WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak rozłożyć namiot?

30 maj 2019
#PORADY

Zastanawiasz się, jaki namiot będzie najlepszy pod kątem systemu montażu? Nie wiesz, jak skutecznie rozłożyć namiot? Oto kilka porad, które pomogą Ci w prawidłowym rozłożeniu namiotu.

ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE = WIĘKSZA SKUTECZNOŚĆ PODCZAS ROZKŁADANIA

Jak rozłożyć namiot krok po kroku:
  1. Rozciągnij namiot na ziemi, wykorzystując dolne zaczepy.
  2. Zmontuj rurki od namiotu.
  3. Dopasuj rurki do odpowiadających im tuneli.
  4. Jeśli masz namiot nadmuchiwany, napompuj do niego powietrze.
  5. Wbij szpilki i bolce pod kątem 45 stopni.
  6. Sprawdź wszystkie naciągi i popraw je, jeśli jest taka potrzeba.

Aby namiot przyjął prawidłowy kształt, należy najpierw dobrze rozciągnąć go na ziemi, wykorzystując w tym celu dolne zaczepy. Uformowanie gładkiego, równego prostokąta stwarza wszelkie szanse na to, że rozstawiony namiot będzie prezentował się nienagannie!

Fot 1. Materiał własny | Rurki mają zazwyczaj takie samo oznaczenie kolorystyczne, jak odpowiadające im tunele

W przypadku namiotów posiadających w 4 narożnikach paski radzimy poluzować je maksymalnie, aby można było później w prosty sposób dostosować objętość namiotu.

W większości naszych namiotów rurki mają ten sam kolor co odpowiadające im tunele. Ułatwia to ich zlokalizowanie. Radzimy zmontować wszystkie rurki przed postawieniem namiotu. Wsuwanie ich do tuneli będzie potem szybsze i łatwiejsze.

W przypadku namiotów nadmuchiwanych, takich jak Air seconds, prawidłowe ustawienie podstawy łuków (poprzez skierowanie ich na zewnątrz) przed rozpoczęciem pompowania pozwoli powiększyć przestrzeń w namiocie.

Warto wiedzieć!

Zanim przystąpisz do dzieła… Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem namiotu Air Seconds lub Air Seconds Family, to czy pomyślałeś o zaopatrzeniu się w pompkę Quechua? Umożliwi Ci ona optymalne nadmuchanie łuków i maksymalne wykorzystanie potencjału namiotu!

Fot 2. Materiał własny | Zamierzasz zakupić namiot pompowany? Nie zapomnij o odpowiedniej pompce!

LINKI NACIĄGNIĘTE NIE ZA SŁABO I NIE ZA MOCNO

Instynktownie wykazujemy tendencję do maksymalnego naciągania linek.
W rzeczywistości jednak, jako że ich rolą jest zwiększenie odporności namiotu na wiatr, trzeba zostawić im pewną dozę elastyczności.

Fot 3. Materiał własny | Pamiętaj, że naciąg linek nie powinien być ani zbyt mocny, ani za lekki

Ponadto nadmierne naciągnięcie linek może spowodować spłaszczenie namiotu, co z kolei może doprowadzić do poszerzenia wejścia lub przedostawania się deszczu do środka.

OSTATNI SZLIF: WBICIE SZPILEK

Aby zapewnić namiotowi odpowiednią stabilność, mocujemy go do podłoża szpilkami. Aby szpilka pozostała na swoim miejscu i nie wyskoczyła przy pierwszym podmuchu wiatru, należy wbić ją w ziemię pod kątem 45° w kierunku przeciwnym do namiotu.

Pamiętaj, że prawidłowe rozbicie namiotu to tylko jedna z rzeczy, które sprawiają, że dobrze sie go używa. Trzeba także regularnie czyścić i konserwować namiot, aby posłużył nam jak najdłużej.

Fot 4. Materiał własny | Prawidłowo rozłożony namiot to niemalże gwarancja sukcesu na biwaku. Reszta zależy od pogody i towarzystwa 🙂

Jak rozbić namiot quechua?

Namiot quechua to jeden z najprostszych namiotów do rozstawienia. Wystarczy po kolei:
  • wyjąć materiał z futerału,
  • zdjąć gumkę podtrzymującą,
  • i wyrzucić go przed siebie.
W czasie ok. dwóch sekund namiot “sam się rozbija”, a my musimy go potem tylko przytwierdzić bolcami do ziemi, najlepiej do w miarę twardej powierzchni. Namioty quechua to duża oszczędność czasu oraz mocny efekt dla ewentualnych gapiów. Szybkie rozstawianie namiotu bardzo się przydaje, jeśli musimy to zrobić w trudnych warunkach (np. w czasie deszczu). Niestety jego składanie nie jest już takie szybkie, ponieważ cały materiał trzeba zwinąć w odpowiedni sposób i wymaga to wprawy. Przy każdym namiocie quechua znajduje sie instrukcja jego składania. Namioty różnych serii składają się na różne sposoby, dlatego trzeba zawsze sprawdzać, jaki sposób jest przy danym produkcie odpowiedni.
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu