WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Bikepacking – na czym polega, co należy wiedzieć?

05 April 2022
#PORADY

Przekonaj się, czym jest bikepacking i jak przygotować się do długich rowerowych wycieczek! Poznaj najważniejsze informacje na temat kluczowych akcesoriów! Dla jednych jazda na rowerze to jedynie jednodniowe wyprawy. W innych przypadkach to po prostu środek transportu, dzięki któremu łatwo można dostać się do pracy. Jednak inni traktują rower jako wehikuł, który może posłużyć do długich i ciekawych wypraw. Wtedy znaczenie ma bikepacking. Cóż oznacza ten termin i jak pomoże Ci w zorganizowaniu niezapomnianej wycieczki? Przekonaj się!

Bikepacking – definicja

„Bike” to oczywiście rower, „pack” oznacza pakować. Tym samym bikepacking to nic innego jak pakowanie swojego roweru i dostosowanie go do wielodniowej jazdy. Jest to jednak pakowanie w odpowiedni sposób, w tak zwanym stylu fast and light. Co to oznacza? To zabranie ze sobą jedynie najbardziej potrzebnych komponentów. Tak, aby ekwipunek był lekki i nie utrudniał jazdy oraz wykonywania skrętów i manewrów. A zarazem by było go na tyle dużo, aby podróż nie kończyła się ni to po jednym, ni po dwóch dniach.

Bikepacking to coraz bardziej popularny styl podróżowania wśród amatorów rowerowego szaleństwa. Ta forma ma niewątpliwe zalety, wśród których można wymienić możliwość spędzenia wielu godzin na rowerze i odkrywania nowych terenów. Dzięki omawianemu tu typowi podróżowania możesz zabrać ze sobą śpiwór i jechać wybrać się w długą wyprawę. Osiągniesz to, mocując odpowiednie dodatki do swego jednośladu. Mowa tu o torbach rowerowych, tak zwanych torbach do bikepackingu.

bikepacking na czym polega

Bikepacking w praktyce, czyli jak się pakować

Jak w istocie wygląda bikepacking? Rzecz jasna można podejść do tego tematu w sposób najbardziej podstawowy, pakując się po prostu do plecaka. To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie. Jak nietrudno się domyślić, przy wielogodzinnej jeździe konieczność noszenia ciężaru na plecach nie będzie zbyt komfortowa. Może to skutkować wręcz kontuzją.

Co tym samym można począć? Skutecznym rozwiązaniem są torby bikepackingowe. A nawet nie jedna, lecz kilka, które można umiejętnie rozłożyć na jednośladzie. Sakwy backpackingowe można przymocować do ramy roweru i zgromadzić w nich potrzebny ekwipunek. Rama to jednakowoż jedna z kilku opcji. Możesz przymocować torby i sakwy do kierownicy, czy nawet wykorzystać torby podsiodłowe. To czy wybierzesz torby na kierownicę, czy torby na ramę zależy już od twoich preferencji i tego, jak bardzo kompaktowy jest twój bagaż.

co to jest bikepacking

Bikepacking – co powinieneś ze sobą wziąć?

Co powinno znajdować się w ekwipunku rowerzysty wybierającego się w długą podróż? Tak naprawdę w dużej mierze zależy to od osobistych preferencji wędrowca i celu wycieczki. Jeżeli planujesz wypad pod namiot, rzecz jasna warto wziąć ze sobą wiadomy asortyment. Prowiant? W zależności od tego, jakie są twoje potrzeby. Doświadczeni rowerzyści wiedzą jednak, że długie wyprawy związane są z właściwą dietą, bogatą w węglowodany i białka, ale bez nadmiaru tłuszczów.

A co z odzieżą rowerową? Tę z jednej strony będziesz mieć na sobie podczas wyprawy, ale z drugiej strony warto mieć niektóre komponenty na podorędziu. Co zalicza się do najważniejszych elementów stroju podczas długich wypraw? Z pewnością są to m.in.:

Podróżując na swoim rowerze szosowym, powinieneś czuć komfort z jazdy. W tym wielkie znaczenie ma dobrze dobrany strój. Nie za ciasny, nie za luźny i dobrze przepuszczający powietrze. Dlatego warto pamiętać, by włożyć w sakwy rowerowe odpowiednie ubrania, także na zmianę.

Bikepacking – na jakim rowerze?

Nie zdziwi cię chyba stwierdzenie, że rower MTB to nie zawsze najlepszy wybór w przypadku długich wycieczek. Do bikepackingu zdecydowanie lepiej nadają się inne typy jednośladów. Jakie? Często amatorzy długich wypraw decydują się na rowery trekkingowe. W przypadku tych rowerów ważny jest bagażnik, który z zasady jest przystosowany do montażu sakw rowerowych. Rower trekkingowy zapewnia wygodną jazdę i komfort.

Ale czy to oznacza, że ten typ roweru to jedyna opcja, a inne jednoślady, na przykład rowery MTB, są zdyskwalifikowane? Niekoniecznie. Wiele zależy od typu trasy, którą zamierzasz podążać. Jeżeli będzie na niej wiele stromych odcinków, górskich ścieżek i piasku, rower MTB może się sprawdzić. Obecnie te jednoślady mają często amortyzację obu kół, co ułatwia długie wędrówki. Tym samym podsumowując, można stwierdzić, że kluczowe jest dostosowanie typu roweru do typu podróży.

Bikepacking – najważniejsze rady

O czym jeszcze należy pamiętać, przygotowując się do wielokilometrowych wypraw? Można pokusić się o sformułowanie kilku kluczowych porad dla rowerzystów decydujących się na tego typu aktywność. Po pierwsze, nie wolno przesadzić z bagażem. Często mamy tendencję do zabierania zbyt szerokiego ekwipunku. Powtarzamy sobie, że przecież dana rzecz może się przydać! Często to jednak nieprawda. Wtedy niepotrzebnie wieziesz coś, co stanowi tylko zbędny balast. Zastanów się dwa razy, zanim coś umieścisz w sakwie.

Przy długich wędrówkach warto tym mocniej zadbać o kondycję sprzętu. Uważnie sprawdź opony i inne komponenty twego jednośladu. Koniecznie miej przy sobie najważniejsze części zamienne i narzędzia. Awaria pośrodku długiej trasy to nie to, o czym marzy rowerzysta. Pomyśl także o wyposażeniu się w system GPS oraz zapas baterii. Warto korzystać z dobrodziejstw techniki, aby sprawić, by wyprawy rowerowe były łatwiejsze i przyjemniejsze! Teraz mając już wszystkie najważniejsze informacje, możesz dopompować dętką koła i oddać się długiej jeździe. Ciesząc się urokami omówionego nowego rodzaju turystyki rowerowej. Powodzenia!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Rozmiary opon rowerowych. Jak czytać rozmiary opon podane w calach i milimetrach?

Rozmiary opon rowerowych. Jak czytać rozmiary opon podane w calach i milimetrach?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Jak ustawić kierownicę w rowerze? Regulacja kierownicy w rowerze w kilku krokach

Jak ustawić kierownicę w rowerze? Regulacja kierownicy w rowerze w kilku krokach

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu