WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower XC – czym jest? Wszystko, co należy wiedzieć

06 kwiecień 2022
#PORADY

Czym jest rower XC? Na czym polega kolarstwo uprawiane na tego rodzaju sprzęcie? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat roweru XC!

Nazwa „rower XC” może brzmieć tajemniczo, ale w istocie jest to bardzo znana i popularna odmiana roweru. A także szerzej – określenie związane z konkretną odmianą kolarstwa. XC to bowiem nic innego jak kolarstwo w stylu cross-country. To dyscyplina sportowa uprawiana na rowerach MTB. W Polsce określana czasem potocznie po prostu jako kolarstwo górskie.

Sprawdź:

Rower XC – cross-country jako dyscyplina sportowa

W istocie cross-country to jedna z konkurencji wchodzących w skład sportowego kolarstwa górskiego. To wyczerpujące fizycznie i niezwykle wymagające technicznie wyścigi, w których zawodnicy ścigają się po specjalnie do tego celu przygotowanych trasach. Pokonują oni wiele wzniesień, trudnych zjazdów i podjazdów na stromej trasie. To jedna z najtrudniejszych konkurencji w całym kolarstwie.

Co ciekawe, jest to także dyscyplina olimpijska. Rower XC zadebiutował na igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Swoje sukcesy w konkurencji cross-country odnosili także Polacy. Największą polską gwiazdą tego sportu jest Maja Włoszczowska. Kolarka to mistrzyni świata z 2010 roku oraz czterokrotna srebrna medalistka tej imprezy w konkurencji pań. Co jednak najważniejsze, Włoszczowska w swojej karierze sięgnęła po dwa srebrne medale olimpijskie. Miało to miejsce w Pekinie w 2008 roku oraz w Rio de Janeiro w 2016 roku.

rower xc co to

Rower XC i trasy w cross-country

Jako się rzekło, trasy przystosowane do tego rodzaju wyścigów są niezwykle wymagające. Zawodnicy jadą zarówno po płaskich odcinkach jak i po wzniesieniach. Muszą się też mierzyć z bardzo trudnymi zjazdami i krętymi odcinkami, na których ogromne znaczenie ma technika. Kolarzy biorących udział w wyścigu cross-country nieraz zaskoczy wystający korzeń, luźna nawierzchnia, niespodziewany nawrót czy inne niespodzianki.

W przypadku zawodów oficjalnych takich jak mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie zawodnicy muszą pokonać na rowerach XC kilka pętli. Z zasady mają one od czterech do sześciu kilometrów. Istnieją jednak także inne odmiany wyścigów, takie jak maraton. W tej konkurencji rozgrywany jest oddzielny globalny czempionat. Mistrzynią świata w tej specjalności w 2003 roku była, a jakże, Maja Włoszczowska.

Rower XC – charakterystyka

Czas jednak zapytać o to, jakie są najważniejsze cechy roweru XC. Przede wszystkim jest to jednoślad z zasady lżejszy niż typowe rowery MTB. Powinien on być wyposażony w jak najmniejszą liczbę dodatków. Często posiada karbonową ramę (lub aluminiową, która jest nieco cięższa). Taka budowa roweru XC sprawia, że jest on bardzo zwrotny i daje kolarzowi możliwość uzyskania odpowiedniego przyspieszenia.

W przypadku napędu w rowerze górskim, o którym tu mówimy, może występować jedna tarcza z przodu, lub dwie. Pierwsze wyjście jest lepsze w przypadku typowych wyścigów (takich jak rozgrywane na olimpiadzie). Drugie to wyjście stosowane w przypadku maratonów. Koła z zasady mają dwadzieścia dziewięć cali, opony zaś są wyposażone w terenowy bieżnik. Niegdyś charakterystyczną cechą roweru XC była także wąska kierownica. To ona pozwalała na efektywne manewrowanie. Obecnie zdarzają się też jednoślady wyposażone w szersze kierownice.

Rowery XC to pojazdy o tak zwanej geometrii progresywnej. Oznacza to, że łatwiej jest w nich przenosić ciężar na przód roweru. Wynika to z kształtu wyścigowych rowerów cross-country oraz specyfiki amortyzatorów. Ma to znaczenie tak w kontekście utrzymywania przyczepności na trudnym terenie jak i przy skomplikowanych podjazdach. Nie ma się co oszukiwać – taka charakterystyka roweru nie sprawia, że jest on wygodny i komfortowy. Ale przecież w jeździe wyczynowej cele są zgoła odmienne.

rower do kolarstwa mtb xc

Rower XC a potrzebne akcesoria

Rower to jedno, ale o czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na niesamowitą przygodę, jaką bez wątpienia jest cross-country? Jeżeli decydujesz się wsiąść na rower XC, warto się zaopatrzyć w odpowiednie i dostosowane do twoich potrzeb akcesoria. Jakie to elementy wyposażenia? Przede wszystkim dobry i sprawdzony kask rowerowy. W przypadku tak trudnej, pełnej zakrętów i przeszkód jazdy ma on ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa. Niekoniecznie należy szukać kasku drogiego, ale na pewno takiego, który ma odpowiednie europejskie atesty.

Istotna jest również stosowna odzież rowerowa. Wygodne i dobrze dopasowane do twojej stopy buty rowerowe sprawią, że pokonywanie kolejnych podjazdów będzie łatwiejsze i bardziej efektywne. Z kolei nie za ciasne i nie za luźne spodenki rowerowe oraz koszulki rowerowe to gwarancja, że jazda nie będzie zakłócana przez niepotrzebną walkę z niedopasowanym strojem. Zresztą czy sportowca należy przekonywać, jak kluczowa w kontekście wyniku jest właściwa odzież?

Rower XC – podsumowanie

Jak nietrudno spostrzec, rower XC to gratka dla fanów emocjonującej i naprawdę wymagającej jazdy. Cross-country to typ kolarstwa dla prawdziwych zapaleńców. Trudny i męczący, ale także dostarczający wrażeń, które trudno porównać choćby z kolarstwem szosowym. Jeżeli jesteś żądny właśnie takich wrażeń i posiadasz odpowiednie umiejętności techniczne, sięgnij po rower XC.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Czy można myć rower na myjni?

Czy można myć rower na myjni?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu