WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Prawidłowa pozycja na rowerze. Jak wygląda prawidłowa postawa na rowerze MTB i miejskim?

15 maj 2020
#PORADY

Zanim wskoczymy na siodełko i ruszymy na podbój szós, leśnych dróg i parków, sprawdźmy, czy na pewno jeździmy w prawidłowej pozycji na rowerze. Po co? Bo w ten sposób zadbamy w swoje zdrowie. Nieprawidłowa pozycja na rowerze nic nie zmieni po jednej jeździe, ale po tysiącach przejechanych kilometrów może skutkować kontuzjami. Pamiętajmy, że prawidłowa pozycja na rowerze MTB będzie różnić się od tej na rowerze miejskim, który ma inną specyfikę.


Prawidłowa pozycja na rowerze górskim

Na możliwość przyjęcia prawidłowej pozycji na rowerze wpływa ustawienie następujących elementów:

  • wysokości i pochylenia siodełka,
  • odległości siodełka od kierownicy,
  • wysokości kierownicy,
  • kąta pomiędzy plecami a ramionami.

W przypadku rowerów górskich MTB plecy rowerzysty powinny być mocno pochylone, czyli kierownicę ustawiamy nisko, a siodełko wyżej od niej. Oczywiście nie możemy przesadzić – ustawienie kierownicy nie powinno nam sprawiać bólu czy dyskomfortu. W przypadku ustawienia siodełka najłatwiej jest kierować się własnymi odczuciami. Ból w przedniej części kolan oznacza, że usawiliśmy siodełko za nisko. Ból z tyłu kolan oznacza, że siodełko jest za wysoko. Prawidłowa pozycja na rowerze górskim to taka, w której rowerzysta odczuwa najmniejszy opór powietrza.

Fot 1. Materiał własny

Prawidłowa pozycja na rowerze miejskim

Rowery miejskie cieszą się sporą popularnością. Są dobrym pojazdem na ekologiczny dojazd do pracy oraz pozwalają na relaksacyjne, lekkie jazdy. Prawidłowa pozycja na rowerze miejskim to pozycja prawie wyprostowana lub wyprostowana (taka, aby było nam wygodnie).

Kierownica znajduje się wyżej od siodełka. Masa ciała rowerzysty zostaje przeniesiona na tył roweru, a nie na przód (ręce/tułów). Nogi rowerzysty po wyprostowaniu powinny lekko dotykać podłoża, ale nie można z tym przesadzać. Podczas jazdy kolana nie powinny znajdować się zbyt wysoko, bo po dłużej jeździe w ten sposób możemy nabawić się kontuzji.

Fot 2. Materiał własny

Co daje nam prawidłowa pozycja na rowerze?

Przede wszystkim bezpieczeństwo. W końcu ochrona siebie to nie tylko kask na rower. Jeśli jedziemy w nieprawidłowej pozycji, jesteśmy mniej narażeni na kontuzje i urazy. Poza tym łatwiej nam zachować równowagę i nie męczymy się tak szybko. Prawidłowa pozycja na rowerze powoduje także mniejszy opór powietrza, a więc po prostu jedziemy szybciej. To akurat ma znaczenie dla zawodowych kolarzy, którym zależy na wynikach podczas startów.

Skutki nieprawidłowej pozycji na rowerze to:

  • bóle szyi,
  • bóle ramion,
  • bóle kolan,
  • bóle pleców,
  • szybsze zmęczenie podczas jazdy,
  • mniejsza równowaga.

Dobra pozycja na rowerze pomaga uniknąć tych nieprzyjemnych efektów i zwyczajnie zwiększa przyjemność z aktywności fizycznej. Jeśli chcemy korzystać z tego, co daje jazda na rowerze, to zwracajmy uwagę na ergonomiczną postawę ciała. O tym, jak ważne jest dopasowanie poszczególnych elementów rowerowych do naszych wymagań i pozycji świadczy fakt, że zawodowi kolarze posiadają rowery wykonywane na miarę.

Obecnie popularna jest także usługa bike fittingu, czyli profesjonalnego dopasowywania pozycji na rowerze. Dlatego też powyższe wskazówki można traktować jako podstawy prawidłowej pozycji na rowerze, ale pamiętajmy, że każdy ma swoje indywidualne upodobania i predyspozycje fizyczne.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Wymiana łańcucha w rowerze - kiedy i jak go wymienić?

Wymiana łańcucha w rowerze - kiedy i jak go wymienić?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu