WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Materac do namiotu — jaki wybrać, który się sprawdzi?

01 wrzesień 2021

Spanie pod namiotem kojarzy nam się raczej z warunkami, które są dalekie od wygód własnej sypialni. Śpiwory kempingowe i karimaty to jednak niejedyne rozwiązanie, problemu tego, na czym spać w namiocie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są bowiem materace turystyczne. Jaki wybrać i co wziąć pod uwagę podczas zakupu miejsc do spania w namiocie? Podpowiadamy. 

Co wybrać do spania w namiocie?

Wybierając się pod namiot prędzej czy później staniemy przed dylematem: karimata, czy materac? Obydwa te rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Karimata do namiotu jest wybierana chętnie przede wszystkim przez swoją lekkość. Nie stanowi ona niemal żadnego obciążenia, dlatego doskonale sprawdza się na trekkingu i podczas długich wędrówek. Większość plecaków turystycznych ma specjalne zaczepy, do umocowania karimaty. Dodatkowo spięcie jej w praktyczny rulon sprawia, że przenoszenie karimaty jest szczególnie wygodne i maksymalnie ergonomiczne

Niestety, karimata pomimo wielu swoich zalet ma także wady, których nie można pominąć. Mowa tu przede wszystkim o braku wewnętrznej warstwy. Dzięki temu jest cieńsza i nie zapewnia takiego komfortu jak materace. Problemem mogą być także właściwości termoizolacyjne, które nie są szczególnie duże. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór takiej, która posiada warstwę aluminium, sprawiającą, że izolacja od podłoża jest bardziej skuteczna. Mimo wszystko karimaty nie są szczególnie wygodne, a dodatkowo mogą ślizgać się po podłodze namiotu. 

Wszystkie wady karimat sprawiają, że coraz częściej wybierane są alternatywny dla nich – przede wszystkim materace do namiotu. Ponieważ są one nieco mniej poręczne od standardowych płaskich mat do spania, zazwyczaj wybierają je osoby, które na biwak wybierają się samochodem. W tej kwestii nie ma jednak reguły, ponieważ coraz więcej osób nie wyobraża sobie wyjazdu pod namiot bez odpowiedniego materaca. Producenci zaś oferują nam coraz lżejsze i bardziej mobilne alternatywy. 

kobieta pompująca materac

Zalety materacy turystycznych

Wygoda to nie jedyna zaleta materacy. Niezależnie od tego, czy na kempingu towarzyszą nam zwykłe namioty turystyczne, czy bardziej zaawansowane namioty trekkingowe, wybranie materaca może okazać się naprawdę dobrym pomysłem, ponieważ takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet daleko wykraczających poza wygodę. 

W przeciwieństwie do karimat przenośne materace występują w bardzo wielu wariantach wielkościowych. Z łatwością znajdziemy zarówno modele pojedyncze, jak i takie, na których mogą wygodnie wyspać się dwie osoby. 

Dodatkowo, śpiąc na materacu turystycznym, nie znajdujemy się bezpośrednio na podłożu. Między nami a podłogą namiotu tworzy się bariera z powietrza, co nie tylko gwarantuje komfort większy niż spanie w śpiworze, ale także znacznie zmniejsza ryzyko wychłodzenia.

para w namiocie chowająca materac

Rodzaje materacy turystycznych

Materace biwakowe to obecnie chyba najbardziej wygodne rozwiązanie do spania w namiocie. Do szerokiego grona ich zalet można zaliczyć nie tylko oczywisty komfort, ale także doskonałą izolację od podłoża

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że materac dmuchany do namiotu jest nieco bardziej wymagający w rozłożeniu. Karimata to proste narzędzie, które wymaga jedynie rozłożenia jej z rulonu. Maty samopompujące, jak sama nazwa wskazuje, pompują się samoistnie, a nasz udział w tym jest minimalny. 

Materace pod namiot wymagają samodzielnego napompowania. Trzeba mieć tego świadomość. Z perspektywy planowania podróży z własnego fotela może to wydawać się mało problematyczne. Wielogodzinny marsz może jednak skutecznie wypompować nasze siły, a co za tym idzie uczynić napełnianie materaca powietrzem dużo cięższym zajęciem, niż mogłoby się z pozoru wydawać. 

Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że materace do namiotu zdecydowanie łatwiej niż karimaty ulegają uszkodzeniu. W dobrych sklepach dostępne są materace od uznanych producentów, którzy do zestawu dołączają elementy, które w razie potrzeby pomogą naprawić proste uszkodzenia

Materace pod namiot to nie niezniszczalne karimaty, które mają wiele zastosowań i które są w stanie przetrwać niemal wszystko. Warto jednak zaznaczyć, że materac od topowego producenta, wykonany z bardzo dobrej jakości materiałów nie jest podatny na uszkodzenia i nie trzeba zachowywać szczególnej ostrożności podczas użytkowania.

Jaki materac do namiotu wybrać?

Zanim kupimy materac biwakowy, przyjrzyjmy się poszczególnym modelom i zastanówmy się dobrze nad kilkoma kwestiami. Jaki materac dmuchany do namiotu jest faktycznie warty zakupu? 

W tym przypadku bardzo ważny jest rozmiar. Mowa tu oczywiście o rozmiarze materaca już po jego rozłożeniu. Osoba, która docelowo będzie go użytkowała, powinna mieć możliwość rozłożenia się na nim wygodnie na plecach. Aby zachować optymalny komfort, nasze łokcie nie powinny zsuwać się z materaca. Jest to jednak kwestia bardzo osobnicza. Wielu turystów woli przemęczyć się na nieco mniejszym materacu, niż nieść w plecaku taki, którego waga będzie zbyt duża. 

Kolejną istotną kwestią są parametry izolacji termicznej. To od nich w dużej mierze zależy, jak bardzo nasze ciało będzie absorbowało (lub nie) chłód płynący od ziemi. W sklepach można spotkać bardzo lekkie i komfortowe materace, które jednocześnie mają bardzo niski stopnień izolacji termicznej. Dosyć dobrze sprawdzają się w porze letniej, jednak spadek temperatury w terenie możemy na nich odczuć bardzo boleśnie. W każdym wypadku jest to jednak izolacja lepsza niż ta, którą zapewnia karimata. 

Bardzo ważnym kryterium jest waga samego materaca. Jest to najbardziej istotne dla miłośników trekkingu oraz osób, które często wychodzą na długie piesze wycieczki. W przeciwieństwie do karimaty, która jest niezwykle lekka, dmuchany materac może stanowić prawdziwe obciążenie, na które nie zawsze możemy sobie pozwolić. Na szczęście obecnie na rynku znajduje się wiele modeli, które ważą zaledwie 200-300 gramów, a przy tym dosyć dobrze izolują nas od podłoża i po rozłożeniu są dosyć wygodne. 

Materac do namiotu – podsumowanie

Materace do namiotu coraz częściej ustępują miejsca starym dobrym karimatom. Oczywiście wiele osób utożsamia biwak, czy trekking z prawdziwie spartańskimi warunkami i nie spieszy się do zmiany przyzwyczajeń. Na szczęście dostajemy wybór, z którego korzysta z każdym rokiem coraz większa liczba turystów. 

Dmuchane materace pod namiot wbrew pozorom wcale nie muszą być ciężkie. Nie zajmują także zbyt dużej ilości miejsca w plecaku. Dają za to wiele możliwości, o których jeszcze do niedawna mogliśmy tylko marzyć. Dzięki nim w namiocie można spać na boku, a izolacja od podłoża nie jest zależna od przyklejonej do karimaty folii termicznej. 

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem materaca biwakowego, w sklepach sieci Decathlon znajdziesz wiele różnych modeli od uznanych producentów, które są jednocześnie wygodne i odporne na uszkodzenia.

Sprawdź: Materace dmuchane kempingowe


Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu