WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak prawidłowo używać i przechowywać materac dmuchany?

03 czerwiec 2019

Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi użytkowania i konserwacji materaca, aby korzystać z niego jak najdłużej i spać w jak najlepszych warunkach!

Istnieją 2 rodzaje materacy: nadmuchiwane (pompką lub ustami) i samopompujące (po otwarciu zawora same wypełniają się powietrzem w ok. 60%).

Fot 1. Materiał własny | W Decathlon dostępne są zaówno materace nadmuchiwane, jak i samopompujące się

Sprawdź materac, nadmuchując go przed wyjazdem

Wszystkie nasze materace są nadmuchiwane w fabryce, aby sprawdzić ich prawidłowe funkcjonowanie.

Fot 2. Materiał własny | Przed wyjazdem na kemping koniecznie przetestuj materac!

Radzimy jednak nadmuchać zakupiony materac w domu przed pierwszym użyciem. Pozwoli to sprawdzić, czy produkt nie został zniszczony podczas transportu, co zapobiegnie niemiłym niespodziankom na obozowisku lub kempingu.

Nadmuchaj materac do odpowiedniego ciśnienia

- Materace nadmuchiwane należy pompować w sposób umiarkowany (0,02 bara / 0,3 PSI). Jeśli wolisz spać na twardszym materacu, możesz napompować go mocniej, nigdy jednak nie przekraczając 0,5 PSI. Zalecamy użycie pompki takiej jak Quechua 5,2 L.

Fpt 3. Materiał własny | Pompka Quechua 5,2 L

- W przypadku mat samopompujących możesz odkręcić zawór i odczekać parę minut, aż mata sama wypełni się powietrzem, a następnie dokończyć nadmuchiwanie ustami.

Przygotuj miejsce do spania

Aby w jak największym stopniu wyeliminować ryzyko przebicia materaca, zanim położysz go na ziemi, sprawdź dobrze podłoże.

- Usuń kamienie (zarówno duże, jak i drobne), gałązki, kolce, kawałki drewna... Wszystko, co mogłoby przebić podłogę namiotu.

- Nie umieszczaj materaca zbyt blisko źródła ciepła (kuchenki turystycznej, ogniska...).

- Uważaj, aby narożniki mebli kempingowych ani żadne inne wystające przedmioty nie opierały się o materac. Trawiaste podłoże idealnie nadaje się do rozłożenia namiotu i do umieszczenia w nim nadmuchiwanego materaca. Dopilnuj jednak, aby wybrane miejsce umożliwiało prawidłowy odpływ wody deszczowej.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie materaca jest ułożenie go na łóżku polowym. Nie pozostaje wówczas z kontakcie z podłożem.

Spuść powietrze i złóż materac po zakończeniu użytkowania

Materac prawidłowo przechowywany podczas i po zakończeniu użytkowania dłużej będzie Ci służył.

Fot 4. Materiał własny | Spuść powietrze po zakończeniu użytkowania

Jeśli spędzasz kilka nocy w jednym miejscu, możesz zostawić materac napompowany. Na pewno będziesz musiał codziennie trochę go dopompować.
Jednak ograniczenie liczby kolejnych cykli pompowania i spuszczania powietrza z materaca zwiększa jego żywotność.

Prawidłowo przechowuj materac

- Niezależnie od rodzaju posiadanego modelu (nadmuchiwany lub samopompujący) oraz od jego formatu najlepszym sposobem przechowywania jest przechowywanie materaca nadmuchanego, na płasko, w temperaturze pokojowej (pod łóżkiem lub pionowo, np. w szafie). 

- Jeśli wolisz przechowywać materac złożony, najlepiej odczekaj, aż powietrze samo z niego zejdzie, aby ograniczyć zużycie. Opróżniony z powietrza materac połóż na pozbawionej wystających przedmiotów powierzchni, aby go złożyć. 

Potem możesz go zwinąć, zaczynając od złożenia go w osi szerokości: na pół w przypadku materaca 70 cm, na 3 w przypadku materaca 120 cm, a na 4 w przypadku materaca 140 cm.

Następnie zwiń materac w osi długości, zaczynając od strony przeciwległej do zaworu, aby podczas zwijania spuścić resztę powietrza. Włóż go do pokrowca i schowaj w suchym, przewiewnym miejscu.

 W przypadku mat samopompujących trzeba będzie po prostu okazać trochę więcej cierpliwości przy następnym użyciu, ponieważ nabieranie gęstości przez piankę potrwa nieco dłużej.

Polub artykuł
Komentarze
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu