WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

[Wideo] Elementarz narciarza: Co daje bielizna techniczna?

13 listopad 2019
#PORADY

Narciarstwo jest dość dziwnym sportem, gdyż podczas pobytu na stoku naprzemiennie wykonujemy ćwiczenia o dużym natężeniu ruchu (podczas jazdy) lub zastygamy niemal w całkowitym bezruchu (podczas jazdy wyciągami). Cykle takie powtarzają się kilka, a nawet czasami kilkanaście razy w ciągu jednego dnia na świeżym powietrzu, nierzadko w ekstremalnych warunkach pogodowych (mróz, wiatr, padający śnieg lub deszcz, silnie operujące słońce). Już samo to powoduje, że wybór odpowiedniego ubrania jest bardzo trudny, a jeśli dołożymy jeszcze ewentualne wizyty w restauracji na stoku, gdzie jest bardzo ciepło, to skala trudności rośnie do kwadratu.


Zobacz wideo, w którym Tomasz Kurdziel (redaktor naczelny magazynu NTN Snow & More) oraz Michał Szypliński (redaktor prowadzący magazynu NTN Snow & More) opowiadają o kluczowych kwestiach w kontekście bielizny termoaktywnej.

Znaczenie bielizny technicznej

Bielizna techniczna, czyli termoaktywna lub termiczna, ma ogromne znaczenie dla komfortu podczas jazdy na nartach lub snowboardzie, gdyż stanowi pierwszą warstwę odzieży, która bezpośrednio styka się z naszą skórą. Jest ona nie tylko odpowiedzialna za dobrą izolację (termiczna), ale także za aktywną regulację temperatury w zależności od intensywności wysiłku (termoaktywna). Głównym zadaniem bielizny technicznej jest odprowadzenie cząsteczek potu od skóry do następnych warstw odzieży, skąd dzięki membranom (wyjaśnienie w dziale ubiór) zostaną usunięte na zewnątrz. Dzięki temu nawet podczas intensywnego wysiłku mamy uczucie suchej skóry, które jest absolutnie kluczowe dla zachowania komfortu termicznego. Bielizna techniczna wykonana jest z dzianiny utkanej z bardzo cienkich, śliskich i dość twardych włókien syntetycznych. To właśnie po nich drobinki potu mogą wędrować od naszej skóry na zewnątrz.

Jaki typ bielizny technicznej wybrać?

Wiele modeli bielizny technicznej ma tak zwane strefy mappingu (zwykle w formie inaczej tkanych, grubszych lub cieńszych obszarów) odpowiedzialne za dogrzewanie takich elementów naszego ciała jak stawy, kark czy klatka piersiowa. Bielizna stosowana do wielkiego i intensywnego wysiłku ma utkane w newralgicznych miejscach małe kanaliki, które na krótką chwilę zatrzymują część potu, wykorzystując go do schładzania tych stref. Jednym słowem – ważny jest wybór odpowiedniego typu bielizny w zależności od rodzaju aktywności i indywidualnych preferencji użytkownika.

Narciarz jeżdżący sportowo, bardzo aktywnie i praktycznie bez przerwy, na pewno wybierze cienką bieliznę (koszulkę i kalesony) termoaktywną. Osoba ucząca się, która dużo czasu spędza bez intensywnej aktywności, powinna wybrać cieplejszy zestaw, na przykład z mieszanki włókien syntetycznych i wełny merynosów. W celu właściwego działania zestawu technicznego ważne jest, żeby także bielizna osobista nie blokowała właściwego odprowadzania potu. Namawiamy więc do stosowania bokserek i (dla pań) biustonoszy wykonanych także z technicznych włókien syntetycznych. Tylko wtedy działanie całego zestawu będzie optymalne.

Jak dbać o bieliznę techniczną?

Włókna używane do produkcji bielizny technicznej spełniają swoją rolę, dopóki pozostają gładkie i śliskie. Niektóre firmy stosują nawet kosztowną nanotechnologię do większego ich utwardzenia. W celu długotrwałego utrzymania właściwości bielizny musimy odpowiednio dbać o cały zestaw. Należy prać ją często, żeby nie dopuścić do powstawania na włóknach kolonii bakterii, które są odpowiedzialne za przykry zapach. Należy przy tym jednak zachować pewne zasady, które pozwolą cieszyć się właściwościami bielizny przez długi czas. Delikatne i cienkie włókna, z których utkany jest materiał bielizny, nie tolerują kontaktu z elementami ściernymi zawartymi w proszku do prania. Bielizna prana w proszku po prostu bardzo szybko się filcuje i mechaci, tracąc swoje właściwości (zaczyna działać jak zwykła bawełna, czyli zatrzymuje wilgoć).

Kolejna sprawa to temperatura. Syntetycznych włókien nie można prać w cyklu nastawionym na więcej niż 40°C, gdyż mogą ulec zniszczeniu. W tak niskiej temperaturze do pełnej dezynfekcji potrzebny jest płyn zawierający jony srebra lub inne środki bakteriobójcze. Polecamy więc specjalne preparaty dedykowane dla odzieży i bielizny technicznej. W przypadku prania wraz z innymi częściami miękkiej odzieży technicznej trzeba koniecznie pamiętać o zapięciu suwaków w polarach lub elementach drugiej warstwy. Rozpięte mogą poważnie uszkodzić delikatne włókna bielizny. Nie wolno też stosować żadnych zmiękczaczy oraz suszyć jej w mechanicznych „tumblerach” pracujących przy wysokiej temperaturze. W sytuacji bez wyjścia (na przykład na wyjeździe) bieliznę należy prać ręcznie, na przykład w mydle lub w szamponie. Nie należy jej też bardzo mocno wyżymać (trochę można). Cienka bielizna techniczna rozwieszona w temperaturze pokojowej na pewno wyschnie przez noc. Odpowiednio traktowana odwdzięczy się zachowaniem swoich fantastycznych właściwości przez stosunkowo długi czas, a o to przecież chodzi.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu