Sztywne kajaki są lekkie, ale trudne w transporcie. Kajaki dmuchane łatwo spakować do plecaka, jednak swoje ważą… Poznaj wszystkie za i przeciw w obu przypadkach! Opinie na temat kajaków dmuchanych najczęściej są pozytywne, nie trzeba się więc martwić, że kajak zatonie podczas spływu. Jednak obecnie największą popularnością i tak cieszą się kajaki sztywne. Z czego to wynika? Co wziąć pod uwagę podczas wyboru kajaka?
Kajaki pneumatyczne nie cieszą się dużą popularnością w Polsce, a szkoda! To wyjątkowo wygodny w transporcie i użytkowaniu sprzęt. Kajaki dmuchane trzeba przygotować do użycia, czyli po prostu nadmuchać za pomocą specjalnej pompki do kajaków. Po skończonym użytkowaniu należy spuścić powietrze, osuszyć całą powierzchnię sprzętu, a następnie złożyć go i schować do specjalnego pokrowca.
Dmuchane kajaki:
Na kajakach pneumatycznych można pływać na jeziorach i spokojnych rzekach. Te odpowiednio wzmocnione sprawdzą się także w górskich warunkach.
Najwięcej wątpliwości budzi bezpieczeństwo użytkowania kajaków dmuchanych. Ze względu na swoją konstrukcję wydają się być podatne na uszkodzenia, a co za tym idzie, na zatonięcie. Jednak warto podkreślić, że kajaki składane muszą posiadać odpowiednie atesty. Każdy kajak ma określoną przez producenta klasę wytrzymałości. Najmocniejsze materiały syntetyczne wykorzystywane do produkcji kajaków przeznaczone są na górskie, kamieniste spływy.
Oczywiście może się zdarzyć tak, że w najgorszym przypadku kajak się przerwie lub w inny sposób uszkodzi. Nie trzeba się tego obawiać – taki sprzęt nigdy od razu nie zacznie tonąć. Wynika to ze specyfiki kajaków dmuchanych, które mają kilka komór powietrza. To daje użytkownikom wystarczająco dużo czasu, aby dopłynąć do brzegi i zająć się naprawą. Mimo tego zabezpieczenia kajaki pneumatyczne są naprawdę dobrze zabezpieczone przez przebiciem. Mogą szorować po dnie, a jeśli zostaną odpowiednio dopasowane do wodnego terenu, nic im się nie stanie.
Znaczenie ma także dobre przygotowanie kajaka pneumatycznego do spływu. Musi być dobrze napompowany i zabezpieczony. Niezbędna jest odpowiednia konserwacja sprzętu po każdym spływie.
Kajak sztywny, czyli polietylenowy, wykonany jest z tworzywa, którego nie można składać ani w żaden sposób zmienić jego formy. W związku z tym jest nieco trudniejszy w transporcie. Do kajaków sztywnych wymagana jest przyczepka albo bagażnik na dachu samochodu. To rodzaj kajaka, który spotykamy najczęściej w kajakarstwie turystycznym – wypożyczalnie stawiają właśnie na taki sprzęt.
Sztywne kajaki:
Na kajakach polietylenowych da się pływać po rzekach, jeziorach i morzu. Należy jednak odpowiednio dostosować rodzaj sprzętu do swoich umiejętności i doświadczenia. Osobom początkującym polecane są nieco mniej zwrotne, ale też mniej podatne na wywrotki, szerokie kajaki.
Wszystko zależy od potrzeb. Oba kajaki charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczna oraz są bezpieczne. Różnice polegają na sposobie transportu, przechowywania, przygotowywania do spływu oraz wadze.
Każdy, kto ma sporo miejsca na kajak w piwnicy lub w garażu, może zastanowić się na kajakiem sztywnym. To rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na dużej mobilności oraz które chcą mieć lekki sprzęt.
W przypadku osób, które chcą w każdy momencie spakować kajak i iść przed siebie, sprawdzi się kajak dmuchany. Jeśli nie masz wiele miejsca w domu oraz niestraszna ci spora waga, to śmiało wybierz kajak pneumatyczny. Ostatecznym czynnikiem decydującym o zakupie i tak zawsze jest cena. Kajaki dmuchane i sztywne można kupić w podobnych cenach. W obu przypadkach znajdziemy zarówno tani, jak i bardzo drogi sprzęt. Trzeba wybrać taki, który będzie wytrzymały i dopasowany do warunków spływu.