Kupując rower, musimy sprawdzić wielkość jego ramy. Rozmiar tego elementu dobieramy do swojego wzrostu oraz typu jednośladu. Rozmiary mogą być opisane za pomocą standardowych oznaczeń (S,M,L) albo podane w calach, co jest najczęstszą praktyką. Sprawdź, jak dobrać rozmiar ramy roweru w przypadku rowerów górskich, rowerów szosowych oraz rowerów trekkingowych.
Zanim przejdziemy do szczegółowych opisów tego, jakie rozmiary ram są odpowiednie dla danego wzrostu i rodzaju roweru, podamy wam najbardziej podstawowy sposób na określenie rozmiaru omawianego komponentu. Dobór ramy roweru do wzrostu można wykonać na podstawie następujących obliczeń:
Wartość, która nam wyszła należy zaokrąglić do rozmiaru, który nam najbardziej pasuje. Pamiętajmy, że ramy rowerowe muszą mieć odpowiednią wielkość, a cała reszta elementów musi być dobrze ustawiona, aby zapewnić nam komfortową jazdę.
Fot 1. Materiał własny
Nie każdy chce przeliczać swój wzrost na rozmiar omawianego komponentu. I nikt nie musi tego robić, ponieważ istnieje wiele zestawień pokazujących, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla danego wzrostu. Jak to wygląda w przypadku rowerów górskich MTB?
Fot 2. Materiał własny
Rowery trekkingowe mają nieco inną rozmiarówkę niż rowery górskie. Dlatego w tym przypadku należy dokładnie przyjrzeć się tabeli z dokładnymi wyliczeniami, aby określić odpowiedni rozmiary ramy roweru.
Pamiętajmy, że w praktyce zawsze najlepiej jest wypróbować dany rozmiar roweru, po prostu testując rower przed jego zakupem w sklepie.
Fot 3. Materiał własny
Jeśli źle dobierzemy rozmiar ramy roweru, to nie mamy możliwości osiągnąć prawidłowej pozycji na rowerze. To może skutkować urazami i kontuzjami, a także szybszym zmęczeniem podczas treningów.
Dodatkowo tracimy efektywność jazdy, mamy więc gorsze wyniki. Jeśli rama roweru jest za dużo, to mamy mniejszą zwrotność w trudnym terenie, np. w terenie górskim. Z kolei jeżeli rama jest za mała, to mamy mniejszy komfort jazdy w prostym terenie.
Jeśli źle dobierzemy rozmiar omawianego elementu, to nie mamy możliwości osiągnąć prawidłowej pozycji na rowerze. A siodełko i kierownica będą źle ustawione. To może skutkować urazami i kontuzjami, a także szybszym zmęczeniem podczas treningów. Dodatkowo tracimy efektywność jazdy, mamy więc gorsze wyniki. Jeśli rama roweru jest za dużo, to mamy mniejszą zwrotność w trudnym terenie, np. w terenie górskim. Z kolei jeżeli jest za mała, to mamy mniejszy komfort jazdy w prostym terenie. Udaj się więc do sklepu rowerowego, popatrz na różne modele i rury, z których skonstruowane są ramy i wybierz tę odpowiednią dla ciebie.
Wybierając odpowiedni rower dla siebie, nie zapomnij również o najważniejszych akcesoriach rowerowych: