WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kamera na rower - co powinna zawierać kamera sportowa na rower?

04 maj 2022
#PORADY

Kamera sportowa pozwala nagrywać różnego rodzaju sportowe wyczyny, w tym związane z jazdą na rowerze. Producenci kamer sportowych oferują nam bardzo szeroki asortyment, dlatego też pojawia się pytanie, jaka kamera sportowa będzie w stanie zaspokoić nasze potrzeby, a jednocześnie zmieści się w naszym budżecie? Czy postawić na wodoodporną kamerę z funkcją stabilizacji obrazu i GPS? Jaka płynność, liczba klatek i inne parametry są kluczowe? GoPro, a może inna marka? 240 klatek na sekundę, a może więcej?

Kamera sportowa na rower

Kamerki sportowe na rower to idealne rozwiązanie dla wszystkich fanów kolarstwa. Bez względu na to, czy na co dzień wybieramy rower górski, rower trekkingowy czy też rower miejski, możemy umieścić kamerę na uchwycie i zarejestrować różnego rodzaju wyczyny, czy też trasy, często w rozdzielczości full HD. Kamera sportowa przyda się także rowerzystom, które zawodowo zajmują się kolarstwem, tworząc na przykład filmy instruktażowe i zarabiając na tym. Choć wielu osobom trudno w to uwierzyć, kamery na rower stały się popularne dopiero kilkanaście lat temu, kiedy to producenci masowo zaczęli wypuszczać je na rynek. Początkowo był to sprzęt słabej jakości, dziś jednak pozwalają one uzyskać pełnię obrazu, dzięki czemu możemy poczuć się tak, jak gdybyśmy jechali na rowerze w momencie odtwarzania filmu. Kamera sportowa sprawdzi się nie tylko w przypadku osób fizycznych, ale również firm, które produkują rowery. Dzięki niej o wiele łatwiej jest zaprezentować swój sprzęt podczas jazdy, co może stanowić reklamę samą w sobie. 

Kamera na rower – jaka rozdzielczość?

Najważniejszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest rozdzielczość kamery, która mówi nam o tym Informuje nas ona o ilości pikseli, jaką znajdziemy w pojedynczym kadrze filmu i na jaką jakość obrazu możemy liczyć. Obecnie standardem jest rozdzielczość FullHD, 1920 × 1080 pikseli, co pozwala kręcić filmy, które wyglądają bardzo efektownie. Coraz częściej mamy możliwość nagrywania filmów w formatach 2K oraz 4K, czyli adekwatnie z dwu i czterokrotnie większą ilością pikseli niż w przypadku FullHD. Na czym polega różnica? Otóż ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec większej w kontekście tych dwóch rozdzielczości, jednak dają one różne możliwości w kontekście obróbki obrazu. Wiele zależy też od tego, na jakim sprzęcie chcemy odtwarzać rejestrowane filmy. Jeśli planujemy robić to na dużych telewizorach, wybierzmy kamerę o jak najwyższej rozdzielczości, bowiem wtedy obraz nie straci na jakości. W przeciwnym razie może się nieco rozwarstwić, przez co film nie będzie już tak atrakcyjny. 

KAMERA NA ROWER DECATHLON

Kamera rowerowa – jaka ilość klatek (FPS)?

Ilość klatek, czyli z angielskiego frame per second (FPS) informuje nas przede wszystkim o tym, jak płynnie wyświetlany jest obraz. Teoretycznie wystarczająca okazuje się być kamera sportowa z rozdzielczością 24 fps wyświetlanych w ciągu sekundy Warto jednak zadać sobie pytanie, czy naszym głównym celem jest po prostu nagrywanie filmów, czy też ich obrabianie, tworząc efekt slow motion? Efekty te są niezwykle popularne w przypadku sportów ekstremalnych, natomiast zbyt mała ilość klatek na sekundę może sprawić, że nie będą one wyglądać zbyt dobrze. Stworzymy bowiem wrażenie klatkowania. Jeżeli chcemy poradzić sobie z tym problemem, warto wyposażyć się w kamerę z opcją nagrywania 60 kl./s przy rozdzielczości 4K. Pozwoli ona uzyskać optymalne efekty. Jeśli jednak nie zamierzamy nagrywać filmów w zwolnionym tempie, to możemy zdecydować się na wybór kamery z niższą ilością klatek, która jest odpowiednio tańsza.

Obudowa i mocowanie kamery na rower

Jakość wykonania kamery rowerowej, jej matryca, to niezwykle istotna kwestia, zwłaszcza jeśli na co dzień poruszamy się jednośladem w dosyć trudnych warunkach atmosferycznych. Sprawdźmy, czy obudowa kamery jest wodoszczelna – jeśli tak, będziemy nią mogli nagrywać filmy także podczas ulewy. System montażu powinien być stabilny i trwały, dzięki czemu kamera nie odczepi się podczas jazdy. Obecnie kamery sportowe możemy montować na kierownicy, stelażu roweru, kasku rowerowym czy na klatce piersiowej. Niektóre modele zawierają dodatkowo w zestawie elementy, za pomocą których zamontowanie kamery nie będzie trudne. Niemniej jednak czasami musimy dokupić je osobno, co generuje kolejne koszty. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie przy ograniczonym budżecie, jakim dysponujemy. 

Polecane kamery sportowe – podsumowanie

Wybór odpowiedniej kamery rowerowej to trudne zadanie, dlatego warto przede wszystkim określić swoje potrzeby, jakie moduły powinna mieć kamera oraz budżet, jaki mamy do dyspozycji. Kamery sportowe kupimy w specjalistycznym punkcie, jakim jest sklep rowerowy. Znajdziemy tam także inne akcesoria rowerowe, potrzebne na przykład do zamontowania kamery w odpowiednim dla nas miejscu. Pamiętajmy, że im większa rozdzielność i FPS, tym kamera będzie droższa. Z drugiej strony, jeśli chcemy tworzyć profesjonalne filmy i odpowiednio je obrabiać, będziemy musieli liczyć się z większym wydatkiem na droższy model, który pozwoli na uzyskanie lepszych efektów.

Warto mieć na uwadze, że obecnie nagrywanie filmów możliwe jest bez względu na to, czy poruszamy się na rowerze miejskich, górskim czy też na co dzień wybieramy rower elektryczny.  Obecnie kamery sportowe posiadają wiele użytecznych, dodatkowych funkcji, między innymi funkcje głosowe, które pomagają i ułatwiają obsługiwanie sprzętu. Często posiadają także wbudowane funkcje dotykowe. Zastanówmy się jednak, z jakiej perspektywy chcemy ujmować nasze wyczyny. Osoby, które zawodowo zajmują się tworzeniem filmów sportowych czy promowaniem rowerów, powinny zainwestować w dobrej jakości sprzęt, który posłuży im przez długie lata.

Jeżeli zastanawiasz się jeszcze, jaką wybrać kamerę napisz do nas lub spytaj naszych ekspertów w sklepie stacjonarnym. Zakup kamery nie jest prostym wyzwaniem, ale postaramy się pomóc wybrać najlepszy model kamery, dopasowany do Twojego budżetu. Warto także pamiętać o uchwycie do kamery. W ostatnich latach bardzo popularne stały się gimbale.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu