WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Tarp turystyczny - czym jest płachta biwakowa

23 sierpień 2021

Tarp turystyczny to bardzo praktyczny i użyteczny element wyposażenia biwakowego. Wiele osób wciąż jednak nie ma pojęcia, do czego on właściwie służy i w jakich wypadkach warto zdecydować się na jego zakup. W poniższym tekście znajdziesz wszystkie odpowiedzi na poniższe pytania i dowiesz się, na czym dokładnie polega magia tarpu i czym dokładnie jest ten ultralekki mini namiot.

Co to jest tarp turystyczny lub inaczej mówiąc płachta biwakowa?

Tarp stanowi alternatywę dla tradycyjnego wyposażenia biwakowego, takiego jak na przykład namioty turystyczne, czy namioty trekkingowe. Jego bardzo lubiany ze względu na doskonałą ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Daje także dużo swobody nie tylko podczas wypoczynku, ale także różnego rodzaju prac obozowych.  Tarpy turystyczne wykonane są często z materiałów zapewniających wysoką wodoodporność, więc są doskonałe na survival. Zapewniają zadaszenie, więc sprawdzą się w razie pogorszenia warunków atmosferycznych.

Tarp rozkładany jest za pomocą odciągów i przytwierdzany do ziemi specjalnymi igłami. Jego uniwersalność polega jednak na tym, że może być z powodzeniem przytwierdzany także do elementów naturalnych, takich jak drzewa, czy skały imitując na przykład hamak na obozowisku.

tarp turystyczny jak wyglada

Tarpy turystyczne a namiot — różnice

Zarówno tarpy, jak i namioty biwakowe mają swoje zalety i wady. Różnią się od siebie przede wszystkim tym, że tarp jest konstrukcją samonośną, którą rozłożymy tylko wtedy, kiedy mamy do dyspozycji jakieś stałe elementy krajobrazu – najlepiej drzewa lub skały. Oczywiście można zrobić to także za pomocą specjalnych odciągów, jednak w takich wypadkach konieczne będzie zabranie ich ze sobą, co znacznie zwiększa ciężar całego ładunku. 

Sama płachta biwakowa jest zdecydowanie lżejsza od namiotu. Tarp o standardowej wielkości rzadko waży więcej niż pół kilograma. 

Na koniec warto wspomnieć o kwestii, która będzie ważna dla wielu osób, szczególnie tych, które wakacje na łonie natury spędzają stosunkowo rzadko. W przeciwieństwie do namiotu tarp turystyczny nie ma podłogia tym samym nie daje nam praktycznie żadnej ochrony przed insektami. Dla wielu osób ta kwestia może wydawać się dosyć banalna, jednak z pewnością znają się turyści, którym zrobi to olbrzymią różnicę. 

Kiedy wybrać tarp turystyczny?

Wiele osób zastanawia się, w jakich sytuacjach faktycznie warto wymienić namiot na tarp turystyczny. Na początku warto zaznaczyć, że nawet najbardziej wytrawni miłośnicy biwakowania nie rezygnują z namiotów całkowicie. Rodzaj miejsca do spania zawsze trzeba bowiem dopasować do potrzeb i okoliczności. A w jakich wypadkach tarp faktycznie sprawdzi się lepiej? 

Tarp to rozwiązanie idealne dla osób, które na biwaku chcą mieć lepszy kontakt z przyrodą. Wybierając taki nocleg, jesteśmy tak blisko natury, że może to być porównywalne do spania pod gołym niebem. Powietrze i zapachy są nieporównywalne z atmosferą w zamkniętym namiocie, szczególnie w gorące dni. 

Tarp oczywiście można rozłożyć w zamkniętej konfiguracji, jednak nawet pomimo tego nie da on nam takiej prywatności jak namiot. Trzeba mieć to na uwadze. Z tego powodu częściej jest to rozwiązanie wybierane na kameralnych wycieczkach niż na dużych i zatłoczonych kempingach. 

Mimo wszystko tarp turystyczny zapewnia nam bardzo dobrą ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Nie trzeba bać się w nich ani wiatru, ani promieni słonecznych, czy deszczu. 

Jak wybrać tarp turystyczny?

Jeżeli uznałeś, że tarp turystyczny będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem, teraz przyszedł czas na wybór tego najlepszego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu wyposażenia biwakowego, dlatego może być to zadanie naprawdę niełatwe. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem tarpa? 

Przede wszystkim koniecznie zastanów się, jak często będziesz nocował poza domem i jak intensywne są twoje wyprawy. Jeżeli planujesz sporadycznie nocować na własnej działce, czy w okolicy domu doskonale sprawdzi się najbardziej podstawowy model. Każda płachta biwakowa, która daje możliwość przymocowania jej do drzew lub ziemi (za mocą igieł i śledzi) da radę w takiej roli.

Nieco bardziej skomplikowany jest wybór tarpa na dłuższe i bardziej wymagające wyprawy. Jakie cechy wówczas trzeba brać pod uwagę?

 • Ochrona przed wodą – wybieraj dobrze zaimpregnowane materiały, które zostały sprawdzone testami słupa wody 
 • Rozmiar – jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna od twoich własnych potrzeb. Najbardziej uniwersalne są tarpy turystyczne na planie kwadratu, jednak nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Ważne jest to, aby nie wybierać „na czuja”, tylko dokładnie przemyśleć jaki rozmiar płachty faktycznie nam się przyda
 • Rodzaj szwów i przeszyć – koniecznie zwróć uwagę na to, aby wszystkie szwy i przeszycia w tarpie były dokładnie podklejone taśmą. Bez tego nawet najlepiej zaimpregnowany materiał nie da ci odpowiedniej ochrony przed deszczem
 • Punkty montażowe – to bardzo istotny szczegół, który będzie miał wpływ na możliwości i ilość konfiguracji rozłożenia twojego tarpa. Co do zasady: im więcej, tym lepiej. Dzięki dużej ilości punktów montażowych tarp turystyczny sprawdzi się w różnych warunkach, a tym samym da ci maksimum swobody podczas wyprawy. 
 • Regulacja naciągaczy – najlepiej, aby linki naciągowe tarpa miały długość od dwóch do czterech metrów. Zwróć także uwagę na to, aby wszystkie liny były jak najbardziej wytrzymałe. Najlepiej wybierać takie, które wyposażone są w regulowane naciągacze. Takie rozwiązanie będzie absolutnie nieocenione w momencie, kiedy przyjdzie do montażu tarpa. 
 • Kolor materiału – to kwestia, chciałoby się rzec kosmetyczna, która w określonych kontekstach ma jednak bardzo duże znaczenie. Wszystko oczywiście zależy od sytuacji. Jeżeli często biwakujesz na trudnych terenach, gdzie potencjalnie może spotkać cię niebezpieczeństwo (na przykład w górach) warto zadbać o to, aby kolor był jak najbardziej intensywny i widoczny z daleka. W lesie natomiast lepiej zdecydować się na maskujące barwy, które nie będą ingerowały w życie zwierząt, a do ciebie nie przyciągną niechcianych gości. 

Jakie są zalety tarpów?

Tarpy turystyczne są wybierane coraz częściej ze względu na swoje liczne zalety. Spośród nich wymienić można między innymi: 

 • świetną ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi (wiatrem, czy deszczem)
 • możliwość bliskiego obcowania z naturą
 • doskonałą cyrkulację powietrza
 • lekkość i dobrą cenę
 • możliwość gotowania pod tarpem
 • dużą powierzchnię ochronną
 • możliwość szybkiego rozłożenia nawet podczas padającego deszczu

Oczywiście mówiąc o zaletach, nie można nie wspomnieć także o wadach tarpów. Dają one mniej prywatności od namiotów, a dodatkowo nie stanowią żadnej ochrony przed insektami. Dodatkowo jego rozkładanie wymaga wprawy, którą zyskujemy oczywiście w praktyce. 

Konserwacja tarpów turystycznych

Tarp to bardzo praktyczne narzędzie, które wymaga jednak odpowiedniej konserwacji i umiejętnego przechowywania. Co trzeba wiedzieć na ten temat? 

Podstawa to dobry pokrowiec. Tarp najczęściej przenoszony jest w plecaku. Trzeba zadbać o to, aby nie miał możliwości wycierania się, czy plątania podczas podróży. Poplątane liny są trudne do rozplątania, szczególnie jeżeli pada deszcz i warunki nie są przyjazne. 

Pod koniec biwaku tarp zawsze trzeba dokładnie oczyścić z mechanicznych zabrudzeń (igieł, liści, czy szyszek). Niezwykle istotne jest jednak jego dokładne wysuszenie. Przechowywanie wilgotnej płachty to proszenie się o prawdziwe kolonie grzybów i pleśni. 

Tarp turystyczny — podsumowanie

Tarp turystyczny może być doskonałą alternatywą dla namiotu. Nie w każdej sytuacji będzie w stanie go zastąpić, jednak w wielu przypadkach sprawdzi się dobrze. Bardzo ważne jest to, aby przed zakupem dobrze przemyśleć swoje potrzeby i wybrać dobrej jakości płachtę, która będzie jednocześnie dostosowana do wszystkich celów, które przed sobą stawiasz. Nie można zapominać także o odpowiedniej konserwacji i bezpiecznym transportowaniu tarpów turystycznych.

Jeżeli bardzo lubisz kontakt z naturą i cenisz sobie wygodę, możliwe, że tarp będzie dla ciebie doskonałym rozwiązaniem. Sprawdź naszą ofertę i wybierz taki, który najbardziej wpisze się w twoje indywidualne potrzeby i sprawi, że każdy biwak będzie świetną przygodą.

Sprawdź: Płachta biwakowa TARP

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu