WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Łokieć tenisisty – rehabilitacja i leczenie

16 sierpień 2021

Jednym z popularnych schorzeń, za które odpowiedzialne są zmiany degeneracyjne struktury włókien kolagenowych ścięgien mięśni prostowników nadgarstka jest tak zwany łokieć tenisisty. Chociaż nazwa może być myląca, to jest to przypadłość, która niekoniecznie diagnozowana jest tylko u osób aktywnie uprawiających sport. Wręcz przeciwnie – występuje również u pracowników technicznych oraz pracowników biurowych, szczególnie narażonych na urazy łokcia i nadgarstka, które nie mają czasu na regenerację. Jakie są sposoby leczenia oraz czy rehabilitacja jest w tym przypadku niezbędna?

Czym jest łokieć tenisisty i do jakiego specjalisty się udać?

Omawiany łokieć tenisisty to schorzenie, które występuje u osób, które często ćwiczą, ale też u pracowników fizycznych, mechaników oraz tych, którzy wykonują zawody związane z wielogodzinną pracą przed komputerem lub w niekorzystnej pozycji np. informatycy. Biorąc pod uwagę nazwę, rzeczywiście jest to dolegliwość, która spotykana jest także u tenisistów, jednak stanowią oni zaledwie niewielki procent całej grupy. To nic innego jak zmiany przeciążeniowe, które są skutkiem kilku czynników, w tym także mikrourazów. Trudno jest wskazać jedną przyczynę schorzenia, ponieważ jej etymologia nie do końca jest znana. Łokieć tenisisty to inna nazwa na zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Taki rodzaj przeciążeń w obrębie mięśni prostowników przedramienia prowadzi do poważnych konsekwencji. Widać to między innymi na przykładzie sportowców, gdyż prawie połowa tenisistów zmaga się z tą chorobą. 

Łokieć tenisisty – objawy i diagnostyka

Nie ulega wątpliwości, że jest to schorzenie niezwykle uciążliwe, dlatego wiele osób uprawiających sport obawia się, że zostanie u nich zdiagnozowany łokieć tenisisty. Objawy są dosyć charakterystyczne i po ich wystąpieniu należy skonsultować się ze specjalistą. O czym dokładnie mowa? Najczęstsza dolegliwość to uporczywy ból łokcia zlokalizowany na zewnętrznej stronie stawu łokciowego oraz w okolicy nadgarstka. Odczuwamy go szczególnie w momencie, kiedy chcemy wykonać ruch ręką, wyprost albo też zacisnąć dłoń. Występuje nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale także przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Tkliwość tkanek kończyny to także m.in. jedna z dolegliwości bólowych. Aby zdiagnozować łokieć tenisisty, warto udać się do lekarza i wykonać rezonans magnetyczny.

U kogo najczęściej występuje łokieć golfisty?

Warto zaznaczyć, że płeć nie ma w tym przypadku znaczenia. Nie jest ona jednym z czynników, który wpływa na to, czy wystąpi łokieć tenisisty. Objawy pojawiają się jednakowo u kobiet oraz mężczyzn, którzy są aktywnymi sportowcami (głównie grają w tenis), natomiast diagnozowana jest często między 40. a 50. rokiem życia. Nieistotne jest także pochodzenie etniczne. Kluczowe bywają inne czynniki. Przyczyną łokcia tenisisty bardzo częsta jest niekorzystna pozycja przed komputerem lub wielogodzinna praca fizyczna.

Łokieć tenisisty – leczenie, rehabilitacja i ćwiczenia na łokieć

Nie jest to stan zapalny, dlatego łokieć tenisisty nie będzie leczony poprzez podawanie leków przeciwzapalnych. Jedyne tabletki, jakie mogą pomóc w codziennym funkcjonowaniu, to te o działaniu przeciwbólowym. Musimy jednak pamiętać, że nie działają na przyczynę, więc nie wpływają bezpośrednio na leczenie urazu, jakim jest łokieć tenisisty. Leczeniebywa nieco bardziej skomplikowane, a przede wszystkim czasochłonne. Wykonuje się masaże, obstrzykiwanie steroidami, a nawet zabiegi z ultradźwiękami z wykorzystaniem fali uderzeniowych.

Popularnością cieszą się przede wszystkim terapie wstrząsowe i masaże, które stosuje się w momencie, gdy schorzenie spowodowane jest przeciążeniem. Już po pierwszych wizytach u masażysty czy fizjoterapeuty poczujemy znaczącą ulgę. Kolejne zabiegi możemy kontynuować w domu, ale konieczne jest nauczenie się poprawnego sposobu masażu. Niektóre ruchy pokaże nam specjalista, który może zalecić dodatkowe ćwiczenia poza gabinetem. Odpowiednia diagnoza i leczenie zawsze jest wybierane przez lekarza prowadzącego

A co ze sterydami? Nie jest to forma leczenia, a jedynie sposób na przyniesienie ulgi, jeżeli ból jest szczególnie nieznośny. Jest to tylko dodatkowa metoda, której nie warto stosować zbyt długo, gdyż prowadzi do niszczenia struktur kolagenowych, co nie pomoże, jeżeli problemem jestłokieć tenisisty. Rehabilitacja jest znacznie lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem, ponieważ realnie leczy, a nie jedynie maskuje obecne objawy (w tym ból).

Czy ćwiczenia na łokieć tenisisty działają?

Jak jeszcze leczyć łokieć tenisisty? Ćwiczenia odgrywają istotną rolę, ponieważ wykonujemy je zarówno w gabinecie fizjoterapeuty, jak i w domowym zaciszu. Wykonujemy je nie tylko w ramach rehabilitacji, ale także w momencie, kiedy chcemy wzmocnić nasze stawy. Jednym z najprostszych ćwiczeń jest to, w którym wykorzystujemy lekkie hantle. Wolno i spokojnie staramy się podnosić je i opuszczać, zwracając przy tym uwagę na to, czy boli nas łokieć oraz, czy możemy wykonać pełen ruch. Nie da się ukryć, że dolegliwości są nieco uciążliwe, a walka z nimi bywa czasochłonna, ale możliwa. Co zrobić, jeżeli samodzielne ćwiczenia nie pomagają na łokieć tenisisty? Fizjoterapia i regularne korzystanie z usług profesjonalnego fizjoterapeuty są wręcz obowiązkowe. Ćwiczenia mogą być skuteczną metodą leczenia w momencie, w którym przyczep nie został jeszcze zerwany.

Czy orteza na łokieć tenisisty jest niezbędna?

W leczeniu schorzenia bardzo ważne jest usztywnienie stawu. Pomocna okazuje się być właśnie orteza na łokieć tenisisty, ponieważ przede wszystkim zapobiega pogłębieniu zmian. Jej regularne noszenie może też zmniejszyć odczuwany na co dzień ból i ułatwić codzienne funkcjonowanie. Istotne bywa natomiast wybranie właściwego modelu ortezy, a to nie zawsze jest proste. Niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, czyli ortopedą lub fizjoterapeutą, którzy podpowiedzą, na co zwrócić uwagę przy konkretnym przypadku. Wskazania dotyczą również czasu noszenia usztywnienia, aby nie było ono zbyt krótkie, przez co mało skuteczne. Oprócz ortezy, w leczeniu łokcia tenisisty wykorzystywane są również opaski kompresyjne.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
FITNESS, FIZJOTERAPIA

Ćwiczenia na ból pleców i kręgosłup - TOP 4 najlepszych ćwiczeń

Ćwiczenia na ból pleców i kręgosłup - TOP 4 najlepszych ćwiczeń
FIZJOTERAPIA

Naciągnięcie mięśnia łydki – objawy i leczenie

Naciągnięcie mięśnia łydki – objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu