WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co daje jazda na rowerze? Korzyści i efekty

15 maj 2020
#PORADY

Zastanawiasz się, czy warto jeździć na rowerze? Korzyści z jazdy rowerem jest mnóstwo, więc jeśli tylko masz taką możliwość, to powinieneś wskoczyć na siodełko i popedałować przed siebie. Redukcja wagi, poprawa pracy serca czy obniżenie poziomu stresu to tylko niektóre zalety jazdy rowerem. Poznaj je wszystkie!


Jazda na rowerze a kalorie, czyli skuteczne odchudzanie

Jazda rowerem to szybki sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. Godzina spokojnej jazdy, w zależności m.in. od naszego tempa i typu roweru, może pozwolić nam na spalenie od 300 do 800 kalorii. Ponadto ten sport działa na różne partie mięśni (pośladki, łydki, uda, ręce i plecy), więc już po ok. miesiącu regularnej jazdy możemy zauważyć wyraźne wyszczuplenie się sylwetki.

 Obok zwiększenie wydolności płuc, np. w innych celach sportowych,

 • wzrost wytrzymałości i ogólnej siły mięśni,
 • większa odporność na zmęczenie.
 • Aby osiągnąć wszystkie te korzyści, wcale nie trzeba być profesjonalistą, który bierze udział w wyścigach. Można po prostu dojeżdżać do pracy rowerem miejskim albo wybierać się na przejażdżki rowerem trekkingowym.

  Fot 1. Materiał własny

  Jazda na rowerze – co daje dla naszej psychiki?

  Podnosi poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Stajemy się więc bardziej zrelaksowani i lepiej znosimy różne sytuacje stresowe. Ponadto zyskujemy dobry sposób na wyładowanie negatywnych emocji. Zmęczenie psychiczne najłatwiej jest zlikwidować zmęczeniem fizycznym (choć nie mówimy tu o całkowitym wyczerpaniu!). Jazda na rowerze może pomóc w zacieśnianiu więzi rodzinnych, jeśli np. jeździmy całą rodziną albo uczymy nasze dziecko jeździć na rowerze.

  Od dawna wiadomo, że obcowanie z naturą pozytywnie wpływa na nasz stan psychiczny, a z pewnością jesteśmy bliżej niej z perspektywy “siodełka”. Jeśli mamy w swojej okolicy piękne lasy, parki czy pola, to warto wsiąść na rower i odetchnąć pełną piersią. W ten sposób oczyścimy głowę z negatywnych myśli.

  Fot 2. Materiał własny

  Pozostałe korzyści z jazdy na rowerze

  Ogólna poprawa zdrowia i odstresowanie się to nie wszystko. Kobiety z pewnością zainteresuje fakt, że jazda rowerem pomaga w pozbyciu się cellulitu. Ponadto oszczędzamy pieniądze. Dotyczy to sytuacji, w której potraktujemy rower jako środek transportu. Jeśli mamy taką możliwość, dojeżdżajmy w różne miejsca rowerem. To świadoma i ekologiczna postawa, w dodatku nasz portfel nam za to podziękuje.

  W końcu nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na benzynę albo na bilety w komunikacji miejskiej. Ostatnią korzyścią z jazdy na rowerze jest lepsze poznanie swojego miejsca zamieszkania. Kręcąc pedałami po okolicy mamy okazję do odkrycia nowych ścieżek, a także poznania nowych osób, które też poruszają się rowerami.

  Polub artykuł
  Komentarze Chmurka komentarza
  Udostępnij
  NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

  KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

  Ile kalorii spalamy na rowerze?

  Ile kalorii spalamy na rowerze?
  KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

  Czy można jeździć rowerem po chodniku?

  Czy można jeździć rowerem po chodniku?
  KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

  Rozmiary opon rowerowych. Jak czytać rozmiary opon podane w calach i milimetrach?

  Rozmiary opon rowerowych. Jak czytać rozmiary opon podane w calach i milimetrach?

  ŚLEDŹ
  DECATHLONPOLSKA
  NA INSTAGRAM

  #SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu