WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Pranie namiotu - jak wyczyścić lub wyprać namiot?

20 lipiec 2021

Namiot towarzyszy nam na wyprawach i kempingach. Nie od dzisiaj wiadomo, że powinien on być wygodny i funkcjonalny. Początkującym amatorom wypoczynku na łonie natury rzadko przychodzi do głowy, że namiot wymaga konserwacji i czyszczenia. Podpowiadamy, jak skutecznie się za to zabrać. 

Czyszczenie namiotu a materiał wykonania

Praktyczne i funkcjonalne akcesoria do namiotów sprawiają, że wypoczynek pod nim jest dużo przyjemniejszy. Bardzo ważne jest jednak to, aby namiot turystyczny regularnie czyścić. To, jaką metodę wybierzemy, zależne jest w dużej mierze od materiału, z jakiego został on wykonany. 

Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych detergentów, które pozwalają wyczyścić namiot bez utraty jego właściwości wodoodpornych. Najlepiej więc zdecydować się na taki, który dostosowany jest do materiału, z jakiego został wykonany. 

rodzina śpi w namiocie quechua

Jak wyczyścić namiot z brudu?

Usuwanie brudu z namiotu to bardzo ważna czynność, którą warto wykonać po każdym powrocie z trekkingu, czy kempingu. Jeżeli zabierasz się do prania namiotu pierwszy raz, powinieneś wiedzieć, że w żadnym wypadku nie wolno robić tego w pralce. Proszek do prania jest zbyt silnym detergentem, który może uszkodzić membranę i w finale zniszczyć nawet porządny namiot trekkingowy

Zabronione jest także mechaniczne suszenie namiotu. Pozostaje tylko i wyłącznie pranie ręczne i suszenie namiotu w słońcu (lub w miejscu, w którym będzie miał szansę wyschnąć).

Oprócz dostępnych na rynku specjalnych środków do czyszczenia namiotów, swoją rolę powinno spełnić zwykłe szare mydło. Warto spróbować, czy poradzi sobie w naszym przypadku. Zaleca się unikania ostrych szczotek i szorowania. To także stanowi zagrożenie dla ochronnych właściwości powłoki namiotu. 

Jak usunąć żywicę z namiotu?

Po długim pobycie w lesie namiot, może zostać zabrudzony przez kapiącą z drzew żywicę. Substancja ta nie jest szczególnie łatwa do usunięcia, właśnie dlatego trzeba podejść do niej sposobem. 

Przede wszystkim do usuwania przystępujemy dopiero w momencie, kiedy żywica zaschnie. Jeżeli zaczniemy robić to wcześniej, bardzo szybko pogorszymy stan namiotu. W sklepach dostępne są środki na bazie żywicy, które bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem plam z tej substancji. Istnieje jednak sprawdzony domowy sposób. Polega na odmoczeniu plamy od zewnętrznej strony, najlepiej za pomocą kostki lodu. W ten sposób zaschnięta substancja pęka i jest o wiele łatwiejsza do usunięcia. 

Rodzinny biwak pod namiotem

Jak wyczyścić namiot z pleśni?

Pleśń jest wrogiem naszego zdrowia i dobrego wypoczynku. Właśnie dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, aby nie pojawiła się w namiocie. Najlepszym i najbardziej oczywistym przepisem na uniknięcie pleśni jest wkładanie do pokrowca wyłącznie namiotu, który już całkowicie wysechł. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ nawet najmniejsza ilość wilgoci po kilku miesiącach leżenia w schowku, zamieni się w potężne kolonie pleśni. 

Kolejną bardzo ważną kwestią jest właśnie przechowywanie namiotu. Postarajmy się, aby w w przerwie między biwakowaniem był on umieszczony w suchym i chłodnym miejscu. Przed wyjazdem na biwak, zawsze warto poświęcić trochę czasu, aby rozłożyć namiot, przewietrzyć go i sprawdzić, czy nie pojawiły się na nim fragmenty pleśni. 

Czy można wyprać namiot?

Wielu właścicieli namiotów zastanawia się, czy tak duże fragmenty materiału można prać. Oczywiście, jednak w żadnym wypadku nie używajmy do tego pralki! Mechaniczne pranie bardzo szybko doprowadzi do zniszczenia materiału i pozbawienia go ochronnych i przeciwdeszczowych właściwości. 

Jaka jest więc alternatywa? Oczywiście pranie ręczne. Namiot trzeba bezzwłocznie wyczyścić po każdym powrocie z kempingu. Nawet jeżeli nie ma na nim widocznych zabrudzeń, schowany na kilka miesięcy do schowka nie będzie szczególnie higienicznym towarzyszem kolejnej podróży. 

Wypierzmy więc namiot ręcznie przy pomocy jednego z przeznaczonych do tego środków chemicznych. Zdecydowanie nie wolno używać w tym celu proszku do prania. Nie nadaje się także rozpuszczalnik, który bardzo szybko zniszczy materiał. Jeżeli nie masz akurat dostępu do profesjonalnych środków czyszczących, doskonale sprawdzi się zwykłe delikatne mydło. Unikaj jednak ostrych szczotek i szorowania namiotu.

Po zakończeniu czyszczenia namiotu warto go zaimpregnować. Wodoodporna powłoka wymaga ochrony, dlatego dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w specjalny impregnat, który wzmocni jej właściwości, a dodatkowo będzie chronił materiał namiotu przed promieniami słonecznymi. W ten sposób nie tylko sprawimy, że namiot będzie wyglądał lepiej, ale przede wszystkim przedłużymy jego życie. 

Jeżeli często jeździsz na kempingi i posiadasz własny namiot, zapewne wiesz, jak ważne jest jego czyszczenie. Nie jest to trudny proces, wystarczy jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach i wiedzieć, czego unikać. W ten sposób zadbasz o swój namiot i sprawisz, że będzie ci służył dużo dłużej w dobrej kondycji.

Koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz między innymi:

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu