WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Mycie roweru. Jak czyścić rower?

23 lipiec 2020
#PORADY

Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego, a także na jego zakończenie – to dwa momenty, w których zawsze powinno się czyścić rower. Mycie roweru jest też konieczne, jeśli mamy za sobą wyjątkowo błotnistą trasę. Regularne czyszczenie roweru zwiększa żywotność podzespołów. Czym myć rower i w jaki sposób, aby nie uszkodzić jednośladu? Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas mycia roweru?


Jak umyć rower, aby nie uszkodzić jego elementów?

Czyszczenie roweru jest łatwe. Jeśli jednak nie znamy podstawowych zasad dbania o swoje dwa kółka, to możemy negatywnie wpłynąć na stan i żywotność podzespołów. Rower można umyć dwoma sposobami: ręcznie, za pomocą ciepłej wody, szmatki i zestawu do mycia roweru albo ręcznie, ale za pomocą myjki ciśnieniowej. Tu należy zaznaczyć, że mycie roweru na myjni to wciąż kontrowersyjny temat. Nie bez powodu – jeśli bezmyślnie polewamy mocnym strumieniem wody cały rower, to doprowadzamy do jego szybszego zużycia bądź zniszczenia.

Dlatego, jeśli twój rower jest wyjątkowo ubłocony (np. po kolarstwie przełajowym i nie chcesz bawić się w zdrapywanie błota kawałkiem materiału z ramy, to możesz na nią skierować strumień zwykłej, ciepłej wody z myjki ciśnieniowej. Jednak nie możesz w ten sposób myć elementów ruchomych! Nie polewamy mocnym strumieniem wody: sterów, piast, pedałów, łańcucha czy przerzutek. Po każdym takim myciu należy ponownie użyć smaru na wszystkie elementy, które tego wymagają.

Jeżeli należysz do osób, które wzdrygają się na widok rowerzystów na myjni samochodowej, to do wyboru pozostaje tradycyjne mycie gąbką albo wykorzystanie różnego rodzaju zestawów czyszczących. Popularne są tzw. atomizery do czyszczenia roweru. Brud na rowerze spryskujemy aktywną pianą z atomizera, czekamy kilka sekund, aż zadziała, a potem delikatnie spłukujemy preparat wodą. To wygodne w przypadku trudno dostępnych miejsc, a takich w rowerze jest wiele. Jeśli mamy czas i chcemy mocno zadbać o rower, możemy wyczyścić go specjalną szczotką do rowerów. Ten produkt z łatwością się odkształca i dociera do różnych miejsc.

Fot 1. Materiał własny

Jak często powinno się wykonywać czyszczenie roweru?

Jeśli nie zabrudziliśmy zbytnio pojazdu intensywnymi treningami, to wystarczy, że umyjemy go dwa razy na sezon (na początek i koniec). Jednak mocno zabłocony rower należy umyć od razu. Brud, który długo pozostaje na elementach rowerowych naprawdę nie przyczynia się do dobrego stanu jednośladu. Na pewno warto umyć rower przed pierwszym startem w sezonie, żeby nie wstydzić się na starcie swojego wyglądu.

Jazda na rowerze daje wiele korzyści – a jeśli dodatkowo możemy pojechać na czystym rowerze w ładnym otoczeniu, to trening bądź przejażdżka sprawią nam dodatkową przyjemność!

Podstawowe błędy popełniane podczas mycia roweru

Podczas mycia roweru większość osób zapomina o wypięciu kół. Jeśli to możliwe, to rower powinien być podwieszony, np. za siodełko. Dobrze jest także zdjąć łańcuch. Częstym błędem jest mycie roweru bez wypięcia z niego jakichkolwiek elementów, które później potrafią zgromadzić wodę w trudno dostępnych zakamarkach. Jeśli rower dobrze nie wyschnie, to możemy w przyszłości niemile się zaskoczyć widokiem rdzy.

Każde czyszczenie roweru powinno kończyć się nasmarowaniem łańcucha. Wiele osób o tym zapomina. Tymczasem proces czyszczenia pozbywa łańcuch większości smaru, a co za tym idzie, szybciej zużywamy ten element podczas jazdy. Sama jazda może też stać się mniej przyjemna. Podczas mycia roweru mamy szansę na dokładne obejrzenie sprzętu i zdecydowanie, czy nastał już czas na przegląd rowerowy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy można jeździć rowerem po chodniku?
KOLARSTWO MTB

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów - poznaj najważniejsze zasady

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów - poznaj najważniejsze zasady

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu