WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego

20 styczeń 2021

Profesjonalne rozgrywki hokejowe nie mogą odbywać się na zwykłym lodowisku. Potrzebne jest specjalne boisko do hokeja z odpowiednimi wymiarami. Zatem jakie wymiary powinno mieć lodowisko do hokeja? Jak musi być oznaczone? Dowiedz się więcej o wymiarach boiska hokejowego i dowiedz się, jak przygotować się do gry, aby była bezpieczna.


Jakie wymiary lodowiska do gry w hokeja?

Zasady gry w hokeja określają także specyfikację lodowiska, na którym odbywa się mecz. Najważniejsze są wymiary boiska do hokeja. Tafla lodu musi:

  • mieć 61 metrów długości,
  • 30 metrów szerokości.

Narożniki lodowiska wyznaczają łuki okręgów  o promieniu od 7 do 8, 5 m. Zdarza się, że mecze są rozgrywane na mniejszych boiskach (56 m długości oraz 26 m szerokości). Większe wymiary dotyczą meczy rozgrywanych pod oficjalnym nadzorem IIHF (International Ice Hockey Federation).

Odległość od linii za bramką do band powinna wynosić metry. Wysokość band umieszczonych dookoła boiska to 1,20 metra. Bramki znajdujące się na tafli muszą mieć 183 cm szerokości i 122 cm wysokości. W przypadku innych rozmiarów sędziowie mogą nie dopuścić bramki do meczu i konieczna będzie wymiana na bramkę o właściwych rozmiarach.

Jak musi wyglądać boisko do hokeja?

Boisko do hokeja oznaczone jest charakterystycznymi czerwonymi i niebieskimi liniami. Na samym środku boiska znajduje się czerwona linia. To tzw. linia środkowa, neutralna. Służy do rozgrywania wznowień na początku każdej części spotkania i po każdym golu. Czerwone linie znajdują się też po bokach lodowiska (w skrajnych częściach) i nazywane są liniami końcowymi. W odpowiednich miejscach ustawione są na nich bramki. 

Nie są specjalnie mocno przymocowane – muszą się w miarę łatwo przesuwać, ponieważ zwiększa to bezpieczeństwo hokeistów, jeśli wpadną na nie z impetem. Za bramkami znajdują się czerwone trapezy, które określają przestrzeń, w której bramkarz może poruszać się z krążkiem do hokeja za bramką.

Całe boisko wyznaczone jest na trzy tercje (części) za pomocą dwóch niebieskich linii. Na środku znajduje się strefa naturalna, a po bokach znajdują się strefa ofensywna i strefa defensywna. Strefy nazywa się tercjami, ponieważ mają równą długość – ale tylko w IIHF. W NHL (zawodowej organizacji National Hockey League) strefa neutralna jest krótsza o 4,5 metra. Ostatnim ważnym polem na boisku są niewielkie, błękitne strefy tuż przed bramkami. W ich obrębie mogą poruszać się tylko bramkarze.

Jak przygotować się do gry na boisku do hokeja?

Hokej to brutalny i kontuzyjny sport. Na boisku często dochodzi do zderzeń zawodników jadący z dużą prędkością, wywrotek oraz innych niebezpiecznych zdarzeń. Dlatego hokeiści muszą być należycie zabezpieczeni. Podstawą jest kask hokejowy, który chroni głowę i twarz przed uderzeniami.

Niezbędne będą także grube, wytrzymałe rękawice dostosowane do trzymania kijków hokejowych oraz chroniące skórę przed otarciami. Pozostałe ochraniacze hokejowe to nakolanniki, specjalne spodnie hokejowe (wzmocnione w kroku, pasie i udach). Dla pełni bezpieczeństwa należy mieć także naramienniki. Strój hokejowy jest wytrzymały i twardy, ale zapewnia odpowiednią swobodę ruchów. Nie da się zabezpieczyć na każdy wypadek, ale strój zawierający wszystkie niezbędne ochraniacze znacznie zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

HOKEJ

Hokej na trawie - zasady gry

Hokej na trawie - zasady gry
HOKEJ

Hokej - zasady. Poznaj zasady gry w hokeja!

Hokej - zasady. Poznaj zasady gry w hokeja!
HOKEJ

Jak naostrzyć łyżwy do hokeja? Sposoby na ostrzenie łyżew hokejowych

Jak naostrzyć łyżwy do hokeja? Sposoby na ostrzenie łyżew hokejowych

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu