WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co daje jazda na rowerze? Korzyści i efekty

31 marzec 2022
#PORADY

Zastanawiasz się, czy warto jeździć na rowerze? Korzyści z jazdy rowerem jest mnóstwo, więc jeśli tylko masz taką możliwość, to powinieneś wskoczyć na siodełko rowerowe i popedałować przed siebie. Redukcja wagi, poprawa pracy serca czy obniżenie poziomu stresu to tylko niektóre zalety jazdy rowerem. Poznaj je wszystkie! Sprawdź najważniejsze pozytywy bycia rowerzystą!

Jazda na rowerze a kalorie, czyli skuteczne odchudzanie

Jazda rowerem to szybki sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. Godzina spokojnej jazdy, w zależności m.in. od naszego tempa i typu roweru, może pozwolić nam na spalenie od 300 do 800 kalorii. Ponadto ten sport działa na różne partie mięśni (pośladki, łydki, uda, ręce i plecy), więc już po ok. miesiącu regularnej jazdy możemy zauważyć wyraźne wyszczuplenie się sylwetki. Obok zwiększenie wydolności płuc, np. w innych celach sportowych,

  • wzrost wytrzymałości i ogólnej siły mięśni,
  • większa odporność na zmęczenie.

Aby osiągnąć wszystkie te korzyści, wcale nie trzeba być profesjonalistą, który bierze udział w wyścigach. Można po prostu dojeżdżać do pracy rowerem miejskim albo wybierać się na przejażdżki rowerem trekkingowym.

Jazda na rowerze – co daje dla naszej psychiki?

Podnosi poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Stajemy się więc bardziej zrelaksowani i lepiej znosimy różne sytuacje stresowe. Ponadto zyskujemy dobry sposób na wyładowanie negatywnych emocji. Zmęczenie psychiczne najłatwiej jest zlikwidować zmęczeniem fizycznym (choć nie mówimy tu o całkowitym wyczerpaniu!). Jazda na rowerze może pomóc w zacieśnianiu więzi rodzinnych, jeśli np. jeździmy całą rodziną albo uczymy nasze dziecko jeździć na rowerze. Od dawna wiadomo, że obcowanie z naturą pozytywnie wpływa na nasz stan psychiczny, a z pewnością jesteśmy bliżej niej z perspektywy „siodełka”. Jeśli mamy w swojej okolicy piękne lasy, parki czy pola, to warto wsiąść na rower i odetchnąć pełną piersią. W ten sposób oczyścimy głowę z negatywnych myśli.

Pozostałe korzyści z jazdy na rowerze

Ogólna poprawa zdrowia i odstresowanie oraz fakt, że można się dotlenić, to nie wszystko. Kobiety z pewnością zainteresuje fakt, że jazda rowerem pomaga w pozbyciu się cellulitu. Ponadto oszczędzamy pieniądze. Dotyczy to sytuacji, w której potraktujemy rower jako środek transportu. Jeśli mamy taką możliwość, dojeżdżajmy w różne miejsca rowerem. To świadoma i ekologiczna postawa, w dodatku nasz portfel nam za to podziękuje. W końcu nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na benzynę albo na bilety w komunikacji miejskiej. Ostatnią korzyścią z jazdy na rowerze jest lepsze poznanie swojego miejsca zamieszkania. Kręcąc pedałami po okolicy mamy okazję do odkrycia nowych ścieżek, a także poznania nowych osób, które też poruszają się rowerami.

Jeżdżąc na rowerze, nie zapomnij o najważniejszych akcesoriach rowerowych:

Sprawdź również ofertę rowerów w sklepie internetowych Decathlon

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Technika jazdy rowerem elektrycznym

Technika jazdy rowerem elektrycznym
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Jak założyć łańcuch w rowerze?

Jak założyć łańcuch w rowerze?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu