Zastanawiasz się, jaki namiot będzie najlepszy pod kątem systemu montażu? Nie wiesz, jak skutecznie rozłożyć namiot? Oto kilka porad, które pomogą Ci w prawidłowym rozłożeniu namiotu.
Aby namiot przyjął prawidłowy kształt, należy najpierw dobrze rozciągnąć go na ziemi, wykorzystując w tym celu dolne zaczepy. Uformowanie gładkiego, równego prostokąta stwarza wszelkie szanse na to, że rozstawiony namiot będzie prezentował się nienagannie!
Fot 1. Materiał własny | Rurki mają zazwyczaj takie samo oznaczenie kolorystyczne, jak odpowiadające im tunele
W przypadku namiotów posiadających w 4 narożnikach paski radzimy poluzować je maksymalnie, aby można było później w prosty sposób dostosować objętość namiotu.
W większości naszych namiotów rurki mają ten sam kolor co odpowiadające im tunele. Ułatwia to ich zlokalizowanie. Radzimy zmontować wszystkie rurki przed postawieniem namiotu. Wsuwanie ich do tuneli będzie potem szybsze i łatwiejsze.
W przypadku namiotów nadmuchiwanych, takich jak Air seconds, prawidłowe ustawienie podstawy łuków (poprzez skierowanie ich na zewnątrz) przed rozpoczęciem pompowania pozwoli powiększyć przestrzeń w namiocie.
Warto wiedzieć!
Zanim przystąpisz do dzieła… Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem namiotu Air Seconds lub Air Seconds Family, to czy pomyślałeś o zaopatrzeniu się w pompkę Quechua? Umożliwi Ci ona optymalne nadmuchanie łuków i maksymalne wykorzystanie potencjału namiotu!
Fot 2. Materiał własny | Zamierzasz zakupić namiot pompowany? Nie zapomnij o odpowiedniej pompce!
Instynktownie wykazujemy tendencję do maksymalnego naciągania linek.
W rzeczywistości jednak, jako że ich rolą jest zwiększenie odporności namiotu na wiatr, trzeba zostawić im pewną dozę elastyczności.
Fot 3. Materiał własny | Pamiętaj, że naciąg linek nie powinien być ani zbyt mocny, ani za lekki
Ponadto nadmierne naciągnięcie linek może spowodować spłaszczenie namiotu, co z kolei może doprowadzić do poszerzenia wejścia lub przedostawania się deszczu do środka.
Aby zapewnić namiotowi odpowiednią stabilność, mocujemy go do podłoża szpilkami. Aby szpilka pozostała na swoim miejscu i nie wyskoczyła przy pierwszym podmuchu wiatru, należy wbić ją w ziemię pod kątem 45° w kierunku przeciwnym do namiotu.
Pamiętaj, że prawidłowe rozbicie namiotu to tylko jedna z rzeczy, które sprawiają, że dobrze sie go używa. Trzeba także regularnie czyścić i konserwować namiot, aby posłużył nam jak najdłużej.Fot 4. Materiał własny | Prawidłowo rozłożony namiot to niemalże gwarancja sukcesu na biwaku. Reszta zależy od pogody i towarzystwa 🙂