WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak prawidłowo używać i przechowywać materac dmuchany?

03 June 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi użytkowania i konserwacji materaca, aby korzystać z niego jak najdłużej i spać w jak najlepszych warunkach!

Istnieją 2 rodzaje materacy: nadmuchiwane (pompką lub ustami) i samopompujące (po otwarciu zawora same wypełniają się powietrzem w ok. 60%).

Fot 1. Materiał własny | W Decathlon dostępne są zaówno materace nadmuchiwane, jak i samopompujące się

Jak nadmuchać materac – instrukcja krok po kroku

Wszystkie nasze materace są nadmuchiwane w fabryce, aby sprawdzić ich prawidłowe funkcjonowanie.

Fot 2. Materiał własny | Przed wyjazdem na kemping koniecznie przetestuj materac!

Radzimy jednak nadmuchać zakupiony materac w domu przed pierwszym użyciem. Pozwoli to sprawdzić, czy produkt nie został zniszczony podczas transportu, co zapobiegnie niemiłym niespodziankom na obozowisku lub kempingu.

Najłatwiej jest nadmuchać materac dołączoną do niego pompką. Jeśli nie ma takiej możliwości, to można skorzystać z triku polegającego pompowaniu torbą plastikową. Wystarczy znaleźć jak największą torbę, nabrać w nią powietrza i przyłożyć do zaworu materaca. Następnie kładziemy się na torbie by jak najszybciej napompować nasze przenośne łóżko, i tak do skutku. Cała operacja powinna zająć około 10 minut.

Nadmuchaj materac do odpowiedniego ciśnienia

– Materace nadmuchiwane należy pompować w sposób umiarkowany (0,02 bara / 0,3 PSI). Jeśli wolisz spać na twardszym materacu, możesz napompować go mocniej, nigdy jednak nie przekraczając 0,5 PSI. Zalecamy użycie pompki takiej jak Quechua 5,2 L.

Fot 3. Materiał własny | Pompka Quechua 5,2 L

– W przypadku mat samopompujących możesz odkręcić zawór i odczekać parę minut, aż mata sama wypełni się powietrzem, a następnie dokończyć nadmuchiwanie ustami.

Przygotuj miejsce do spania

Aby w jak największym stopniu wyeliminować ryzyko przebicia materaca, zanim położysz go na ziemi, sprawdź dobrze podłoże.

– Usuń kamienie (zarówno duże, jak i drobne), gałązki, kolce, kawałki drewna… Wszystko, co mogłoby przebić podłogę namiotu.

– Nie umieszczaj materaca zbyt blisko źródła ciepła (kuchenki turystycznej, ogniska…).

– Uważaj, aby narożniki mebli kempingowych ani żadne inne wystające przedmioty nie opierały się o materac. Trawiaste podłoże idealnie nadaje się do rozłożenia namiotu i do umieszczenia w nim nadmuchiwanego materaca. Dopilnuj jednak, aby wybrane miejsce umożliwiało prawidłowy odpływ wody deszczowej.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie materaca jest ułożenie go na łóżku polowym. Nie pozostaje wówczas z kontakcie z podłożem.

Spuść powietrze i złóż materac po zakończeniu użytkowania

Materac prawidłowo przechowywany podczas i po zakończeniu użytkowania dłużej będzie Ci służył.

Fot 4. Materiał własny | Spuść powietrze po zakończeniu użytkowania

Jeśli spędzasz kilka nocy w jednym miejscu, możesz zostawić materac napompowany. Na pewno będziesz musiał codziennie trochę go dopompować.

Jednak ograniczenie liczby kolejnych cykli pompowania i spuszczania powietrza z materaca zwiększa jego żywotność.

Jak spuścić powietrze z materaca – instrukcja krok po kroku

Niezależnie od rodzaju posiadanego modelu (nadmuchiwany lub samopompujący) oraz od jego formatu najlepszym sposobem przechowywania jest przechowywanie materaca nadmuchanego, na płasko, w temperaturze pokojowej (pod łóżkiem lub pionowo, np. w szafie). Niewłaściwie przechowywanie może skończyć się przebiciem nadmuchiwanego materaca, przez co konieczna będzie jego naprawa.

Jeśli wolisz przechowywać materac złożony, najlepiej odczekaj, aż powietrze samo z niego zejdzie, aby ograniczyć zużycie. Opróżniony z powietrza materac połóż na pozbawionej wystających przedmiotów powierzchni, aby go złożyć. Powietrze można delikatnie wycisnąć przesuwając je w stronę otworu z ujściem powietrza. Niektóre materace są wyposażone w specjalne zawory ułatwiające pompowanie i wypompowanie powietrza. Jeśli mamy materac z takim zaworem, to należy odpowiednio go ustawić.

Potem możesz go zwinąć, zaczynając od złożenia go w osi szerokości: na pół w przypadku materaca 70 cm, na 3 w przypadku materaca 120 cm, a na 4 w przypadku materaca 140 cm.

Następnie zwiń materac w osi długości, zaczynając od strony przeciwległej do zaworu, aby podczas zwijania spuścić resztę powietrza. Włóż go do pokrowca i schowaj w suchym, przewiewnym miejscu.

W przypadku mat samopompujących trzeba będzie po prostu okazać trochę więcej cierpliwości przy następnym użyciu, ponieważ nabieranie gęstości przez piankę potrwa nieco dłużej.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?
KEMPING

10 prostych i szybkich dań pod namiot

10 prostych i szybkich dań pod namiot
KEMPING

Najlepsze miejscówki pod namiot nad jeziorem

Najlepsze miejscówki pod namiot nad jeziorem

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu