WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gdzie można bezpiecznie i zgodnie z zasadami rozbić namiot nad jeziorem?

05 sierpień 2021

Wakacje pod namiotem to doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają stały kontakt z naturą. Biwakowanie nad jeziorem zajmuje szczególne miejsce w sercach osób, które mają sentyment do żeglowania. Uczucia nie powinny jednak przesłonić nam kwestii prawnych. Sprawdź, jak bezpiecznie i całkowicie legalnie rozbić biwak nad jeziorem. 

Biwak nad jeziorem

Na biwak nad jeziorem warto dobrze się przygotować. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek i będziemy mieć pewność, że nic nie zaburzy przyjemnie spędzonego czasu. Co zatem warto zabrać na biwak? Oprócz kwestii tak oczywistych jak namiot turystyczny, przyda się także wygodne miejsce do spania. Alternatywą dla tradycyjnej karimaty mogą być materace turystyczne lub mata samopompująca. W przypadku chłodniejszych nocy niezbędny będzie śpiwór turystyczny

Nad jeziorem w nocy bywa ciemno, dlatego warto zaopatrzyć się proste narzędzie, jakim jest czołówka, czyli latarka, która nie wymaga używania dłoni. Do gotowania sprawdzi się kuchenka turystyczna i naczynia turystyczne, dzięki którym będziemy jedli wygodnie i higienicznie w każdych okolicznościach przyrody. 

Nad jezioro dobrze zabrać także specjalny ręcznik szybkoschnący. Dla bezpieczeństwa niezbędna będzie także apteczka turystyczna

Czy można rozbić namiot nad jeziorem?

Biwakowanie nad jeziorem to świetna przygoda. Pozostaje jednak bardzo ważne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed wyjazdem w teren – czy rozkładanie namiotu nad jeziorem jest legalne? Teoretycznie nie ma żadnego przepisu, który zabroniłby biwakowania w różnych miejscach. W praktyce jednak trzeba pamiętać, że niemal wszystkie tereny są czyjąś własnością. 

Pola, łąki, a nawet plaże mogą należeć do osób prywatnych. W innych przypadkach właścicielami są większe podmioty – na przykład Lasy Państwowe, czy Urzędy Morskie. Rozbicie namiotu nad jeziorem na dziko może więc nieść za sobą przykre konsekwencje w postaci grzywny. Ważne jest to, aby nigdy nie biwakować na terenach parków narodowych, ponieważ grozi to bardzo wysokimi karami. 

Rozbijanie namiotu nad jeziorem

Biwakowanie nad jeziorem w miejscu losowo przez nas wybranym stanowi pewne ryzyko, jednak nie jest działaniem nielegalnym. Przed zaplanowaniem takiej wycieczki należy pamiętać o kilku kwestiach. Wiemy już, że w pierwszej kolejności musimy się upewnić, że dany teren nie jest własnością prywatną. W przeciwnym wypadku natomiast powinniśmy pozyskać zgodę danej osoby, nim rozbijemy namiot w danym miejscu. Co jeszcze? Przede wszystkim wybrana przez nas lokalizacja powinna znajdować się w pewnym oddaleniu od wsi i gospodarstw. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko przeszkadzania komuś.

Rozstawianie namiotu powinno być też dostosowane do pogody. Zawsze warto zwracać uwagę na to, pod jakim kątem o jakich godzinach pada słońce. Jeżeli źle rozstawimy namiot w porze letniej, już wczesnym rankiem może on zamienić się w mini–saunę. Przed rozstawieniem pamiętamy też o oczyszczeniu podłoża z kamieni, gałezi i innych elementów, które mogą obniżyć komfort snu.

Niezależnie od wybranego miejsca, do natury zawsze podchodzimy z należytym szacunkiem – dbamy o czystość miejsca biwakowania, a przed jego opuszczeniem upewniamy się, że nie pozostawiliśmy po sobie żadnych śmieci.

Pola namiotowe nad jeziorami

Na szczęście istnieje alternatywa dla biwakowania „na dziko”. W pobliżu większości miejscowości turystycznych znajdują się specjalne pola namiotowe, na których – po uiszczeniu niewielkiej opłaty – możemy bezpiecznie rozstawić swój namiot turystyczny. 

Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Na większości pól namiotowych nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji miejsca, dlatego można rozbić się tam nawet podczas spontanicznej wycieczki. Dodatkowo pola namiotowe są ochraniane, co daje większe poczucie bezpieczeństwa niż w jakimkolwiek miejscu na odludziu. 

Ciekawym udogodnieniem, które zazwyczaj dostępne jest na polach namiotowych, jest możliwość wypożyczenia przyłączenia elektrycznego, które umożliwia ładowanie urządzeń mobilnych czy podłączenie czajnika. 

Jeżeli chcemy biwakować nad jeziorem, pierwszym kierunkiem będą oczywiście Mazury. W okolicy najpiękniejszych polskich jezior można przeżyć fantastyczną przygodę na łonie natury. Niezależnie od tego, na jaką formę biwaku się zdecydujemy, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Właśnie dlatego najlepszą opcją jest skorzystanie ze strzeżonego pola namiotowego, które można łatwo spotkać w najpiękniejszych zakamarkach naszego kraju.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu