub potasu.

Fot. 3 Materiał własny | Bidon Domyos 750ml

5. TRENING TYLKO NIEKTÓRYCH GRUP MIĘŚNIOWYCH

Sama często spotykam ludzi na siłowni, którzy twierdzą, że oni nie będą ćwiczyć, np. bicepsów bo nie chcą mieć „dużych łap” i chcą w sumie ćwiczyć tylko klatkę piersiową. Właściwie każdy ich trening koncentruje się na tej jednej partii ciała. Co tym sposobem osiągną? Nieharmonijny rozwój mięśni, a co za tym idzie to oczywiście nieproporcjonalna sylwetka i nieprawidłowa postawa ciała, co na pewno nie jest efektem, który chciałby osiągnąć ktoś, kto poświęca swój czas na treningi.

Bardzo ważne jest, by w ciągu tygodnia ułożyć swój plan treningowy tak, by nie zabrakło w nim treningu żadnej grupy mięśniowej i by był on zróżnicowany. Najlepiej więc, co kilka tygodni dokonywać zmian w swoim planie treningowym.

6. BRZUSZKI NA KAŻDYM TRENINGU

Każdy z nas marzy o świetnie wyrzeźbionych mięśniach brzucha. Jednak wykonywanie po kilkaset brzuszków na każdym treningu wcale nie przybliża nas do zrealizowania tego marzenia. Mięśnie brzucha są widoczne dopiero przy 15% poziomie tkanki tłuszczowej u mężczyzn oraz 18-20% u kobiet.

Trenując mięśnie brzucha, nie spalimy tkanki tłuszczowej a duża ilość ćwiczeń wcale nie przyśpieszy efektów. By to osiągnąć, musimy przede wszystkim zredukować poziom tkanki tłuszczowej. W trakcie wykonywania ćwiczeń wielostawowych  takich jak przysiad przy martwy ciąg brzuch również bardzo intensywnie pracuje.

Fot. 4 Materiał własny | Przysiad – ćwiczenie wielostawowe

A Wy co uważacie za największy błąd związany z treningiem siłowym?
Koniecznie dajcie znać w komentarzu! 🙂

Autor: Klaudia Matysiak

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
CROSS TRENING, FITNESS

Jak oddychać podczas treningu siłowego?

Jak oddychać podczas treningu siłowego?
CROSS TRENING, FITNESS

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu