WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?

16 luty 2021
#PORADY

Sztywne kajaki są lekkie, ale trudne w transporcie. Kajaki dmuchane łatwo spakować do plecaka, jednak swoje ważą… Poznaj wszystkie za i przeciw w obu przypadkach! Opinie na temat kajaków dmuchanych najczęściej są pozytywne, nie trzeba się więc martwić, że kajak zatonie podczas spływu. Jednak obecnie największą popularnością i tak cieszą się kajaki sztywne. Z czego to wynika? Co wziąć pod uwagę podczas wyboru kajaka?

Kajaki dmuchane – pneumatyczne – cechy

Kajaki pneumatyczne nie cieszą się dużą popularnością w Polsce, a szkoda! To wyjątkowo wygodny w transporcie i użytkowaniu sprzęt. Kajaki dmuchane trzeba przygotować do użycia, czyli po prostu nadmuchać za pomocą specjalnej pompki do kajaków. Po skończonym użytkowaniu należy spuścić powietrze, osuszyć całą powierzchnię sprzętu, a następnie złożyć go i schować do specjalnego pokrowca.

Dmuchane kajaki:

 • nie mają sztywnych elementów montażowych, w tym stelażu,
 • przygotowuje się do spływu dłużej niż kajaki sztywne,
 • są łatwe w transporcie – można je przewieźć w plecaku,
 • są ciężkie – ważą od 10 do 25 kg,
 • są trudne do wywrócenia,
 • wykonywane są z mocnych, syntetycznych materiałów,
 • składają się z kilku komór powietrznych, co stanowi zabezpieczenie na wypadek przebicia powierzchni kajaka.

Na kajakach pneumatycznych można pływać na jeziorach i spokojnych rzekach. Te odpowiednio wzmocnione sprawdzą się także w górskich warunkach. 

Kajaki dmuchane
Kajaki dmuchane

Czy kajaki pneumatyczne są bezpieczne?

Najwięcej wątpliwości budzi bezpieczeństwo użytkowania kajaków dmuchanych. Ze względu na swoją konstrukcję wydają się być podatne na uszkodzenia, a co za tym idzie, na zatonięcie. Jednak warto podkreślić, że kajaki składane muszą posiadać odpowiednie atesty. Każdy kajak ma określoną przez producenta klasę wytrzymałości. Najmocniejsze materiały syntetyczne wykorzystywane do produkcji kajaków przeznaczone są na górskie, kamieniste spływy. 

Oczywiście może się zdarzyć tak, że w najgorszym przypadku kajak się przerwie lub w inny sposób uszkodzi. Nie trzeba się tego obawiać – taki sprzęt nigdy od razu nie zacznie tonąć. Wynika to ze specyfiki kajaków dmuchanych, które mają kilka komór powietrza. To daje użytkownikom wystarczająco dużo czasu, aby dopłynąć do brzegi i zająć się naprawą. Mimo tego zabezpieczenia kajaki pneumatyczne są naprawdę dobrze zabezpieczone przez przebiciem. Mogą szorować po dnie, a jeśli zostaną odpowiednio dopasowane do wodnego terenu, nic im się nie stanie.

Znaczenie ma także dobre przygotowanie kajaka pneumatycznego do spływu. Musi być dobrze napompowany i zabezpieczony. Niezbędna jest odpowiednia konserwacja sprzętu po każdym spływie.

Czym charakteryzuje się sztywny kajak?

Kajak sztywny, czyli polietylenowy, wykonany jest z tworzywa, którego nie można składać ani w żaden sposób zmienić jego formy. W związku z tym jest nieco trudniejszy w transporcie. Do kajaków sztywnych wymagana jest przyczepka albo bagażnik na dachu samochodu. To rodzaj kajaka, który spotykamy najczęściej w kajakarstwie turystycznym – wypożyczalnie stawiają właśnie na taki sprzęt.

Sztywne kajaki:

 • są mocne, odporne na uszkodzenia,
 • charakteryzują się dużą zwrotnością i pojemnością (można w nich przewieźć dużo bagażu),
 • mają mnóstwo modeli, od kajaków morskich po sportowe,
 • są o wiele lżejsze niż kajaki dmuchane.

Na kajakach polietylenowych da się pływać po rzekach, jeziorach i morzu. Należy jednak odpowiednio dostosować rodzaj sprzętu do swoich umiejętności i doświadczenia. Osobom początkującym polecane są nieco mniej zwrotne, ale też mniej podatne na wywrotki, szerokie kajaki.

Kajak sztywny
Kajak sztywny

Co będzie lepsze: kajak dmuchany czy sztywny?

Wszystko zależy od potrzeb. Oba kajaki charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczna oraz są bezpieczne. Różnice polegają na sposobie transportu, przechowywania, przygotowywania do spływu oraz wadze. 

Każdy, kto ma sporo miejsca na kajak w piwnicy lub w garażu, może zastanowić się na kajakiem sztywnym. To rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na dużej mobilności oraz które chcą mieć lekki sprzęt.

W przypadku osób, które chcą w każdy momencie spakować kajak i iść przed siebie, sprawdzi się kajak dmuchany. Jeśli nie masz wiele miejsca w domu oraz niestraszna ci spora waga, to śmiało wybierz kajak pneumatyczny. Ostatecznym czynnikiem decydującym o zakupie i tak zawsze jest cena. Kajaki dmuchane i sztywne można kupić w podobnych cenach. W obu przypadkach znajdziemy zarówno tani, jak i bardzo drogi sprzęt. Trzeba wybrać taki, który będzie wytrzymały i dopasowany do warunków spływu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KAJAKARSTWO

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?
KAJAKARSTWO

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką
KAJAKARSTWO

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać w zależności od umiejętności i spływu?

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać w zależności od umiejętności i spływu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu