WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zasady gry w piłkę ręczną - przepisy i kwestie dotyczące zawodników

28 czerwiec 2021

Gra w piłkę ręczną wiąże się z przestrzeganiem kilku podstawowych zasad. Dotyczą one nie tylko tego, jak grać, ale też sportowego zachowania na boisku czy ubioru. Sprawdź, jakie zasady obowiązują podczas gry w piłkę ręczną oraz do jakich przepisów muszą stosować się szczypiorniści na oficjalnym rozgrywkach.

Podstawowe zasady gry w piłkę ręczną

Piłka ręczna to gra, w której dwie drużyny walczą przeciwko sobie zgodnie z zasadami fair play. Niedozwolone są faule ani inne zagrania, które w nieczysty sposób wpłynęłyby na przewagę jednej z drużyn. Gra trwa 60 minut i dzieli się na dwie połowy. Między nimi następuje przerwa 10 minut. Zawodnicy poruszają się po boisku o konkretnych wymiarach i wbijają gole do bramki przeciwnika. Jeśli piłka przekroczy całym swoim obwodem linię bramkową, gol jest uznawany.

Podczas gry w piłkę ręczną obowiązują trzy ważne zasady związane z piłką:

  • Zasada trzech sekund – oznacza to, że jeden gracz może mieć piłkę tylko przez trzy sekundy.
  • Zasady trzech kroków – po przejęciu piłki można wykonać z nią maksymalnie trzy kroki.
  • Zasada jednego kontaktu – zawodnicy nie mogą przekładać piłki z ręki do ręki. Piłka musi najpierw trafić do innego zawodnika lub dotknąć parkietu.

Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów. Finalnie zwycięska drużyna otrzymuje dwa  punkty. W przypadku remisu obie drużyny otrzymują po jednym punkcie.

pilka reczna zasady

Ile kroków w piłce ręcznej można wykonać?

Po przejęciu piłki dokładnie trzy – mówi o tym zasada trzech kroków. To wymusza bieg z kozłowaniem, a także liczna podania, co dodatkowo zwiększa dynamikę gry. Jeśli bramkarz wyjdzie ze swojego pola, to staje się zawodnikiem ofensywnym i obowiązują go takie same zasady dotyczące liczby kroków z piłką.

Podczas gry piłka może być:

  • kozłowana,
  • rzucana,
  • popychana,
  • zatrzymywana,
  • łapana,
  • uderzana.

Zawodnicy mogą  dotykać piłki wszystkimi częściami ciała – zabronione jest tylko używania podudzia i stóp.

Piłka ręczna – zawodnicy

Na boisku mogą się znajdować dwie drużyny. Każda składa się z maks. 16 zawodników, ale na boisku może przebywać maksymalnie 7 zawodników (w tym bramkarz). Minimalna liczba zawodników do rozpoczęcia meczu to 5. Każdy zawodnik musi zostać wpisany do specjalnego protokołu. Zawodnicy rezerwowi mogą się zmieniać bez ograniczeń, jednak mają do tego prawo tylko w strefie zmian własnych oraz wtedy, gdy inny zawodnik opuści już boisko.

Każdy szczypiornista posiada swój indywidualny numer, który podany jest na koszulce do piłki ręcznej. Strój bramkarza musi się różnić od pozostałych zawodników. Bramkarz może bronić bramki całym ciałem oraz może opuszczać swoje pole (pole bramkowe).

Piłka ręczna – przepisy mówiące o karach

Jeśli zawodnicy grają nieregulaminowo, muszą liczyć się z karami. Najlżejszym rodzajem kary jest upomnienie od sędziego. Upomnienie udzielane jest m.in. za nieprawidłowe czy niesportowe zachowanie podczas wznowienia gry. Zawodnik, który wielokrotnie podejmie próby przeszkadzania w grze innym graczom, będzie próbował ich faulować albo będzie stosował inne niesportowe zachowania, może zostać wykluczony z meczy na dwie minuty.

Największą karą w piłce ręcznej jest dyskwalifikacja. Następuje ona wtedy, gdy dany zawodnik popełni groźny faul albo zaatakuje działacza. Ponadto dyskwalifikacja jest automatyczna, jeśli zawodnik otrzyma już trzecie wykluczenie z gry.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa. Sprawdź, co jeść, żeby pozbyć się oponki

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa. Sprawdź, co jeść, żeby pozbyć się oponki
BIEGANIE

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing?

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing?
BIEGANIE

Jak poprawić pułap tlenowy aby zwiększyć wydolność organizmu? Co to jest Vo2max?

Jak poprawić pułap tlenowy aby zwiększyć wydolność organizmu? Co to jest Vo2max?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu