WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Licznik rowerowy - jak zamontować i ustawić licznik rowerowy?

04 maj 2022
#PORADY

Licznik rowerowy to jedno z najczęściej kupowanych akcesoriów. Mierzy informacje na temat przebytego dystansu, prędkości czy czasu, w jakim pokonaliśmy trasę. Kluczem do otrzymania odpowiednich i wartościowych wyników jest ustawienie i zamontowanie licznika do roweru w prawidłowy sposób. Jak to zrobić? Jaki model licznika rowerowego wybrać – licznik bezprzewodowy czy nie? Sprawdź rowerowe porady od Decathlon.

Licznik rowerowy – jak działa?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest zasada działania licznika rowerowego? Dostępne dla rowerzystów liczniki rowerowe pomagają uzyskać informacje, dotyczące przede wszystkim przebytego w czasie jazdy rowerem dystansu. Licznik w rowerze powie nam wszystko o parametrach jazdy, z jaką średnią prędkością jechaliśmy (taką informację można wygenerować po zakończeniu jazdy) oraz czas, w jakim przebyliśmy konkretną trasę. Schemat działania liczników rowerowych jest bardzo prosty, bowiem są one wyposażone w czujnik i magnes oraz baterię. Magnes, który znajdzie się na poziomie czujnika, przekazuje mu sygnał. Dzięki temu wiemy, że pokonaliśmy pewien dystans.

Na podstawie tego, ile razy i jak szybko magnes styka się z czujnikiem, możemy dowiedzieć się, z jaką prędkością jechaliśmy. Wszelkie dane przesyłane są do licznika, który wyświetla najważniejsze dla nas informacje. Często nazywany jest on mini komputerem rowerowym, bowiem pełni podobną funkcję, jak licznik prędkości w samochodzie. Akcesoria rowerowe, takie jak właśnie licznik, wykorzystywane są nie tylko do pozyskiwania informacji, ale również do wyznaczania sobie konkretnych celów czy pomiaru efektywności. Z tego też powodu w licznik bardzo chętnie wyposażają się osoby, które na co dzień wybierają rower górski lub rower trekkingowy. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby jego posiadaczami stali się rowerzyści, preferujący rower miejski czy rower szosowy.

licznik rowerowy jak ustawic

Jak zamontować i ustawić licznik rowerowy?

Najwięcej problemów sprawia rowerzystom prawidłowe ustawienie licznika rowerowego. Jest ono konieczne, aby uzyskać prawdziwe, wartościowe dla nas informacje. Tymczasem okazuje się, że samo ustawienie licznika rowerowego nie jest trudne, jednak musimy posiadać pewne dane, które wprowadzimy do naszego mini komputera. Dotyczą one przede wszystkim obwodu kół. W podstawowych modelach wpisuje obwód koła oraz aktualną datę i godzinę. Jeśli zdecydujemy się na bezprzewodowe urządzenie, konieczne będzie także sprawdzenie połączenia między jednostką centralną a czujnikiem. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, powinniśmy przejechać pewien dystans, aby upewnić się, że licznik do roweru i czujnik prędkości działają prawidłowo.

Licznik rowerowy a obwód koła roweru

Jak wspomniano, aby ustawić licznik rowerowy, musimy znać obwód kół roweru. Jeśli dysponujemy odpowiednią instrukcją, która dodawana jest do nowych jednośladów, możemy z niej odczytać obwód kół. Niemniej jednak istnieje prosty sposób, aby zmierzyć obwód opon „domowym” sposobem. Wystarczy tylko wyznaczyć na oponie punkt startowy (zazwyczaj jest to wentyl), a następnie przejechać pewną odległość, aż punkt startowy ponownie znajdzie się w tym samym miejscu. Zmierzmy długość odcinka, a tym samym otrzymamy obwód naszego koła. Jeśli nie chcemy przeprowadzać takiej procedury, możemy posiłkować się informacjami, które znajdziemy na oponie. Najczęściej będzie to jej ETRTO lub rozmiar. Za pomocą dedykowanych tabel będziemy mogli odczytać obwód koła. Informacje należy wprowadzić do licznika rowerowego.

Montaż licznika rowerowego

Akcesoria rowerowe, takie jak licznik, należy zamontować w odpowiedni sposób. Na początku należy umieścić na kierownicy jednostkę centralną, czyli monitor. Ważne, aby nie blokowała ona dostępu do innych elementów osprzętu. W następnym kroku możemy przeprowadzić obwody z czujnikiem. Można zamontować je wokół widelca lub amortyzatora. Magnes umieszcza się na szprychach, na wysokości czujnika, zazwyczaj na przednim kole. Po zakończeniu montażu można sprawdzić, czy informacje są zbierane przez jednostkę centralną. W tym celu możemy wybrać się w krótką trasę bądź zrobić pełen obrót koła, gdy rower jest podniesiony. Pamiętajmy, że w głównej mierze od prawidłowego zamontowania czujnika będzie zależało to, czy pracuje on we właściwy sposób i zbiera dane z odpowiednią dokładnością. Zamontowanie licznika rowerowego nie jest trudnym zadaniem i powinien poradzić sobie z nim każdy. Podczas montażu i ustawiania licznika rowerowego, może przydać nam się miarka, aby zmierzyć obwód koła w rowerze.

ustawienie licznika rowerowego

Licznik rowerowy na urządzeniu mobilnym – tak czy nie?

Dobry sklep rowerowy oferuje nam różnego typu akcesoria, w tym właśnie liczniki rowerowe z GPS. Zarówno ich ustawienie, jak i montowanie nie są specjalnie skomplikowane, jednak wiele osób wciąż korzysta z dedykowanych aplikacji na urządzenia mobilne (zazwyczaj na smartfony), które zbierają dla nas takie same dane, jak liczniki rowerowe. Są one nieco łatwiejsze w montażu, jednak samo ich przenoszenie może być nieco utrudnione. Należy bowiem zaopatrzyć się w specjalne uchwyty na telefon do roweru, a następnie umieścić je w odpowiednim miejscu. Ponadto, licznik w smartfonie niekoniecznie będzie tak dokładny, jak model przymocowany bezpośrednio do roweru. Z drugiej strony, zaletą tego typu liczników jest możliwość przesyłu i archiwizowania danych, dzięki czemu można o wiele łatwiej planować kolejne treningi czy też wyznaczać sobie cele. Licznik w smartfonie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie wyruszają w trasę zbyt często bądź które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolarstwem. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Czy można myć rower na myjni?

Czy można myć rower na myjni?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu