Gra w piłkę ręczną wiąże się z przestrzeganiem kilku podstawowych zasad. Dotyczą one nie tylko tego, jak grać, ale też sportowego zachowania na boisku czy ubioru. Sprawdź, jakie zasady obowiązują podczas gry w piłkę ręczną oraz do jakich przepisów muszą stosować się szczypiorniści na oficjalnym rozgrywkach.
Piłka ręczna to gra, w której dwie drużyny walczą przeciwko sobie zgodnie z zasadami fair play. Niedozwolone są faule ani inne zagrania, które w nieczysty sposób wpłynęłyby na przewagę jednej z drużyn. Gra trwa 60 minut i dzieli się na dwie połowy. Między nimi następuje przerwa 10 minut. Zawodnicy poruszają się po boisku o konkretnych wymiarach i wbijają gole do bramki przeciwnika. Jeśli piłka przekroczy całym swoim obwodem linię bramkową, gol jest uznawany.
Podczas gry w piłkę ręczną obowiązują trzy ważne zasady związane z piłką:
Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów. Finalnie zwycięska drużyna otrzymuje dwa punkty. W przypadku remisu obie drużyny otrzymują po jednym punkcie.
Po przejęciu piłki dokładnie trzy – mówi o tym zasada trzech kroków. To wymusza bieg z kozłowaniem, a także liczna podania, co dodatkowo zwiększa dynamikę gry. Jeśli bramkarz wyjdzie ze swojego pola, to staje się zawodnikiem ofensywnym i obowiązują go takie same zasady dotyczące liczby kroków z piłką.
Podczas gry piłka może być:
Zawodnicy mogą dotykać piłki wszystkimi częściami ciała – zabronione jest tylko używania podudzia i stóp.
Na boisku mogą się znajdować dwie drużyny. Każda składa się z maks. 16 zawodników, ale na boisku może przebywać maksymalnie 7 zawodników (w tym bramkarz). Minimalna liczba zawodników do rozpoczęcia meczu to 5. Każdy zawodnik musi zostać wpisany do specjalnego protokołu. Zawodnicy rezerwowi mogą się zmieniać bez ograniczeń, jednak mają do tego prawo tylko w strefie zmian własnych oraz wtedy, gdy inny zawodnik opuści już boisko.
Każdy szczypiornista posiada swój indywidualny numer, który podany jest na koszulce do piłki ręcznej. Strój bramkarza musi się różnić od pozostałych zawodników. Bramkarz może bronić bramki całym ciałem oraz może opuszczać swoje pole (pole bramkowe).
Jeśli zawodnicy grają nieregulaminowo, muszą liczyć się z karami. Najlżejszym rodzajem kary jest upomnienie od sędziego. Upomnienie udzielane jest m.in. za nieprawidłowe czy niesportowe zachowanie podczas wznowienia gry. Zawodnik, który wielokrotnie podejmie próby przeszkadzania w grze innym graczom, będzie próbował ich faulować albo będzie stosował inne niesportowe zachowania, może zostać wykluczony z meczy na dwie minuty.
Największą karą w piłce ręcznej jest dyskwalifikacja. Następuje ona wtedy, gdy dany zawodnik popełni groźny faul albo zaatakuje działacza. Ponadto dyskwalifikacja jest automatyczna, jeśli zawodnik otrzyma już trzecie wykluczenie z gry.