WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wymiana dętki w rowerze - poradnik krok po kroku

05 wrzesień 2018
#PORADY

Właśnie przemierzasz kolejne kilometry rowerowej wyprawy. Nagle… Dętka w Twojej oponie została przebita. Przyjemną wycieczkę rowerową łatwo może zepsuć złapana guma i spuszczone powietrze. Jeśli chcemy uniknąć problemów na trasie, warto wcześniej dowiedzieć się jak ją wymienić lub posiadać przy sobie łatki, którymi załatamy dziurkę. To nie jest trudne! Przeczytaj nasz poradnik jak wymienić dętkę krok po kroku i obejrzyj film instruktażowy. Kto z nas nie doświadczył takiej sytuacji… Zobaczcie wideo, w którym nasz specjalista pokazuje, jak efektywnie wymienić dętkę w rowerzem na co uważać, jak zdemontować i nałożyć z powrotem koło.

Wymiana dętki w rowerze – czego potrzebuję?

Przedziurawienie dętki w rowerze może się przydarzyć każdemu w dowolnym momencie, niezależnie od tego czy jedziemy rowerem w mieście, czy wybraliśmy się w podróż po Europie. Dlatego ważne, aby każdy kierowca jednośladu potrafił ją wymienić. Z tego powodu w plecaku rowerzysty powinna zawsze znajdować się:

  • zapasowa dętka,
  • 2 lub 3 łyżki do opon,
  • pompka, którą napompujemy dętkę lub napój co2.

Przed zakupem powyższych akcesoriów w naszym sklepie, warto skonsultować się z naszymi doradcami klienta. Nie tylko jakość dętki rowerowej jest istotny w czasie wymiany ogumienia w rowerze. Łyżki do opon są również istotne – porządny sprzęt posłuży nam dłużej i sprawi mniej problemów podczas wymiany dętki rowerowej.

Jak zdjąć oponę rowerową?

Nie ma możliwości wymienienia dętki bez zdjęcia koła roweru. Na szczęście jest to proste, nie musimy ingerować w szprychy, hamulce tarczowe czy nakrętki. Zdjęcie przedniego koła nie powinno nastręczać trudności – wystarczy poluzować zacisk i wykręcić koło z obręczy. Odrobinę trudniejsze jest wypięcie tylnego koła. Jeśli chcemy ułatwić sobie zadanie najlepiej umieścić przerzutkę na najmniejszej zębatce. Następnie – w zależności od budowy roweru, może być konieczne wypięcie hamulców czy odkręcenie koła od ramy za pomocą śrubokrętu. Dlatego oprócz akcesoriów do demontażu opony i wymiany dętki, w plecaku rowerzysty zawsze powinny znajdować się śrubokręty – płaski i krzyżakowy. Najlepiej wykonać zdjęcie lub zapisać krok po kroku co zrobiliśmy, aby potem nie było problemów, aby z powrotem włożyć oponę na swoje miejsce i założyć hamulce.

Jak wymienić dętkę w rowerze krok po kroku?

Jeśli już zdjęliśmy nasze koło. możemy przystąpić do wymienienia dętki rowerowej. Jak to zrobić? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem krok po kroku:

  • Na samym początku musimy ręcznie lekko odciągnąć oponę od koła, po czym za pomocą łyżek do opon zdejmujemy ogumienie po obwodzie.
  • Przebitą dętkę wyciągamy od strony wentylka. Następnie musimy ją lekko pompować w celu sprawdzenia gdzie doszło do uszkodzenia. Możemy to zrobić przysuwając dętkę lekko do twarzy, co pozwoli wyczuć miejsce uciekania powietrza. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić miejsce przebicia opony i ewentualnie pozbyć się przyczyny uszkodzenia dętki wewnątrz opony.
  • Nową dętkę należy lekko napompować, aby nabrała kształtu i tak aby uniknąć przyszczypania jej łyżką do opon. Wentyl umieszczamy w otworze koła i zakładamy ją, układając jednocześnie z obu stron. W tym miejscu warto jeszcze raz sprawdzić, czy w oponie nie zostało coś, co mogłoby uszkodzić nową dętkę
  • Następnie przystępujemy do montażu opony. Możemy to zrobić również przy pomocy łyżek. Koło możemy napompować za pomocą tradycyjnej pompki bądź sprayu z CO2. Po napompowaniu koło należy umieścić z powrotem w ramie roweru.

Wymiana dętki w rowerze jest bardzo prosta i można ją wykonać samemu. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku instruktażowego, który dokładnie pokazuje jak wymienić dętkę w bardzo szybki sposób. Dowiesz się z tego filmu jak pompować dętkę, jak założyć oponę na obręcz i krok po kroku spróbować samodzielnie wymienić dętkę gdy złapiesz przysłowiowy kapeć. Sam zdziwisz się, jakie jest to proste.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu