WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką

17 luty 2021

Podstawowe różnice między kajakiem i kanadyjką polegają na sposobie wiosłowania, wyglądzie kokpitu oraz sposobie siedzenia. Oba sprzęty są w pełni bezpieczne i sprawdzają się na długich spływach, jednak to kanadyjka polecana jest na długie wyprawy jako znacznie wygodniejsza. Wynika to z faktu, że łatwo w niej zmienić pozycję, a kajak wymusza pozycję z wyprostowanymi nogami. Dowiedz się więcej o różnicach między kanadyjką i kajakiem!


Kanadyjka i kajak – czym się różnią?

Kajaki i kanadyjki (canoe) często są ze sobą mylone. Jednak jeśli przyjrzymy się kilku elementom, od razu będziemy wiedzieli, z jakim rodzajem sprzętu mamy do czynienia.

Pierwszą różnicą jest kokpit, który w kajaku jest zamknięty, co daje wyraźne wydzielone miejsce dla pasażerów. Tymczasem w kanu kokpit jest otwarty, a więc kanadyjka przypomina wyglądem łódź wiosłową. Ponadto sposób wiosłowania jest zupełnie różny. Wiosła do tradycyjnych, znanych większości kajaków turystycznych są podwójne. Umożliwiają umożliwianie z dwóch stron kajaka. Z kolei do kanu potrzebne jest wiosło z jednym piórem – pagaj. Pagajem należy umieć się posługiwać! Technika wiosłowania nie jest trudna, ale należy się jej nauczyć przed wyruszeniem na długie spływy. To nie jest typowe wiosło, które każdy intuicyjnie dobrze złapie.

Kolejną wyraźną różnicą są siedzenia. W kajakach siedzi się na dnie, a nogi są wyprostowane. Dzięki temu można używać takich akcesoriów chroniących przed wodą, jak neoprenowy fartuch do kajaka. W kanadyjce wydzielone są ławki do siedzenia. Jak na nich siedzieć? Technika zależy od trudności spływu. Kanu wymaga indywidualnej nauki przed rozpoczęciem pływania, a na kajaku z marszu poradzi sobie każdy.

Co jest bezpieczniejsze: kajak czy kanu?

Oba sprzęty są w pełni bezpieczne, jeśli:

  • wiemy jak z nich korzystać,
  • stosujemy się do ogólnych zasad bezpieczeństwa.

Kanadyjka zapewnia większą stabilność oraz komfort podczas długich wypraw. Pozwala na swobodną zmianę pozycji. Ponieważ ma wysoką burtę, lepiej chroni przed zachlapaniem pasażerów. Sprawdza się jako łódź rodzinna, można w niej posadzić więcej osób. Jednak wymaga wiedzy i doświadczenia.

Kajaki także są w miarę stabilne, ale na rzekach z przeszkodami w nurcie łatwo o wywrotkę. Sprawdzają się na każdej trasie. Są lekkie, więc w razie przeszkody łatwo je przenieść i następnie z powrotem do nich wrócić. Pod względem bezpieczeństwa kajak i kanadyjka nie różnią się mocno od siebie. 

Kiedy wybrać kajak, a kiedy kanadyjkę?

Kanadyjka polecana jest na długie wyprawy, ale trzeba się liczyć z tym, że osoby płynące kanu często traktowane są jak tragarze. Kanadyjka ma najwięcej miejsca, więc wszyscy chcą z tego skorzystać i wrzucić do niej plecaki i inne rzeczy. Jest też bardzo stabilna i raczej ciężko w niej zaliczyć wywrotkę. 

Kajaki są szybsze i zwinniejsze, ale podczas długich spływów stają się niewygodne. Wymuszają częstsze przerwy w celu rozprostowania nóg. Częściej zaliczają wywrotki, jeśli napotkają przeszkody w nurcie. Oczywiście nie zmienia to faktu, że wszystko zależy od umiejętności kajakarza.

Kajaki będą wymagały specjalnych akcesoriów bądź stroju chroniącego przed wodą. Łatwiej się w nich ochlapać. Jednak jeśli zależy nam na szybkości, to warto wybrać tradycyjny kajak. Może być dmuchany albo sztywny – tu już kwestia osobistych preferencji. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KAJAKARSTWO

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?
KAJAKARSTWO

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?
KAJAKARSTWO

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać w zależności od umiejętności i spływu?

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać w zależności od umiejętności i spływu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu