Gimnastyka artystyczna to popularny sport wielu talentów, który łączy figury akrobatyczne oraz elementy tańca, dlatego układy prezentowane przez zawodników są bardzo widowiskowe. Uprawienie tej dyscypliny uczy koordynacji ruchowej, pewności siebie i angażuje mięśnie całego ciała. Jesteście ciekawi, jak wyglądają figury w gimnastyce i dla kogo będzie odpowiednia akrobatyka?
Na początek warto wspomnieć, czym jest gimnastyka. To nic innego jak ćwiczenia ruchowe, które pozwalają opanować podstawowe ćwiczenia sportowe i rozwinąć umiejętności taneczne. Tak naprawdę płeć oraz wiek nie mają większego znaczenia, chociaż częściej uprawiają ją kobiety. Ćwiczenie tego rodzaju sportu jest bardzo korzystne, ponieważ wysmukla sylwetkę, wzmacnia mięśnie i co najważniejsze…wymagający trening poprawia samopoczucie.
Z zajęciami ruchowymi ściśle związana jest gimnastyka artystyczna (poddyscyplina gimnastyki), która polega na ćwiczeniach akrobatycznych, połączonych ze sobą w sekwencje. Gimnastyczki ćwiczą figury i tym samym trenują gibkość, równowagę oraz wytrzymałość. Tę dyscyplinę sportową wykonuje się między innymi z obręczami i wstążką.
W gimnastyce akrobatycznej figury, połączone są ze sobą w sekwencje, które razem tworzą wspólną całość. W trakcie treningu zawodnicy prezentują układy i technikę, które dla początkujących, mogą wydawać się nieco skomplikowana. Wśród figur gimnastycznych wyróżniamy:
Wszelkie figury akrobatyczne tworzą spójną całość, angażują całe ciało i są czymś więcej niż tylko dyscypliną sportową. Podczas treningu ważne są również takie figury gimnastyczne jak:
Wykonywanie figur gimnastycznych może się wydawać dla niektórych czymś bardzo trudnym, ale gwarantujemy, że im częściej będziesz trenować, tym szybciej je opanujesz. Zanim przystąpisz do ćwiczeń — zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Najlepiej udać się do miejsca, w którym znajdują się miękkie materace (w ten sposób zmniejszysz ryzyko niepotrzebnej kontuzji). Oczywiście, możesz trenować w domu, ale pod warunkiem, że zabezpieczysz podłoże. W ofercie sklepu Decathlon znajdziesz przenośny, rozkładany materac gimnastyczny, który bez problemu zabierzesz ze sobą nawet w podróż.
Przeczytaj także: Akrobatyka — na czym polega?
Przed treningiem nie zapomnij o solidnej rozgrzewce!
To pytanie pojawia się bardzo często. Gimnastykę i ćwiczenia akrobatyczne mogą praktykować dzieci od 4. roku życia. Na początek można im pokazać, na czym polegają ćwiczenia i pomału (np. w formie zabawy) zachęcać do aktywności fizycznej. Oczywiście zajęcia dla najmłodszych dzieci są dopasowane do ich możliwości. Dopiero z wiekiem dodaje się do treningu inne akrobacje, z wykorzystaniem obręczy, huśtawki czy wstążek. Ta dziedzina sportu, na pewno pozytywnie wpływa na rozwój całego ciała (postawę), poprawia sylwetkę i koordynację ruchową. Nie zawsze podstawowe figury są bardzo skomplikowane, dlatego swoich sił mogą spróbować również starsze osoby. Warto zapisać dziecko lub siebie na lekcję próbną, aby mogło się dowiedzieć, czy jest to sport, który go interesuje. Zaprezentowanie układu podczas zawodów — to dla rodziców niesamowite przeżycie.