WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak rozpalić ognisko? Kilka ważnych wskazówek

11 czerwiec 2019
#PORADY

Gdy zapada zmrok, nie ma nic przyjemniejszego, jak usiąść przy ognisku, aby się ogrzać, przygotować kolację i… upiec pianki marshmallow.

Jak zaskoczyć przyjaciół, rozpalając ognisko za pomocą krzesiwa? Jest ono bezpieczniejsze od zapalniczki, ponieważ nie zawiera gazu: nie ma więc ryzyka, że wybuchnie, jeśli zostawisz je na słońcu, nie ma potrzeby ponownego napełniania, a do tego nie zawiedzie Cię nawet wtedy, gdy jest mokre.

JAK ROZPALIĆ OGNISKO NA POWIETRZU?

Przygotowując ognisko, trzeba najpierw znaleźć odpowiednią rozpałkę, która zapali się od iskier krzesiwa: mogą to być wióry drzewne nasiąknięte żywicą, drobne, suche gałązki, kawałeczki drewna, ewentualnie gazeta lub gotowa podpałka, ale to mniej ekologiczne rozwiązanie… Specjaliści w dziedzinie bushcraftu (przeżywającej prawdziwy rozkwit formy survivalu) do rozpalenia ognia używają często hubiaka pospolitego. To grzyb, który można znaleźć na korze drzew i którego miąższ pozwoli dłużej podtrzymać żar.

Miej pod ręką pozostałą część rozpałki, która posłuży Ci do rozprowadzania płomieni. Przy pomocy gałązek zbuduj „tipi” lub stożek, zaczynając od najmniejszych kawałków drewna. Pod tą konstrukcją umieścisz rozpałkę, gdy zajmie się ona ogniem (możesz rownież podpalić ją, gdy już leży pośrodku stosu gałązek).

decathlon quechua

Fot 1. Materiał własny | Zachowaj wszystkie środki ostrożności i zapewnij bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom

Aby rozpalić ogień, trzymaj krzesiwo nad rozpałką pod kątem 30 – 45°. Spadające iskry zapalą ją. Aby płomienie nabrały większej mocy, podmuchaj delikatnie w zarzewie ogniska.

Drobna rada: zamiast pocierać ostrzem o kamień, możesz również przeciągać kamieniem po ostrzu od dołu (w tym drugim przypadku wykonujesz ruch do siebie, a nie od siebie, nie ma więc ryzyka, że zburzysz uformowaną wcześniej konstrukcję z rozpałką).  

Pamiętaj, że zapalenie kuchenki turystycznej jest bardzo proste, ale rozpalenie ognia krzesiwem wymaga większego doświadczenia. Poćwicz w domu, zanim udasz się na biwak (często za pierwszym razem trzeba na to poświęcić około 20 minut).

UWAGA!

Aby ognisko pozostało przyjemnością, przeczytaj i stosuj się ściśle do poniższych zasad bezpieczeństwa. 

decathlon kemping

Fot 3. Materiał własny | Zadbaj o dobre miejsce na ognisko i w jego okolicy

10 PORAD DOTYCZĄCYCH WYBORU MIEJSCA NA OGNISKO I ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI

– Sprawdź z wyprzedzeniem, czy w danym okresie nie obowiązuje gminny lub inny lokalny zakaz rozpalania ognia.

Zapamiętaj: polskie przepisy zabraniają użycia otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu, rozniecania ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu, w lasach (dozwolone wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach), na terenach śródleśnych, na obszarze łąk i torfowisk.

– Wybierz miejsce osłonięte od wiatru i w miarę możliwości w pobliżu źródła wody. 

– Ognisko rozpal na kamienistym terenie lub na gołej ziemi, z dala od pniaków, drzew i zwisających gałęzi; zwróć również uwagę na to, by zostawić wystarczająco dużą odległość między ogniem a Twoim wyposażeniem (namiotami, plecakami, śpiworami, jedzeniem…).

– Otocz ognisko kamieniami lub rozpal je w zagłębieniu wykopanym bezpośrednio w ziemi.

– Aby móc łatwo kontrolować i ugasić ogień, ogranicz jego rozmiary: nie dopuść, by wysokość płomieni i średnica przekroczyły 1 metr. W ten sposób łatwiej jest również przygotowywać posiłki na ogniu.

– Zawsze miej w pobliżu niewielki zapas wody (w misce, bidonie, garnku…).

– Do rozpalenia ognia używaj tylko papieru lub specjalnej rozpałki w tabletkach, nigdy łatwopalnych płynów.

decathlon QUECHUA

Fot 4. Materiał własny | NIe wrzucaj plastikowych i aluminowych odpadów do ogniska

– Nie wrzucaj śmieci do ogniska, zwłaszcza plastikowych i aluminiowych odpadów!

– Nigdy nie zostawiaj ognia bez nadzoru. Przed pójściem spać lub odejściem od ogniska zbierz w palenisku wszystkie fragmenty drewna, które miały kontakt z ogniem, i ugaś je, przynajmniej dwukrotnie zalewając popiół wodą. Upewnij się, że w palenisku nie pozostał rozpalony żar. Rozrzuć pozostałe drewno, które nie miało kontaktu z ogniem. Zostaw po sobie jak najmniej widocznych śladów.

– Wreszcie, jeśli jesteś z dziećmi, miej na nie oko podczas palenia ogniska i wyjaśnij im niebezpieczeństwa związane z ogniem oraz ryzyko pożaru.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!
KEMPING

[Wideo] Namiot pompowany czy tradycyjny? Sprawdź, jak je rozłożyć!

[Wideo] Namiot pompowany czy tradycyjny? Sprawdź, jak je rozłożyć!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu