WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ile kalorii spalamy na rowerze?

23 lipiec 2020
#PORADY

Godzina jazdy na rowerze to ok. 400 kalorii, które odchodzą w niepamięć! Jednak żeby schudnąć jeden kilogram, należy spalić aż 7000 kcal. Dlatego spalanie kalorii na rowerze to przede wszystkim regularność i wytrwałość. Sprawdź, ile kalorii możesz spalić na rowerze jadąc szybko, wolno i w różnych warunkach. Rower to świetny sposób na niepotrzebne kilogramy!


Ile kalorii można spalić podczas jazdy rowerem?

Jazda na rowerze świetnie odchudza. Standardowy, zdrowy rowerzysta z przeciętną kondycją spala od 400 do 500 kcal podczas godzinnej przejażdżki. Żeby schudnąć jeden kilogram, należy spalić ok. 7000 kcal. To, ile kalorii spalimy zależy więc przede wszystkim od tego, jak długo będziemy jeździć. Istnieją sposoby na przyspieszenie spalania tłuszczu, ale w większości przypadków lepiej dać swojemu organizmowi tyle czasu, ile potrzebuje. Zdrowa dieta, nieprzeciążanie organizmu, treningi dostosowane do poziomu kondycji – to wszystko jest ważne. 

Szybciej wcale nie znaczy lepiej, więc warto jeździć rowerem codziennie (lub co dwa-trzy dni), a po kilku tygodniach zobaczymy piękne efekty kalorii spalonych podczas jazdy. Dodatkowo będziemy cieszyć się wymodelowaną i smukłą sylwetką! Spalanie kalorii na rowerze jest przyjemne, ponieważ to nie jedyny efekt tej aktywności sportowej. Korzyści z jazdy na rowerze jest znacznie więcej.

Fot 1. Materiał własny

Co wpływa na to, ile kalorii spalimy na rowerze?

Niezależnie od tego, czy będziemy pedałować szybko czy wolno, w końcu i tak schudniemy. Oczywiście bardziej wymagające trasy, takie jak szlaki w górach sprawią, że będziemy spalać więcej kalorii na godzinę oraz intensywniej używać wszystkich mięśni. Aby skutecznie spalić kalorie, nie powinno się trenować za często i za długo. W ten sposób “przepalamy” mięśnie, a nie kalorie, więc zamiast szybko wymodelowanej sylwetki tylko osłabiony organizm.

Na spalanie kalorii ma wpływ dieta. Jeśli będziemy dużo jeździć rowerem, jednocześnie jedząc fast foody i opychać się nimi na noc, to największa liczba spalonych kalorii nie pomoże nam schudnąć. Należy więc dobrać zdrową dietę, która dodatkowo nie obciąży na metabolizmu i pozwoli na szybką regenerację mięśni. Nie bez powodu osoby, które jedzą więcej (zdrowo!) szybciej chudną niż osoby, które się głodzą. Głodzony organizm zaczyna się zachowywać tak, jakby już nigdy miał nie otrzymać pożywienia i składników odżywczych. Broniąc się przed tym, gromadzi tłuszcz, a my w efekcie tyjemy… nic nie jedząc.

Wiele osób zastanawia się, czy jeśli będzie jeździć na rowerze szybciej, to spali więcej kalorii. Tempo jazdy zwiększone do 25 km/h daje efekt w postaci ok. 500-600 spalonych kalorii na godzinę, więc tak, ale należy na to uważać. Jazda na rowerze ma być przede wszystkim przyjemnością, a nie walką z samym sobą o resztkę sił! Poza tym spalanie tłuszczu w organizmie zaczyna się dopiero po 30 minutach wysiłku. To właśnie w tym momencie warto zacząć pedałować szybciej.

Fot 2. Materiał własny

Jak sprawdzić, ile kalorii na rowerze spaliliśmy?

Najprościej jest użyć aplikacji do jazdy na rowerze. Dostępnych jest mnóstwo darmowych aplikacji, które powiedzą nam dokładnie, ile kalorii spaliliśmy podczas całego treningu. Tak samo działają specjalne zegarki, mierzące nasze tętno i inne podstawowe parametry. 

Przykładowo wśród biegaczy popularne są zegarki do biegania, zegarki z GPS, które często można zauważyć też u rowerzystów. Jeśli używamy aplikacji na telefonie, zainstalujmy na kierownicy uchwyt na telefon do roweru, aby nie stwarzać zagrożenia na trasie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu