WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Buty do piłki ręcznej - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

12 styczeń 2022
#PORADY

Piłka ręczna jest sportem, który wymaga dobrej kondycji oraz zwinności. Właśnie dlatego tak ważne są odpowiednio dobrane buty. To od nich zależy skuteczność zawodnika na boisku oraz ochrona jego nóg przed kontuzjami. Jakie parametry butów są więc najważniejsze?

Spis treści:

 1. Jakie buty do piłki ręcznej?
 2. Najważniejsze elementy obuwia do piłki ręcznej:
  1. amortyzacja
  2. stabilizacja
  3. przyczepność do podłoża
  4. oddychalność
  5. wnętrze buta
 3. Rozmiar buta do piłki ręcznej – jak wybrać dobrze?

Jakie powinny być buty do piłki ręcznej?

Te osoby, które chcą kupić buty do piłki ręcznej, powinny wybrać je pod kątem swojego stylu gry. Obuwie powinno bowiem gwarantować pełny komfort a także umożliwiać zwinne poruszanie się po boisku. Buty muszą też jak najlepiej trzymać się podłoża. Jest to ich niezbędna cecha, sprawdzająca się przede wszystkim podczas wykonywania nagłych zwrotów.

Buty muszą też chronić stopy i kostki zawodnika, zwłaszcza przed przypadkowymi uderzeniami ze strony innych graczy. Piłka ręczna jest bowiem grą kontaktową, podczas której nie trudno kogoś nadepnąć. But musi więc chronić przed skutkami także i tych zdarzeń.

Buty do gry w piłkę ręczną - jak dobrać?

Amortyzacja – ważna przy odbiciach od ziemi

Podczas gry w piłkę ręczną, zawodnicy dość często odbijają się od ziemi. Niestety najbezpieczniejsze lądowanie na palcach nie zawsze udaje się, przez co gracze lądują na piętach. Oczywiście zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, lądowanie obciąża stopę zawodnika: jej mięsnie, stawy i ścięgna. Weźmy też pod uwagę, że to właśnie na stopie spoczywa cały ciężar sportowca, zarówno podczas skoku, jak i lądowania. A w takiej sytuacji o urazy nie trudno.

Z tego właśnie powodu buty muszą cechować się bardzo dobrą amortyzacją. Musi ona obejmować całą powierzchnię podeszwy buta. Tylko dzięki temu stopa (a także kolana i biodra) będą właściwie chronione w czasie gry. Aby ochronić swoje kończyny, można wybrać modele z żelową warstwą w podeszwie, która bardzo dobrze rozprasza wstrząsy. Dostępne są także plastikowe płytki w podeszwach, które także równomiernie rozpraszają wstrząsy. Ważne też, aby but był dodatkowo lekki.

Buty dla szczypiornisty z ochroną kostki i stopy

Stabilizacja – chroń swoje kostki

Bieganie po boisku wymaga zwinności oraz częstej zmiany kierunku. Oznacza to, że but musi chronić kostki i stopy przy jednoczesnym nieograniczaniu ich swobody ruchów. But musi być też na tyle dobrze dopasowany do stopy, aby przylegać do niej i uniemożliwiać jej „latanie” w bucie. Gracze powinni wybierać te buty, które sięgają za kostkę. Modele te stabilizują staw skokowy a jednocześnie gwarantują pełną swobodę ruchów podczas rozgrywki na boisku.

Przyczepność do podłoża

Z racji wspomnianych już intensywnych zwrotów podczas biegania, buty muszą być wykonane z podeszwy, która nie będzie ślizgać się po powierzchni boiska. Właśnie dlatego należy sięgać po te modele, których podeszwa wykonana jest z kauczuku lub gumy węglowej. Ten drugi materiał jest odporny na ścieranie. Tylko buty o dobrej przyczepności umożliwiają skuteczną grę.

Odprowadzanie ciepła i wilgoci – oddychalność

Buty do gry w piłkę ręczną muszą skutecznie odprowadzać wilgoć i ciepło. Odpowiedzialny za to system znajduje się w podeszwie. Wybierając buty należy też sięgać po te modele, które mają oddychającą warstwę (siateczkę). Wspomniane cechy butów chronią stopy przed zapoceniem. Dzięki temu zapewniają komfort i ochronę przed powstaniem otarć czy pęcherzy. Pamiętajmy też, że gra ze spoconą nogą sprawia wrażenie jej niestabilności.

Co powinno być wewnątrz buta?

Wybierając buty, należy sprawdzić czy w ich wnętrzu znajduje się uwypuklenie. Powinno ono idealnie dopasować się do wgłębienia na stopie zawodnika, po założeniu buta na nogę. Nie należy wybierać tych butów, w których uwypuklenie i wgłębienie nie pasują do siebie. Pamiętajmy, że uprawianie sportów w butach bez profilu, prowadzi do wad stopy (np. płaskostopia). Może też przyczynić się do zapalenia wiązadeł czy stawów.

Jak wybrać właściwy rozmiar buta do piłki ręcznej?

Kupując but należy oczywiście wybrać jego właściwy rozmiar. Mierząc but nie należy też zakładać go na gołą stopę, ale na skarpetkę. Przymiarki powinno dokonać się w takiej skarpecie, której grubość zbliżona jest do tej, w której gra zawodnik.

Prawidłowo dopasowany but to taki, po założeniu którego stopa nie ma za wiele swobody. Stopa może mieć bowiem tylko niewielką możliwość przesuwania się w bucie. Należy też zwrócić uwagę, aby but był maksymalnie tylko o pół rozmiaru większy od stopy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
BIEGANIE

Dieta przed maratonem. Co jeść dzień, tydzień i 3 tygodnie przed startem?

Dieta przed maratonem. Co jeść dzień, tydzień i 3 tygodnie przed startem?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu